Nowe posty

Autor Wątek: Problem z systemem i Ext4  (Przeczytany 3319 razy)

Himoto

  • Gość
Problem z systemem i Ext4
« dnia: 2010-06-17, 18:16:45 »
Od czego by tu zacząć no może od tego co spowodowało mój Problem :)
Mam sabayon'a na KDE 4.2 już od roku i ostatnio przez blue screen'a w windzie brata sypną się grub :| (nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz :P ) naprawę tego cudaka (Gruba 2.1) opanowałem przez te kilka miesięcy :P bo co trochę ta winda go rozwalała :) no i co się okazało że po naprawie i spokojnym uruchamianiu się windy sabayon padł(pierwszy raz i problem) dokładnie to gdy się system uruchamia i ładując podstawowe parametry do momentu wyboru środowiska graficznego i ekranu hasła staje i wyświetla komunikat na temat "Drivers root" odnośnie partycji na której jest system linux. (odnośnie tej komendy błędu to nie pamiętam dokładnie całej ale jeśli komuś zależy to wskoczę później i ja przepisze na kartkę)

No i się zdenerwowałem :( bo w sumie na systemie mi nie zależy bo i tak myślałem już nad jego zmianą na jakąś bardziej stabilną dystrybucję no ale niestety jestem idiotą bo postawiłem system na ext4 i nie mam teraz z Live-cd dostępu do partycji z systemem, a jest tam trochę danych które chciałbym odzyskać, niestety Ubuntu 8.10 z Live-cd nie daje rady dostępu do tej partycji Sabayon z Live-Cd także niema możliwości wejścia do niej

Więc chciałbym zapytać czy jest jakaś dystrybucja(jak jest to jaka) na Live cd przez która się dostane do tej partycji??

Do Adminów i Moderatorów: przeglądałem forum i jakoś się nie dokopałem nigdzie do podobnego tematu wiec albo jestem ślepy albo nie było takiego wątku. Jak zadaje w złym miejscu to przesuńcie w odpowiednie miejsce ten wątek.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Problem z systemem i Ext4
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-06-17, 20:02:39 »

Himoto

  • Gość
Problem z systemem i Ext4
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-06-17, 22:02:36 »
a kubuntu 10.04?? w KDE 4.4 tez na ext4 czy na ext 3 leci ??



Edit
ta fajnie ma ext4 i wszystko by było super etc ale niema tak fajnie :( jeden folder miałem zabezpieczony żeby nikt nie wchodził do niego bo tam trzymałem takie rożne śmieci ważne dla mnie ale takie by nikt z rodzinki przez przypadek w nie nie wchodził i dupa bo teraz ten jedyny folder jest nie do otwarcia :P zna ktoś możne jakiś trick na takie coś (oczywiście żebym mógł skopiować zawartość w inne miejsce)??

to zabezpieczenie to na zasadzie ze prawy myszy właściwości i tam trzy razy "nie możne oglądać ani modyfikować zawartości tego folderu" Jak ktoś ma myśl to proszę o podpowiedz czy jest możliwość z live cd się włamać do tego folderu?? :D:D:D

w sumie pierwszy raz w życiu będę się włamywał do własnego folderu :P


P.s. zamiast offtopowac wole edytować wcześniejszy post :D:D:D

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Problem z systemem i Ext4
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-06-18, 15:44:14 »
To kubuntu powinno mieć ext4, ale na 100% to nie wiem bo nie używam.

ubu59

  • Gość
Problem z systemem i Ext4
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-06-19, 08:06:26 »
Cytat: Himoto
(...)jeden folder miałem zabezpieczony żeby nikt nie wchodził do niego bo tam trzymałem takie rożne śmieci ważne dla mnie ale takie by nikt z rodzinki (...)
Widzę, że chyba nie wiesz jak utworzyć/skasować nowe konto, grupę.

Cytat: Himoto
(...)bo teraz ten jedyny folder jest nie do otwarcia :P zna ktoś możne jakiś trick na takie coś (oczywiście żebym mógł skopiować zawartość w inne miejsce)??

to zabezpieczenie to na zasadzie ze prawy myszy właściwości i tam trzy razy "nie możne oglądać ani modyfikować zawartości tego folderu" Jak ktoś ma myśl to proszę o podpowiedz czy jest możliwość z live cd się włamać do tego folderu??(...)
Root może wszystko. Także zmienić prawa do cudzych plików i katalogów.

Musisz po uruchomieniu Linuksa z płyty, przelogować się na konto roota i możesz wtedy nawet z interfejsu graficznego kopiować co chcesz i gdzie chcesz, zmienić prawa do plików i katalogów.

Przykład zarządzania kontami użytkowników w Ubuntu:
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper_pl#Administracja_kontami_u.C5.BCytkownik.C3.B3w

Pozdrawiam!

Himoto

  • Gość
Problem z systemem i Ext4
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-06-19, 16:58:37 »
Ubu  chodziło o to ze nie wiedziałem nawet ze z Live'a można na roota się lognąć i ze można wtedy z roota na live zmieniać wszystko co było w normalnym systemie postawione :P teraz pozostało sprawdzić czy se powiedzie :P

a co do grup to jakoś niespecjalnie się nimi zawsze przejmowałem bo zawsze w systemie na roocie startowałem :D:D:D i chyba bokiem mi to wyszło :D:D:D

Edit:
Nie udało się mam prawa roota wszystko chodzi ale z folderem jest ciągle problem można wejść we właściwości ładnie nawet dodać nowa grupę lub użytkownika ale tuz po ustawieniu i naciśnięciu pięknego guziczka OK na zmianę rzuca komunikatem "Brak dostępu do /media/%/home/himoto/link h" lub "Nie można wejść do katalogu ... (i ta sama ścieżka)" trochę dziwnie się ten folder zachowuje :/

dodam ze ta partycje jako jedna z dwóch dziwnie wyświetla ja jako "%" dziwne (ona na ext4 jest) i druga na Fat "?PNG[tak kwadratowy znak jak przy braku czcionki)" a resztę partycji wyświetla normalnie jako "dysk twardy i 83GB" etc dziwne co nie??