Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jak zablokować partycje Windows (NTFS) dla użytkownika gość?  (Przeczytany 7304 razy)

szpon5

  • Gość
Witam serdecznie, stworzyłem w Ubuntu 10.04 GNOME nowego użytkownika, jest on gościem a nie administratorem. Wiem jak odebrać prawa do poszczególnych katalogów itp, jednak nie mam pojęcia jak zrobić, aby zablokować mu możliwość dostępu do zamontowanych partycji Windows, system plików to NTFS na systemie Windows 7.

Partycji nie można od montować, ponieważ ustawiłem za pomocą aplikacji ntfs-config, żeby się montowały automatycznie. Mi chodzi o to, żeby użytkownik gość po prostu w zamontowane nie mógł wejść. Obojętny mi jest komunikat, czy to monit o hasło, czy po prostu komunikat, że brak uprawnień. Chcę tylko, aby nie miał do nich dostępu.

Poprzez PPM na partycję Windows, Właściwości, Uprawnienia nie da rady tego zrobić. Również nie widzę takiej opcji w System, Administracja, Użytkownicy i grupy, Zaawansowane ustawienia.

Proszę o pomoc jak to ustawić.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jak zablokować partycje Windows (NTFS) dla użytkownika gość?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-07-06, 18:52:43 »
Cytat: szpon5
Mi chodzi o to, żeby użytkownik gość po prostu w zamontowane nie mógł wejść.

Proszę o pomoc jak to ustawić.
Wydaje mi się, że najprostszym rozwiązaniem jest nadanie w trakcie stawiania nowego użytkownika, odmiennego hasła od hasła administratora.
Walnij tam  mu coś prostego, a sobie jako administratorowi zmień ( na wszelki wypadek i jeśli masz powody do obaw ) na jakieś: "wghcbv%^&*@qasd" ;) i nie ma bata.

Właśnie stworzyłem u siebie kolejnego użytkownika z powyższymi i logicznie nie ma on szans na dostanie się na partycje NTFS - chyba, że zależy Tobie aby te partycje w ogóle nie były u tej osoby widoczne.
Tu poddam się bez bicia - nigdy nie miałem powodu rozgryzania tematu i ukrywania czegokolwiek na moim kompie ;)

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

szpon5

  • Gość
Jak zablokować partycje Windows (NTFS) dla użytkownika gość?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-07-06, 19:26:32 »
Niestety, to nic nie pomogło. Zmieniłem aktualne hasło na istniejącym nowym użytkowniku i dalej ma dostęp do partycji. Usunąłem również nowego użytkownika ze wszystkimi jego plikami i stworzyłem na nowo z innym hasłem.
Nie pomogło, nadal ma dostęp do zamontowanych partycji Windows.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jak zablokować partycje Windows (NTFS) dla użytkownika gość?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-07-06, 19:49:05 »
Zerknij w "Uprawnienia użytkownika" czy czasem nie ma on uprawnień do Administracji systemu.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

szpon5

  • Gość
Jak zablokować partycje Windows (NTFS) dla użytkownika gość?
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-07-06, 20:00:50 »
Nie ma, jedyne co mu tam zostawiłem to Użycie modemów. Czy to może mieć znaczenie, że w programie ntfs-config zmieniłem ścieżkę do partycji Windows.
Punkt montowania jest taki:
Partycja C od Windows ma ścieżkę partycjac. Czyli np jak jest folder na tej partycji, to ścieżka do niego jest taka: /media/partycjac
Natomiast dla D jest to partycjad

Obie mają włączoną możliwość zapisu dla urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych. Konfigurowałem to w programie ntfs-config, w środowisku Gnome uruchamia się go przez: System, Administracja, Narzędzie konfiguracji trybu zapisu dla NTFS.

szpon5

  • Gość
Jak zablokować partycje Windows (NTFS) dla użytkownika gość?
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-07-06, 20:10:44 »
Już mi się udało, wystarczyło wejść w partycję linuksową System plików i folderowi Media odebrać prawa dla kategorii Inni. Tylko musiałem zalogować się jako root, ja doinstalowałem sobie z Synaptica nautilus-gksu i dzięki temu wystarczy, że kliknę na folder PPM i mam opcję Uruchom jako administrator. Można też w terminalu wpisać sudo nautilus

Już tamten użytkownik nie ma dostępu do partycji Windows :).

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jak zablokować partycje Windows (NTFS) dla użytkownika gość?
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-07-07, 03:16:02 »
Najprościej to wywalić użytkownika z grup adm aby w ogóle nie mógł korzystać z sudo oraz z disk i przyda się jeszcze wywalić z plugdev aby nie miał dostępu do USB.

Pozdrawiam!