Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Współpraca między systemami z rodziny Ubuntu?  (Przeczytany 2817 razy)

marcych26

  • Gość
Współpraca między systemami z rodziny Ubuntu?
« dnia: 2010-06-14, 19:30:02 »
Kolega ostatnio zainstalował Ubuntu (ja na razie pracuję na Linux Mint), jednak nie spodobał mu się GNOME. Zainstalował się KUbuntu i XUbuntu dla wypróbowania, który bardziej mu przypisze do gustu... Powiedział mi, że po instalacji tych dwóch systemów, zaczęły one ze sobą współpracować! Na jakiej zasadzie działała ta współpraca? Wszyscy użytkownicy/ustawienia/pulpit/foldery oraz wszystkie inne detale pojawiały się tak samo na KUbuntu i XUbuntu, jakby nie zainstalował on innych systemów, a tylko zmienił skórkę i dodał menu jej wyboru. Ponadto kooperacja działała w obie strony... Jak kolega zakończył pracę na XUbuntu, tak samo miał i na KUbuntu.


Z doświadczenia wiem jednak, że koleżka lubi często opowiadać bajki wywołujące wyraz zdziwienia na twarzy słuchacza.

Czy to co mi powiedział kolega jest prawdą? Czy tylko mitem? Zastanawiam się, bo mogłaby to być i dla mnie ciekawa opcja pracowania w różnych środowiskach graficznych naraz.

Pozdrawiam

flak

  • Gość
Współpraca między systemami z rodziny Ubuntu?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-06-14, 20:58:56 »
Kilka spraw

1. Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, ten sam system tylko inaczej pre-konfigurowany ze względu na domyślne środowisko graficzne i dobór domyślnych programów.

Mając zainstalowane Ubuntu w Synapticu leży paczka kubuntu-desktop. Nie zawiera jako takiego oprogramowania tylko zależności - cały KDE z garścią domyślnych programów. Po zainstalowaniu w menadżerze logowania można wybrać które środowisko graficzne uruchomić - GNOME czy KDE.  

2. Ubuntu to od niedawna nie tylko dystrybucja ale również usługa sieciowa - Ubuntu One.

Jest to darmowa lub komercyjna usługa zintegrowana z systemem. Zawiera między innymi dostęp do prywatnej chmury z możliwością szeroko pojętych synchronizacji i wymiany danych między komputerami i użytkownikami, ale również sklep muzyczny a w przyszłości między innymi sklep z komercyjnymi programami dla Linuxa. Jeśli do prywatnej chmury dodasz 2 systemy i ustawisz synchronizacje odpowiednich elementów między nimi to odniesiesz wrażenie że systemy porozumiewają się ze sobą.
 https://one.ubuntu.com/features/
Poza tym jeśli ktoś instaluje jeden system w miejsce drugiego i nie skasuje zawartości /home (bo np. była na oddzielnej nie sformatowanej partycji) to ustawienia i pliki "przetrwają" reinstalacje a nowo zainstalowana dystrybucja "łyknie" je jako własne.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Współpraca między systemami z rodziny Ubuntu?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-06-14, 23:30:45 »
Owszem jest to możliwe na dwa sposoby:

1. Doinstalowanie do Ubuntu (domyślne środ. graf. Gnome) środowisk graficznych KDE (domyślne środ. graf. w Kubuntu) bądź Xfce (domyślne środowisko graf. w Xubuntu) i przełaczanie środowisk podczas logowania do systemu. Czyli na jednym i tym samym systemie zainstalowane jest kilka środowisk graficznych i zmienia się tak jak to określiłeś, jedynie "skórka" systemu.

2. Jeśli zaszła instalacja poszczególnych systemów od nowa, tj. instalacja Ubuntu, potem instalacja Kubuntu i instalacj Xubuntu wraz z usunięciem wcześniejszych systemów to wszystkie ustawienia pulpitu i programów, tj. ustawiona przed reinstalacją tapeta, konfiguracja programu do komunikacji z protokołem GG zostają zachowane, ponieważ prawdopodobnie kolega miał wydzieloną osobną partycję na katalog domowy, w którym przechowywana jest owa konfiguracja.

Wydzielenie partycji dla katalogu domowego skutkuje tym, że jeśli się jej nie sformatuje to wszystkie ustawienia zapisane w tym katalogu nie zostaną utracone i mało tego, będą obowiązywały w każdym systemie linuksowym, nietylko w przypadku Ubuntu, Kubuntu czy Xubuntu ale również i w Debianie, Slackware czy innej dystrybucji linuksowej.

Pozdrawiam!

marcych26

  • Gość
Współpraca między systemami z rodziny Ubuntu?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-06-15, 15:46:40 »
Ok, to jak zainstalować te dodatkowe środowiska graficzne, abym mógł sobie je wybrać? Mam chwilowo zainstalowane teraz  tylko Ubuntu 10.04.

//EDIT
Okey, już mam rozwiązanie. Problem rozwiązany, można zamknąć.