Nowe posty

Autor Wątek: " CAN T OPEN /ETC/MTAB PERMISSION DEMIED" i restart , zielony :-(  (Przeczytany 3040 razy)

emilo

  • Gość
linux version 2.4.19-4gb version 3.2
Ładuje się do momentu- mounting local file system ,następna linia to-MOUNT CAN T OPEN /ETC/MTAB PERMISSION DENIED i restart.
 /MTAB nie było już wcześniej w /ETC i przy starcie w kilku liniach wywalał failed szczególnie przy mount ale wszystko działało. Przy wejściu do ETC info, iż MTAB not exist.
Zależy mi na postawieniu tego SUSE ,mimo że jest to mój pierwszy linux i wpadłem na głęboką wodę, to uważam że nie zaprzyjaźnie się z pingwinem jak mu teraz nie pomogę.
Ostatnią rzeczą jaką zrobiłem to w yast "load cd vendor device" nie wiem po co :-( i komp się zrestartował.

flak

  • Gość
" CAN T OPEN /ETC/MTAB PERMISSION DEMIED" i restart , zielony :-(
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-05-27, 12:40:32 »
Bez urazy ale zacząłbym od zainstalowania nowszej dystrybucji. Sądząc po strasznie starym kernelu to jest to SuSE Personal/Professional 7. Tej dystrybucji już nie ma została zastąpiona przez openSuSE (obecnie 11.2). Wersja którą używasz jest stara niewspierana ma bardzo małą bazę sterowników (nie wiem czy dyski SATA w ogóle obsługuje) a oprogramowanie które używa jest bardzo stare. SuSE Personal/Professional 7 to dzisiaj jak Windows 98.

emilo

  • Gość
" CAN T OPEN /ETC/MTAB PERMISSION DEMIED" i restart , zielony :-(
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-05-27, 13:34:28 »
OK! wiem że jest stara i przez to trudniejsza hmm na pewno zainstaluje coś nowego tylko chciał bym się na tym trochę pouczyć i to ja skopałem pingwina .Mimo iż do tej pory szedłem drogą okienek to nie miałem w zwyczaju robić formata jak coś nie działało tylko zawsze najpierw szukałem przyczyny jak się dało, potem naprawa, a potem dopiero format C . Z tym susem  może i bym pokusił się o nową wersje ale mam tam program, którego nie  mam możliwości zdobycia :-( a nie wiem jak to w linuksie jest wszystko poukładane co mogę kopiować. a co muszę ? i przenosić na nowego . Jak na razie to nauczyłem się wchodzić w ROOT-a z "zapomnianym hasłem" i mam knopixa live. i montować napędy,  wiem gdzie jest shadow :-) i takie tam bzdury  i tyle.  Szukałem w okularach coś na ten temat ale rozwiązania nie trafiłem .Liczę na pomoc.
Ta wersja obsługuje SATA.

emilo

  • Gość
" CAN T OPEN /ETC/MTAB PERMISSION DEMIED" i restart , zielony :-(
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-05-31, 12:34:46 »
Temat dalej aktualny,  plik MTAB znalazł się w MC ale z LIVE CD "systemrescuecd-x86-1.5.4" bo MC knopixa  go nie widzi pewnie nie wiem jakiej opcji użyć, więc jakiej ?
I tu kolejne schody, ponieważ MTAB to jest w MC na czerwono i wygląda tak "?MTAB" nie ma  możliwości zmiany, kasowania itp. Na dysku znajduje się jako 0h:0h,MODE 0000, type reiserfs, fre spece 60G-148G. u mnie EXT2. A wersja SUSE to 8.2. e2fsck z -p, -f  wywala błąd superblock is corrupt   i e2fsck -b 8193 i żebym alternatywny wskazał ale nie wiem jak je znaleźć i jak mu to wskazać. Rozumiem,że pod 8193 jest pierwszy superblock.