Nowe posty

Autor Wątek: jpg > pdf  (Przeczytany 14524 razy)

nexosg

  • Gość
jpg > pdf
« dnia: 2008-01-12, 13:21:12 »
Witam
Mam kilkaset zdjęć pewnego dokumentu. Czy może znacie jakiś program którym będę mógł je wykadrować i skleić w jednego pdf-a?

norbert_ramzes

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-01-12, 13:34:06 »
Na twoim miejscu zrobiłbym z tego jeden plik .odt a potem skonwertował do pdf:

unoconv --format=pdf plik.odt [plik.pdf - opcja, jak chcesz inną nazwę pliku docelowego]

arctgx

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-01-12, 20:39:29 »
O unoconv może sobie poczytam, cóż to, ale bardziej podstawowym (czy może powszechnym), w każdym razie prostszym, narzędziem wydaje mi się convert z ImageMagick. Najprostsza składnia to "convert plik.jpg plik.pdf", ale trzeba z rozdzielczością i położeniem podziałać parametrami.

Nie znalazłem jednak (a prawdopodobnie widziałem kiedyś) polecenia łączącego kilka plików PDF. Można najpierw skonwertować do PS osobne obrazki, potem za pomocą psmerge połączyć w jeden. Potem ps2pdf.

Za pomocą converta i innych narzędzi z ImageMagick możesz robić z konsoli różne operacje na grafice, co przydaje się do masowej obróbki, w tym kadrowania (jeśli znasz współrzędne dwóch narożników).

http://www.imagemagick.org/script/command-line-tools.php

No i man bash, jeśli chcesz zapuścić pętlę z poleceniami obróbki.

nexosg

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-01-13, 10:20:47 »
Chodziło mi raczej o jakieś graficzne narzędzie do kadrowania (wczytuję listę plików graficznych, niektóre z automatu inne recznie - chodzi o wygodę). Zdjęcia są zrobione aparatem więc nie są identycznie poukładane.

arctgx

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-01-13, 13:13:07 »
Czy w takim razie ze Scribusem próbowałeś pracować?

Wracając na chwilę do obróbki z linii komend: jeśli kadrowanie czy inna operacja mają te same parametry, to można próbne zdjęcia obrobić np. w Gimpie, zapamiętać te parametry i przekazać je convertowi  w opcjach.

Kiedyś w ten sposób przyciemniałem kilkaset zdjęć chmur do animacji, wzorując się na korekcji poziomów jednego z nich, którą zrobiłem w Gimpie.

nexosg

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-01-13, 14:14:32 »
A jak w Scribusie mogę wczytać wszystkie zdjęcia naraz? Chyba sie nie da.

:/ Trzeba będzie się pomęczyć.

norbert_ramzes

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-01-13, 14:21:25 »
A nie prościej będzie zrobić to w OpenOffice (w .odt jak już pisałem) a potem to skonwertować?

arctgx

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-01-13, 14:49:01 »
W Openoffice można wprost do PDFa wyeksportować, zostawiając sobie ODT najwyżej dla dalszej obróbki. Ale sam kombajn OO na starcie zjada kawał pamięci, a dorzućmy do tego kilkaset zdjęć naraz.

arctgx

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-01-13, 15:02:03 »
Pytanie: czy każde zdjęcie będzie miało inne współrzędne kadru?

Do Scribusa możesz załadować wszystkie zdjęcia, jeśli wcześniej zgromadziłeś je w pliku PS. A jak zgromadzić? Np. tak:

convert *.jpg zbior.ps

Zrobiłem tak na swoich kilku plikach JPEG, władowałem do Scribusa i jeden obrazek przypadł na stronę. Ale... rozmiary warto na początku opanować, bo każdy z obrazków wystawał mocno. Można wprawdzie skalować ramki, dopasować zdjęcia do ramek, w których się znajdują, ale chyba nie masz ochoty robić tego kilkaset razy?

Przepraszam, po napisaniu tego posta okazało się że tylko wizualnie obrazki przypadały jeden na stronę :) Ale kiedy chciałem już przesunąć jeden z nich, przesuwałem wszystkie. Na razie nie znalazłem sposobu jak je uniezależnić od siebie.

arctgx

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-01-13, 16:46:07 »
Polecenie Rozgrupuj dostępne z prawego klawisza myszy załatwia sprawę (lub kombinacja klawiszy Ctrl Shift G). Teraz możemy działać na każdym obrazku z osobna.

Zależnie od tego czy mamy włączone dopasowywanie rozmiaru ramki do zdjęcia, czy nie, zmiana rozmiaru ramki daje albo skalowanie, albo kadrowanie. Kiedy mamy spore zdjęcia wychodzące poza rozmiar dokumentu, możemy w ustawieniach domyślnie włączyć sobie dopasowywanie obrazka do ramki, a po przeskalowaniu przywrócić skalowanie ręczne i wziąć się za kadry.

tytasak

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-03-02, 23:38:21 »
Drogi arctgx! Napisz proszę jak zrobić taki szablon do kadrowania stosując szablon z GIMP - jeśli oczywiście możesz. Bedę wdzieczny.

arctgx

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-03-03, 02:55:47 »
Prędzej, jeśli chcę... ;)

W Gimpie wybierasz narzędzie kadrowania (Shift-C) i po wybraniu kadru w jego oknie dialogowym odczytujesz współrzędne początku oraz rozmiar kadru. Niech dla przykładu współrzędne początku to (184,460), a rozmiar kadru to 940x1376.

Teraz zaglądasz tutaj - do składni opcji crop

/* edycja: początek zmielonego adresu www (bez znacznika span...) masz w pasku stanu, znów Zipo kombinuje z cenzurowaniem niebezpiecznego słowa script... ;) - w razie problemów wejdź w dokumentację ImageMagick na dysku lub poszukaj sam w sieci */

convert -crop 940x1376+184+460 plik.jpg plik2.jpg
ewentualnie jeśli przerabiasz ten sam plik:

mogrify -crop 940x1376+184+460 plik.jpg
A potem już zaprzęgasz robotę w pętlę basha. Przyjrzyj się kilku przykładom stąd - nie chciałbym się powtarzać ani odwalać całej roboty za Ciebie.

tytasak

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-03-04, 02:01:23 »
to ja jeszcze dodam, że aby automatycznie zmienić (wykadrować) wszystkie pliki w katalogu bieżącym  należy wykonać następujący skrypt:

#!/bin/bash
shopt -s extglob
for plik in *
do
mogrify -crop 2048x1365+0+87 $plik
done

dzieki temu zdjęcia które miały pierwotnie format 2048x1536 zostały przycięte do formatu 2048x1365 o stosunku boków 10x15 (czyli takiego który możemy zanieść do fotolab'u). Zdjęcia zostały proporcjonalnie przycięte od góry i od dołu - stąd wartość 87 = połowa z (1536-1365).

Dzieki za pomoc

arctgx

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-03-04, 09:27:53 »
Pozwolę sobie tylko dorzucić dwa komentarze.

Opcja extglob nie wydaje mi się potrzebna w tym skrypcie, a wyrażenie $plik warto ująć w cudzysłów, choć i w tej chwili nie mam pewności czy zamaskuje on spacje w nazwie pliku. Ale jeśli są to numerowane obrazki prosto z cyfraka, to spacjami nie ma co się chyba przejmować.

sfp

  • Gość
jpg > pdf
« Odpowiedź #14 dnia: 2010-07-08, 17:28:14 »
Jakby ktoś kiedyś jeszcze miał podobny problem to podrzucam alternatywne rozwiązanie:
po skadrowaniu można prostym skryptem złożyć w LaTeX'u dokument zawierający wszystkie zdjęcia, a LaTeX sobie z układaniem raczej poradzi. Np. jeśli da się każdemu zdjęciu wysokość 0.4\\textheight to się zmieści po dwa zdjęcia z opisami na stronę.

skrypt działa na zasadzie:
ls | awk ...(tu trochę magii ;) .... >> plik.tex
pdflatex plik.tex

Jakby ktoś czegoś takiego potrzebował to proszę o pytanie w tym wątku (lub na priv gdybym nie reagował) - po próżnicy nie chce mi się pisać.

Jeśli chodzi o łączenie plików pdf to można to zrobić w  pdftk lub pdfjoin.