Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: kilka pytań o nadawanie praw programom i użytkownikom  (Przeczytany 4820 razy)

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Mam problem z uruchamianiem programów i usług.
Np. KlamAV nie może skanować niektórych katalogów, bo nie ma do nich dostępu.
Kiedy otwieram Dolphin pokazuje się komunikat: "Plik konfiguracyjny "/home/orange/.kde/share/config/dolphinrc" nie jest dostępny do zapisu. Proszę skontaktować się z administratorem systemu."
Nvidia X Server Settings nie chce zapisać zmian do pliku konfiguracyjnego.
Kiedy chcę do źródeł oprogramowania dodać płytę CD, pokazuje się komunikat "E:Nie udało się wykonać operacji stat na punkcie montowania /cdrom/ - stat (2: No such file or directory), E:Nie udało się wykonać operacji stat na punkcie montowania /cdrom/ - stat (2: No such file or directory), E:Failed to mount the cdrom." Tymczasem w Nautilus widać, że płyta jest zamontowana.

Chodzi o to żeby programy mogły wykonywać swoje zadania i żebym mógł wykonywać wszystko co chcę bez ciągłego zmieniania uprawnień dla każdego programu. Ewentualnie żeby zwykły program kiedy napotyka na jakiś problem z dostępem, prosił o podanie mojego hasła (administratora), tak jak to się dzieje w przypadku gdy chcę zainstalować jakiś program.

Czy można nadać programom ogólnie jakieś prawa już je miały i działały bez problemów, kiedy ja się loguję do systemu? Nadałem sobie prawa administratora to chyba powinno być domyślnie ustawione, że używając programów nadaję im jednocześnie domyślnie prawa żeby robiły co mają robić. Ale tak nie jest.

Czytałem o chmod i użytkownikach, ale nie wiem jak to się odnosi do programów. Jestem całkiem początkujący w linuksie, więc proszę o jasne odpowiedzi, jeśli można, bo czytanie w googlach nie pomogło mi wyjaśnić tej kwestii. Najlepiej jeśli można by to zrobić za pomocą graficznego menadżera użytkowników (Ubuntu).

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
kilka pytań o nadawanie praw programom i użytkownikom
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-06-19, 11:02:40 »
Cytat: kenpo
Mam problem z uruchamianiem programów i usług.
Np. KlamAV nie może skanować niektórych katalogów, bo nie ma do nich dostępu.
Uruchom KlamAV jako root, przy pomocy sudo lub GKsu.

Cytuj
Kiedy otwieram Dolphin pokazuje się komunikat: "Plik konfiguracyjny "/home/orange/.kde/share/config/dolphinrc" nie jest dostępny do zapisu. Proszę skontaktować się z administratorem systemu."
Sprawdź albo przy pomocy polecenia ls -l w terminalu ale we właściwościach pliku jakie ma w ogóle nadane uprawnienia, być może robiłeś coś jako root i prawa należą do niego. Jeśli trzeba zmienić właściciela pliku to używasz chmod:

chmod użytkownik:grupa plik
Jeśli plik nie jest dostępny do zapisu widocznie trzeba Ci nadać to prawo:

 chmod u+w /home/orange/.kde/share/config/dolphinrc
Cytuj
Nvidia X Server Settings nie chce zapisać zmian do pliku konfiguracyjnego.
To też powinieneś uruchamiać z użyciem sudo.

Cytuj
Kiedy chcę do źródeł oprogramowania dodać płytę CD, pokazuje się komunikat "E:Nie udało się wykonać operacji stat na punkcie montowania /cdrom/ - stat (2: No such file or directory), E:Nie udało się wykonać operacji stat na punkcie montowania /cdrom/ - stat (2: No such file or directory), E:Failed to mount the cdrom." Tymczasem w Nautilus widać, że płyta jest zamontowana.
W tym wypadku po samym komunikacie widać, że problem nie leży w uprawnieniach a zawartości płyty. Płyta albo jest czysta albo uszkodzona i nie może odczytać jej zawartości.

W Mincie powinieneś mieć bez problemu dostęp do cd-romu. Sprawdź czy należysz do grupy cdrom, np. czytając plik /etc/group, jeśli twoja nazwa użytkownika jest przy cdrom to znaczy, że masz prawo używać tego urządzenia. Oprócz tego sprawdź w /etc/fstab ustawienia dla cd-romu.

Pozdrawiam!

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
kilka pytań o nadawanie praw programom i użytkownikom
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-06-19, 11:58:57 »
Należę do grupy cdrom. W narzędziach do obsługi dysków jest pokazane, że dysk jest zamontowany w /media/Kubuntu 10.04 LTS i386. Płyta jest bootowalna i nagrana poprawnie, czego jestem pewien bo po pierwsze przy nagraniu nie pokazało błędów, a poza tym już z niej instalowałem system. W Nautilusie też nie mam problemu z otwarciem jej zawartości.
fstab wygląda tak:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
#            
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=e2742e50-206d-4fd8-85f4-500d86b59407 /               ext3    errors=remount-ro 0       1
# /home was on /dev/sda6 during installation
UUID=7a151f53-9637-4919-b38e-7a0a250ee123 /home           ext3    defaults        0       2
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=44d3b645-7ddc-4ec0-84a9-caa24a362268 none            swap    sw              0       0.