Nowe posty

Autor Wątek: Dystrybucja Debian - dobry wybór?  (Przeczytany 3535 razy)

Niglafar

  • Gość
Dystrybucja Debian - dobry wybór?
« dnia: 2010-07-07, 12:45:48 »
Witam
Wkurzony windowsem w końcu zdecydowałem się na zmianę na system linux. Wybrałem dystrybucję Debian. Ponieważ cały czas się ściąga mam chwilkę by publicznie spytać czy dobrze zrobiłem ;)
1. Posiadam kamerkę internetową (A4Tech PK710MJ) i łączę się z internetem przez inny komputer w sieci bezprzewodowej (linksys WMP54G ). Zależy mi by obie działały. Czy ktoś miał jakieś niemiłe doświadczenia przy połączeniu w/w sprzętu z Debianem?
2. Jestem uzależniony od gry Europa Universalis. By odpalić podstawową wersję gry wystarczyć program wine. Jak się ma sprawa z modami do EU? Jeśli mod został zainstalowany w środowisku WinXP i potem potraktowany Debianem i wine'm (w tej kolejności ;)) to powinien działać? Jak się ma sprawa z instalacją modów w środowisku Debian?
3. Pytanie teoretyczne. Jeśli dany program ma wymagania minimalne (procek, pamięć, karta graficzna) na poziomie X, to jak odczytywać je będąc użytkownikiem Debiana? Przecież program pisany jest pod środowisko windows, a u mnie będzie system o zupełnie innej wydajności pracy. Czy po potraktowaniu go wine'm (lub innym programem do "przerzucania" na linux) jego wymagania będą mniejsze czy większe od X? Oczywiście mam na myśli sytuację, gdy nie znajdę odpowiednika programu dla Debiana ;)
Z góry dziękuję za pomoc, mam nadzieję że nie skompromitowałem się bardzo tymi pytaniami.

telinit

  • Gość
Dystrybucja Debian - dobry wybór?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-07-07, 14:02:14 »
Nie, Debian nie jest dla Ciebie. Polecam Ubuntu - bazuje na debianie, a jest łatwiejsze dla początkującego.
Ad.1 Debian sid/squeeze pewnie obsłuży, lenny nie wiadomo.
Ad. 2/3: Może czas na d-tox? Polecam poczytać czym jest wine, bo gry nie "przerzucasz" na linux, tylko wine jest implementacją windowsowskiego api pod *nixem. Wymagania są takie same, czasami nawet niższe, a czasami większe. Nie jest to emulator, więc nie musisz go odpalać na maszynie 10x silniejszej od emulowanej.
Zastanów się raz jeszcze, czy debian to dobry wybór dla Ciebie. Linux to nie darmowy windows, to zupełnie inna bajka. Poczytaj w sieci info dla początkujących, bo nawet tablicy partycji poprawnej nie założysz, nie mówiąc już o np. instalacji sterowników zamkniętych do grafiki itd. Ssij Ubuntu, polski remix, naprawdę, nie pożałujesz:)