Nowe posty

Autor Wątek: Linux z przeznaczeniem na multimedia.  (Przeczytany 5152 razy)

tymc

  • Gość
Linux z przeznaczeniem na multimedia.
« dnia: 2010-06-08, 04:07:49 »
Ostatnio dość mocno zainteresowałem się dystrybucjami Linuxa jednakże nie jestem pewien która dystrybucja jest dla mnie. Od czasu do czasu lubię pograć sobie w różne gry Windowsowe (m.in. FIFA,  Football Manager, Age of Empires) jak i pobawić się w różnych programach graficznych. Zastanawiam się więc czy Linux pozwala stworzyć komputer multimedialny. Wiem, że istnieje sporo dystrybucji podobnych do Windowsa XP (Ubuntu, Mandriva, Fedora) lecz nie wiem, który najbardziej nadawałby się do celów rozrywkowych. Wiem, że żaden nie byłby tak dobry jak WinXP ale liczę na to, że pomożecie mi znaleźć podobny :). Nie za bardzo znam się na Linuxach, dlatego zwracam się o pomoc na tym forum, jaka dystrybucja jest najlepsza do odpalania gier/programów graficznych i oczywiście nie za bardzo zaawansowana jako, że jestem dopiero na początku w świecie Linuxa :)

Parametry mojego kompa:
Celeron 2,8 GHz, 3 GB RAM, zintegrowana karta graf (192 MB)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Linux z przeznaczeniem na multimedia.
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-06-08, 06:48:43 »
Cytat: tymc
Wiem, że żaden nie byłby tak dobry jak WinXP)
Jeżeli coś jest dobre, to nie zmieniać - proponuję zatem zostać przy XP, jeżeli spełnia oczekiwania.
Błędem jest traktowanie Linuksa jako "tani zamiennik jeden-do-jednego" dla Windows.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Linux z przeznaczeniem na multimedia.
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-06-08, 11:00:52 »
Cytat: tymc
Zastanawiam się więc czy Linux pozwala stworzyć komputer multimedialny.
Pewnie, że pozwala - z wykorzystaniem programów i aplikacji linuksowych.

Co do gier stricte pod Windows tu nie robiłbym sobie wielkich nadziei.
Musisz szukać na google tytułami czy interesujące Ciebie gry ruszyły przy pomocy np. Wine.
Zawsze jednak mogą wyjść różne niespodzianki z tytułu iż gra pod Windows to nie gra pod Linuksa.
Mnie udało się np. uruchomić najnowsze wydanie Wolfenstein przy pomocy Wine, ale i tak musiałem następnie pobawić się różnymi ustawieniami aby wszystko działało przyzwoicie.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

  • Gość
Linux z przeznaczeniem na multimedia.
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-06-10, 20:48:28 »
Zainteresuj się takimi dystrybucjami: Ubuntu Studio, Geexbox, Element PC - są przeznaczone do celów multimedialnych (kino, rozrywka, muzyka). Co do gier, to tak jak przedmówcy piszą - albo Wine albo Play On Linux.