Nowe posty

Autor Wątek: Mix z pytań  (Przeczytany 5621 razy)

Nelgor

  • Gość
Mix z pytań
« dnia: 2010-06-18, 18:38:20 »
Jutro (ale stres :)) Będe prawdopodobnie szczęśliwym posiadaczem Linuksa Ubuntu. Mam już dość wadliwego XP... ale nie o tym miałem napisać.

Słyszałem że na którymś Linuksie działa wersja 2 i 3 PS. A zależy mi na PS ponieważ zacząłem zabawę z grafią. Mam PS CE 7.  Da się  to jakoś uruchomić... albo przynajmniej starsze wersje na Ubuntu.

Słyszałem ze do obsługi komunikatorów na Linuxie służy Pidgin i Kadu (Oraz Miranda itd). Czy Do Kadu można podpiąć AQQ i Tlen czy do tego jest tylko Pidgin?
I czy AQQ pójdzie na Linuxie?
I czy to Pidgin miał pingwinowe emotki? :)

Jaki program do słuchania muzyki polecacie na Linuksie Ubuntu?
Dotąd używałem na winie iTunes. Podobał mi się.

I jakie są największe i pierwsze trudności w posługiwaniu się Linuksem? Co może zniechęcić pierwsze laika takiego jak ja?
Jeśli macie jakieś sugestie czy porady będę wdzieczny.

Jeśli zamieściłem w złym dziale to przepraszam ale nie wiedziałem gdzie.
Wybaczcie roztargnienie... ale to już jutro.  ;)

darkhog

  • Gość
Mix z pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-06-18, 19:23:06 »
Po co ci Photoshop? Do podstawowej obróbki ci GIMP  wystarczy. Ja nawet w GIMP-ie komiks robię! Co do komunikatorów, to w zupełności ci Pidgin starczy. I z tego co wiem Pidgin nie ma pingwinowych emotek, chociaż pewnie gdzieś się takie da dostać. Używam, więc wiem. Co do innych komunikatorów, to na linuksa jak najbardziej jest tlen (chociaż z niewiadomych przyczyn nie działa mi pod gnome) jak i Skype. Co do AQQ to nie wiem. Do muzyki dobry jest audacious (coś jak winamp), a jak chcesz coś bardziej wypasionego, to amaroK (podobno ma więcej funkcji od itunes. Nie wiem, nie używam itunes).

Hm... Pierwsze kroki... Radzę ci przejrzeć tą stronę - bardzo mi pomogła, gdy się przesiadałem na Pingwinka.

Mam nadzieję, że pomogłem.

  • Gość
Mix z pytań
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-06-18, 19:27:58 »
Kadu obsługuje tylko gg. Trudności żadnych nie ma (dla podstawowej obsługi). Pojawiają się rzadko, tylko wtedy gdy gra jest na directx lub nie ma natywnego sterownika do twojego sprzętu

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Mix z pytań
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-06-18, 20:18:23 »
Cytat: Nelgor
Jeśli zamieściłem w złym dziale to przepraszam ale nie wiedziałem gdzie.
Wybaczcie roztargnienie... ale to już jutro.  ;)
Nie ma sprawy - przeniosłem do bardziej odpowiedniego działu.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Mix z pytań
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-06-19, 12:55:51 »
Aplikacje windowsowe uruchamiasz przez Wine. Kompatybilność sprawdzaj na AppDB Wine. Możesz znaleźć tam też porady, jak sprawić, żeby dana aplikacja ruszyła.

A zamiast PS polecam Gimpa :> Znacznie wygodniejszy, choć ma mniej funkcji. Więc wybór zależy od tego, do czego potrzebujesz edytora grafiki.

Jeśli chodzi o komunikator, to polecam Kadu.
W przyszłej wersji będzie obsługiwał Jabbera i Tlena (i inne protokoły jak ktoś napisze)
To właśnie Kadu ma emotikony pingwiny, ale da się to łatwo zmienić :)

Do muzyki polecam Amaroka. Co prawda w Ubuntu jest Gnome i biblioteka GTK, a to jest aplikacja z KDE (Qt), ale imo jest najlepsza.

Na Ubuntu raczej wszystko powinno działać, więc nic nie powinno zniechęcić ;) Sterowniki grafiki powinny same się zainstalować (po potwierdzeniu przez ciebie licencji).

sasha666

  • Gość
Mix z pytań
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-06-19, 14:05:51 »
Jeżeli chodzi o PS to jest wielu zajmujących się zawodowo grafiką którzy poznawszy dokładnie wszystkie funkcje gimpa rezygnują z PS, tylko trzeba ten program dokładnie poznać a nie oceniać na pierwszy rzut oka ;)
Komunikator - jabber i masz wszystko lub konsolowy finch ;)
Muzyka - uparcie polecam MOC, konsolowy program grający wszystko ;)

telinit

  • Gość
Mix z pytań
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-06-20, 11:12:55 »
Do tego Gimp obsługuje: pędzle PS, desenie PS, kształty PS, filtry PS. Więc kwestię mniejszej funkcjonalności (przez niektórych odbieranej jako lepsze upakowanie pozycji w menu) - można sobie bez przeszkód rozwiązać.

kamzor

  • Gość
Mix z pytań
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-06-21, 10:53:09 »
GNOME wydaje mi się przyjaźniejszy (prostszy) dla początkującego ale osobiście polecam KDE. Ubutnu z KDE to Kubuntu :)

Komunikator --> Kadu. Ładny i przejrzysty, a pingwinki są przesłodkie :)
Muzyka --> Amarok - Śliczny i w pełni funkcjonalny. Lepszego odtwarzacza dla mnie nie widziałem. A 'moc' to raczej nie dla Ubuntu :)

Jak widać te programy są przeznaczone dla KDE (korzystają z biblioteki Qt), tak więc używanie ich w GNOME nie jest polecane - lecz możliwe.

Porada na początek: nie bój się środowiska tekstowego.
man polecenie
Otwiera podręcznik na stronie polecenia.

Cytat: Lord Darius
Cytat: Nelgor
Jeśli zamieściłem w złym dziale to przepraszam ale nie wiedziałem gdzie.
Wybaczcie roztargnienie... ale to już jutro.  ;)
Nie ma sprawy - przeniosłem do bardziej odpowiedniego działu.

Pozdrawiam
Spam :P