Nowe posty

Autor Wątek: skrypt tworzący partycje...  (Przeczytany 5753 razy)

antoonioo

  • Gość
skrypt tworzący partycje...
« dnia: 2010-07-13, 23:01:35 »
Witam,

Na początku muszę zaznaczyć, że jestem początkujący jeśli chodzi o pisanie skryptów w bashu;)

Chciałbym napisać skrypt w bashu tworzący partycje o z góry określonym rozmiarze, pierwsza partycja sda4 start w sektorze 1 koniec w sektorze 1000 oraz partycja sda3 start w sektorze 1001 do końca, partycja sda4 ma byc partycja swap...
Może być też tak, że skrypt zapyta sie użytkownika o numer, rozmiar i typ partycji.

Skrypt, a raczej jego początek wygląda tak:

#!/bin/bash
fdisk $1 /dev/sda;

no i na tym się kończy...czy ktoś może mi powiedzieć co trzeba napisać aby skrypt po odpaleniu fdiska wybrał opcje "p" czyli tworzenie nowej partycji itd...??

antoonioo

  • Gość
skrypt tworzący partycje...
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-07-14, 01:36:46 »
sprawa już nieaktualna;)

ra-v

  • Gość
skrypt tworzący partycje...
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-07-14, 16:46:38 »
:) A może się pochwalisz co zrobiłeś, bo sam jestem ciekawy... może czegoś się nauczę....

darkdancer

  • Gość
skrypt tworzący partycje...
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-07-14, 18:49:01 »
Wiem ale nie powiem ;-) Jeżeli idzie o użycie fdisk w skrypcie to chyba by wyglądało jakoś tak:
#!/bin/sh
fdisk -uc $1 << EOF
p
q
EOF
Przy czym nazwa urządzenia jest podawana jako parametr a polecenia dla fdisk mieszczą się pomiędzy dwoma EOF - to po prostu poszczególne komendy tak jakbyśmy ręcznie wpisywali je korzystając z programu w tym przypadku polecenie wypisania tablicy partycji "p" i zakończenia bez zapisywania zmian "q".

antoonioo

  • Gość
skrypt tworzący partycje...
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-07-14, 19:45:22 »
W tym samym czasie zapytałem też na innym forum i dostałem taką odpowiedz:

cat <n
p
4
1
1000
n
p
3
1001

w

pomogło;)

tej drugiej opcji podanej przez darkdancer jeszcze nie próbowałem;)