Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Kopiowanie oraz montowanie zabezpieczonych płyt CD  (Przeczytany 11674 razy)

addos2

  • Gość
Kopiowanie oraz montowanie zabezpieczonych płyt CD
« dnia: 2010-08-10, 22:23:38 »
Witam

Mam kilka własnych oryginalnych gier i chcę sobie zrobić backup ewentualnie pograć w nie bez wirującej non stop płytki w napędzie.
Nie potrzebuję nagrywać tego jako kopia płytki gotowa do działania - wystarczy jako obraz (do ew. podmontowania z dysku).

Sytuacja wygląda tak:
1. Pod moim Slackware 13.1 (32bit) KDE 4.4.2 kilka płyt w ogóle nie chce się dać odczytać. Co ciekawe polecenie dd potrafi to zgrać jako ISO ale to nie chce działać bo brakuje zabezpieczeń.
2. Pod Windowsem (ten sam PC) płytki się odczytują i kopiują i działają.
3. Później jeszcze sprawdzę na innym Linuksie ale nie wcześniej niż jutro.

Pod Windowsem obraz normalnie się zgrywa (Alcohol 52%) i można tego używać korzystając z Daemon Tools.

Niestety na Linuksie program ActoneISO nie wspiera zabezpieczonych płyt. Czy jest jakiś sposób na to, żeby zgrać ewentualnie chociaż odczytać taką płytę?

Przy okazji: jeśli mam obrazy płyt w formie plików MDF (utworzone pod Windowsem właśnie przez Alcohol 52%) to czy można to obsługiwać na Linuksie bez konwersji do zwykłego ISO? AcetoneISO wyświetla info, że konieczna jest konwersja a mi się tego i nie chce robić i też to nie działa. Raz dla testu wykonałem konwersję ale to nie jest 100% to samo co plik MDF bo programy nie chcą działać a pod Windowsem działają jako oryginalne.

Jakieś pomysły?

ra-v

  • Gość
Kopiowanie oraz montowanie zabezpieczonych płyt CD
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-08-10, 22:56:19 »
Cytuj
Niestety na Linuksie program ActoneISO nie wspiera zabezpieczonych płyt. Czy jest jakiś sposób na to, żeby zgrać ewentualnie chociaż odczytać taką płytę?
Alcoholem 52 przez WINE?

Konwersje faktycznie nie są idealne, mogą być uznane za piraty. Nic mie nie wiadomo o tym aby można było MDFy używać na Linuxie, konwertowac możesz np. mdf2iso - chyab tylko ISO + to co AcetoneISO jest w stanie odczytać (CCD?).

Niestety aby gry ruszyły bez CD (z reguły) potrzebne są c**** typu **** - tutaj tego nie promujemy.

addos2

  • Gość
Kopiowanie oraz montowanie zabezpieczonych płyt CD
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-08-11, 07:55:15 »
1. Niestety ale nie da się zainstalować Alcohol 52% 2.0.1.1820 przez Wine.
   Wyskakuje błąd: SPTD setup V1.69: This platform is not supported

2. Sprawdzałem DAEMON Tools Lite 4.35.6-0091 i ten również nie chce się zainstalować.
    Wyskakuje błąd: Internal setup error. Error code: 256. Contact support

3. A może wiesz dlaczego niektóre płytki nie chcą się odczytać? Tzn. chodzi o to, że nawet sam podgląd zawartości płytki nie jest możliwy: ani Dolphin, ani Krusader, ani nic innego nie może jej obejrzeć. Natomiast niepodmontowaną płytkę CD mogę zgrać do pliku ISO poprzez polecenie dd.


Dla przykładu gra Diablo 2 + dodatek.
1. Mogę normalnie odczytać zawartość płytek cd1 oraz cd3.
   W ogóle nie da się odczytać zawartości płyt cd2 i cd4.
2. Powyższy punkt jest OK na tej samej maszynie na Windowsie XP.
3. Każdą płytkę z pkt 1 da się zgrać poleceniem dd i powstaje obraz ISO, który można normalnie podmontować i odczytać zawartość płytki. Oczywiście bez zabezpieczeń więc mogę zapomnieć o instalacji gry z takich ISO.

Kwestię D2 olałbym i zainstalowałbym bezpośrednio z płytek a potem wgrał patch 1.13c bo ten usuwa konieczność obecności płytki CD w napędzie, ale się nie da. Instalacja startuje z cd1, potem wybieram pełną instalację i otrzymuję komunikat: Włóż płytkę cd2 z grą. Niestety są 2 "ale":
1. System nie pozwala otworzyć napędu DVD żeby zmienić płytkę ponieważ wg niego pliki są w użyciu.
2. Nawet jakby pozwolił, to płytka cd2, o którą jestem proszony, nie chce się odczytać pod Linuksem (a pod Windowsem jest OK).

***
EDIT: OK. Da radę zmienić płytę tylko trzeba w tym czasie zmienić katalog w oknie z którego wywołano instalację.
***

W sumie to Windows jest zainstalowany na chwilę na innym dysku tylko dla tych testów. Nie chcę go mieć na stałe. Ma ktoś pomysł jak to wszystko rozwiązać?

Ostatecznie nie muszę robić kopii płytek ale żebym chociaż mógł zainstalować moją oryginalną grę. Wkurzają mnie te zabezpieczenia. Gdybym miał pirata to bym się nie martwił. A tak to ciesz się głupku, że wydałeś kasę a teraz nie możesz tego zainstalować albo obejrzeć zawartości płytki. A najciekawsze to to, że kupowałem to w 2001 roku i wydałem za całość chyba ze 180 zł za grę + dodatek...... ehhhhh