Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: [Opinia] Podręcznik xhtml&css  (Przeczytany 7391 razy)

Dyzajash

  • Gość
[Opinia] Podręcznik xhtml&css
« dnia: 2010-05-22, 19:12:53 »
Witam po dłuższym czasie ;)

Otóż muszę nauczyć się w dość krótkim czasie podstaw xhtml & css2.1. Dlatego szukam jakiegoś dobrego podręcznika. Znalazłem takie coś:

http://helion.pl/ksiazki/html_xhtml_i_css_biblia_wydanie_iv_steven_m_schafer,hxcbi4.htm

albo:

http://helion.pl/ksiazki/head_first_html_with_css_xhtml_edycja_polska_eric_freeman_elisabeth_freeman,hfhtcs.htm + http://helion.pl/ksiazki/head_first_web_design_edycja_polska_ethan_watrall_jeff_siarto,hfwdep.htm

Co o tym myślicie ? Będę wdzięczny za wszelkie opinie a nawet inne propozycję!


Pozdrawiam

telinit

  • Gość
[Opinia] Podręcznik xhtml&css
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-05-22, 19:35:30 »
Biblię Heliona posiadam, łądnie tłumaczy dla początkującego, jednak nic zaawansowanego się nie da z tego wyciągnąć.
Reszta - nie wiem, nie widziałem.
Pozdrawiam.

arctgx

  • Gość
[Opinia] Podręcznik xhtml&css
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-05-22, 20:11:07 »
Skoro chcesz uczyć się od podstaw, to nie wystarczy Ci na początek niezły kurs Wimmera, również na stronie Helionu i do tego za darmo? Dla późniejszego uzupełniania braków (np. nowości w kolejnych wersjach CSS) możesz zajrzeć do specyfikacji W3C na podstronach w3.org (tam zaglądać warto niezależnie od przeczytanych podręczników).

P.S. Widzę, że na pierwszy rzut oka trochę się zmieniło na webmaster.helion.pl, ale mam nadzieję, że kurs Pawła Wimmera da się znaleźć tam lub w innym miejscu.

Dyzajash

  • Gość
[Opinia] Podręcznik xhtml&css
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-05-22, 20:35:09 »
osobiście wolałbym coś "drukowanego" tak jak owa biblia. Ale dzięki za polecenie kursu.

Czekam oczywiście na inne opinie ;)

ubu59

  • Gość
[Opinia] Podręcznik xhtml&css
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-05-23, 09:37:41 »
Witam!

Cytat: arctgx
(...

P.S. Widzę, że na pierwszy rzut oka trochę się zmieniło na webmaster.helion.pl, ale mam nadzieję, że kurs Pawła Wimmera da się znaleźć tam lub w innym miejscu.
Zgadzam się z arctgx. Mimo iż nie ma tam kursu XHTML, warto zaglądać na http://webmaster.helion.pl/. Kurs HTML i CSS jest tam nadal i jeszcze dużo więcej.

Mam wiele szacunku dla Pawła Wimmera. Jego książka "Zostań Webmasterem!", KOW "Help" 2002, była moją pierwszą, która wyjaśniała co, jak i dlaczego należy robić (inne uczyły "zaklęć"). Bo była oparta na standardach W3C (na CD-ROMie oprogramowanie i specyfikacja HTML, XHTML, CSS). Można się było dowiedzieć jakie polecenia zawiera każda z wersji języka HTML (ścisła, przejściowa, z ramkami). Dzięki temu nauczyłem się walidacji stron.

Z dostępnych książek polecam http://helion.pl/ksiazki/html_xhtml_i_css_praktyczne_projekty_wlodzimierz_gajda,htxcsp.htm .

Dlaczego? Po co uczysz się HTML, XHTML, CSS? Bo ja - aby umieć prawidłowo zrobić stronę WWW. I tam naprawdę tego można się nauczyć. Książka nie wyczerpuje tematu ale daje przyszłemu webmasterowi solidny kręgosłup.

Literatura literaturą, ale bez ćwiczeń ani rusz.

Do tego potrzebny jest jakiś edytor.

Zdecydowanie odradzam windowsowy Notatnik. Nie wiem dlaczego tak wielu nauczycieli (w tym i akademickich) tak przy nim się upiera. Brak podświetlania składni, kodowanie polskich znaków niezgodne ze standardami, wstawianie do prologu strony obcych znaków, kłopoty z czteroliterowymi rozszerzeniami plików.

Takich kłopotów nie ma polski keD http://programy.pcworld.pl/pc/programy/12098/kED.2.1.4.0.pl.html , a dodatkowo generuje szablony stron, zna polecenia HTML, standardy kodowania polskich znaków, jest przenośny- można go uruchomić z pendrajwa gdyż nie wymaga instalacji, pracuje w Linuksie pod Wine.

----------------
aktualizacja:

Pawłowi też spodobał się kED, ale podążąjąc za Jego linkiem http://www.dobreprogramy.pl/kED,Program,Windows,11810.html spojrzałem do komentarzy. Okazuje się że ten edytor nie wspólpracuje z Vistą i 7 (prawdopodobnie chodzi o wersje 64 bitowe).

Przepraszam, ale nie stosowałem kEDa od dłuższego czasu. Vista i 7 też nie są mi niezbędne.

Do książki pana Gajdy dołączony jest edytor NotH. Nie sprawdzałem gdzie i jak działa.

koniec aktualizacji
----------------------

W Linuksie jest dużo edytorów. Chętnie z nich korzystam. Czasami trudno w nich znaleźć opcję z wyborem kodowania znaków. Bywa że jest preferencjach, ale i bywa wybór kodowania przy zapisie plików.

Nieocenioną pomocą może być przeglądarka. Ja najczęściej korzystam z Firefoksa. Ma konsolę błędów, informacje o stronie.

Wygląd strony trzeba sprawdzić w przeglądarkach użytkowników.

Ciekawostką jest to, że zdarzyło mi się oglądać pewną stronę i w zależności od systemu operacyjnego, Firefox wyświetlał obrazki (Windows), lub nie (Linux). Okazało się, że użyta do budowy strony wersja FrontPage 6 (pewnej wiodącej firmy w branży oprogramowania) nieprawidłowo zapisywała ich adresy. Zamiast slasha "/" używała backslasha "\\". Autor strony (nauczyciel informatyki) był bardzo zaskoczony... U niego przecież wszystko wyświetlało się prawidłowo!

W sieci jest ogrom stron z błędami. Czasami wystarczy w Firefoksie otworzyć konsolę błędów aby się o tym przekonać. No nie wszystko co jest wyświetlane jako błędne, musi być błędem. Czasami są to obejścia (ang. hacki) pisane pod ulubioną przeglądarkę pana Billa G.


Nie jestem webmasterem, ale mam nadzieję, że mój post będzie pomocny.

Pozdrawiam!

kamzor

  • Gość
[Opinia] Podręcznik xhtml&css
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-05-23, 15:49:14 »
Posiadam starsze wydanie biblii. Biblia taka jak inne. Debil zrozumie, i zaawansowany coś wyniesie. Jeśli zależy ci na czasie to nie musisz czytać strona po stronie. Z resztą pół książki to opisy technik. Polecam.

Dyzajash

  • Gość
[Opinia] Podręcznik xhtml&css
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-05-23, 17:36:02 »
"Dlaczego? Po co uczysz się HTML, XHTML, CSS?" <- ponieważ wymaga ode mnie tego mój pracodawca ;)

"Zdecydowanie odradzam windowsowy Notatnik. Nie wiem dlaczego tak wielu nauczycieli (w tym i akademickich) tak przy nim się upiera. Brak podświetlania składni, kodowanie polskich znaków niezgodne ze standardami, wstawianie do prologu strony obcych znaków, kłopoty z czteroliterowymi rozszerzeniami plików." <- nie używam takowego ;) Na Win zazwyczaj Notepad++ + PLUGINS.

"Ciekawostką jest to, że zdarzyło mi się oglądać pewną stronę i w zależności od systemu operacyjnego, Firefox wyświetlał obrazki (Windows), lub nie (Linux). Okazało się, że użyta do budowy strony wersja FrontPage 6 (pewnej wiodącej firmy w branży oprogramowania) nieprawidłowo zapisywała ich adresy. Zamiast slasha "/" używała backslasha "\\". Autor strony (nauczyciel informatyki) był bardzo zaskoczony... U niego przecież wszystko wyświetlało się prawidłowo!" <- dzięki wielkie za info.

"Posiadam starsze wydanie biblii. Biblia taka jak inne. Debil zrozumie, i zaawansowany coś wyniesie. Jeśli zależy ci na czasie to nie musisz czytać strona po stronie. Z resztą pół książki to opisy technik. Polecam. " <- dzięki wielkie za opinie :)


Dzięki wielkie za odpowiedzi :) Zdecydowałem się na zakupienie owej biblii i zobaczymy co z tego wyjdzie.


Pozdrawiam

arctgx

  • Gość
[Opinia] Podręcznik xhtml&css
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-05-23, 19:26:11 »
Cenię kurs Wimmera, bo konsekwentnie przekonywał i pokazywał, jak pisać kod zgodny ze standardami W3C. Chodziło głównie o to, by parametry opisujące wizualne cechy strony (własności czcionek, kolory, tła, marginesy, pozycjonowanie itd.) wyrzucić z kodu HTML do poleceń CSS - w szczególności zrezygnować z niezgodnego z założeniami używania tabelek na rzecz podziału na bloki (div i reszta).

8 lat temu na uczelni dostaliśmy polecenie nauczenia się "samopas" (napisania czegoś i zaliczenia) podstaw HTML, LaTeXa i czegoś trzeciego do wyboru. Nie będąc wyposażony we wskazówki, które później spotkałem w tekstach Wimmera, sięgnąłem w bibliotece po podręcznik HTML-a, prawdopodobnie z ubiegłego wieku, i zaśmieciłem sobie głowę kodem, który działał praktycznie tylko w Internet Explorerze. Osoba zaliczająca mi pracę nie skomentowała niezgodności ze standardami - być może sama nie była jej świadoma.

Polecam ten kurs, bo może jedna osoba mniej uniknie zaśmiecania umysłu niektórymi materiałami.

P.S. Jeśli chodzi o wsparcie w pisaniu kodu, to ciągle wystarczy mi Vim z podświetlaniem składni, generowaniem wcięć i podziałem na okna. Do analizy przydaje mi się Firebug - rozszerzenie Firefoksa, którego odpowiedników dla innych przeglądarek nie szukałem.

ubu59

  • Gość
[Opinia] Podręcznik xhtml&css
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-05-23, 21:21:18 »
Witam!
Cytat: arctgx
Cenię kurs Wimmera, bo konsekwentnie przekonywał i pokazywał, jak pisać kod zgodny ze standardami W3C. (...)
Cieszę się że jesteśmy zgodni. W tym i w pozostałej części wypowiedzi.

Cytat: Dyzajash
(...)<- nie używam takowego ;) Na Win zazwyczaj Notepad++ + PLUGINS.
(...)
Znam i polecam. Również dawało się go używać bez instalacji, z pendrajwa (kED 1.x mieścił mi się na dyskietce 3,5 cala). Nie pamiętam jak u niego było z kodowaniem polskich liter. Jest wiele stron z krzakami zamiast polskich liter. A zdarza się to nawet renomowanym wydawnictwom informatycznym(!).

Co do Notatnika, to wiele razy czytałem na Helionie, w opiniach czytelników, że są jeszcze tacy, którzy próbują to używać do pisania kodu. Dlatego z góry uprzedziłem, że Notatnik, jak i niektóre wersje FrontPage, generują błędy.

Skoro znajomości XHTML i CSS wymaga od Ciebie pracodawca to powinieneś znać również to rozporządzenie:

 ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 11 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.

W zał. nr 2 ustanawia ono  m.in. zalecenia W3C jako obowiązujące standardy, UTF-8 jako obowiązujące kodowanie polskich znaków i inne. Krótkie i warto się z tym zapoznać!

Pozdrawiam!