Dystrybucje Linuksa > Gentoo

deinstalacja gentoo

(1/2) > >>

dabek63:
Witam,
dawno temu zainstalowałem gentoo razem z windosem, oba odpalają się
z GRUB'a. Instalowałem całość z podręcznika gentoo z neta, ale porwałem się na gentoo ;D niestety, teraz chciałbym odinstalować i zacząć z czymś prostszym typu ubuntu. Mam pytanie czy format partycji lunuxa, spowoduje problemy z odpalaniem windowsa ? czy potem jako, że teraz odpala się z gruba, windows mi się odpali ? jeśli nie to jak to zrobić :), dawno nie odpalałem gentoo i teraz po odpaleniu prosi mnie o jakieś hasło i użytkownika, nie pamiętam , tam nie jest jakieś uniwersalne ?

z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

vanhelzing:
Jeżeli gruba masz na mbr to możesz sformatować partycję linuksa i tylko linux Ci się nie będzie odpalał. Nie powinno być problemów z Windowsem, ale jeżeli się pojawią (co jest mało prawdopodobne), to możesz naprawić mbr z poziomu instalki windowsa przez "fixmbr" albo "fdisk /MBR".
Najprościej będzie uruchomić instalkę Ubuntu i wybrać instalację na partycjach już utworzonych dla Gentoo, a potem przeinstalować Gruba z nowymi parametrami. Instalka powinna zapytać się czy sformatować partycję.
Dla bezpieczeństwa wypal sobie jeszcze jakieś livecd (Knopix jest chyba najlepszy, ewentualnie slax), wtedy zawsze będziesz mógł przeinstalować gruba używając livecd i mieć dostęp do windowsa. W razie problemów będziesz mógł kombinować.

roobal:
Niestety Grub będzie pluł błędem, ponieważ... nie będzie mógł znaleźć katalogu /boot, w którym znajduje się między innymi jego konfiguracja.

Pozdrawiam!

dabek63:
to co w takim razie zrobić z GRUB'em żeby sformatować dysk z gentoo i zainstalować ubuntu ?:) czy puścić instalke tak jak proponuje vanhelzing ?:)

pawtaj:
Nie formatuj partycji /boot przed instalacja nowej dystrybucji. Jezeli uklad partycji ci odpowiada po prostu zainstaluj nowy system a mbr zostanie samo czynnie poprawiony (oczywiscie mam na mysli ubuntu).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej