Nowe posty

Autor Wątek: red hat - problem z karta sieciową i audio  (Przeczytany 4471 razy)

redhatdd

  • Gość
red hat - problem z karta sieciową i audio
« dnia: 2010-05-10, 23:43:32 »
Witam, jestem początkujacy w linuksie, postanowiłem sie nim pobawić i wypróbować.
postawiłem sobie Red Hata 5 (taka dokładnie wersję chcę mieć) i niestety mam problem z sieciówką - linux jej nie widzi. Jest to: Realtek 8111C (on board). Plyta głowna jest Gigabita GA-EP43_DSL. Nie rozpoznał też karty dźwiekowej (realtek ALC888 on board). bylbym wdzieczny za pomoc

pozdrawiam

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
red hat - problem z karta sieciową i audio
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-05-11, 07:59:54 »
Albo:
1. Chcesz postawić Red Hata 5 z 1997 roku (kernel 2.0) na współczesnej maszynie, gdy dzisiejszych standardów magistral, procesorów, czy kart rozszerzeń nie było nawet w Star Treku z 97-go.
Albo:
2. Chcesz postawić Red Hat Enterprise Linux 5, uprzednio dokładnie czytając listę kompatybilnego sprzętu (HCL) i upewniając się, że Twój jest wspierany. Gdy jest wspierany, grzecznie dzwonisz na numer podany na pudełku (bo _oczywiście_ kupiłeś tego RHEL-a?) i prosisz support o pomoc za którą zapłaciłeś przy zakupie.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
red hat - problem z karta sieciową i audio
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-05-12, 09:25:44 »
Weź wypróbuj nowego centosa 5.4- nie powinieneś mięć takiech problemów i będzie jeszcze długo wspierany. Będziesz miał darmowego najnowszego Red Hata.Pozdrawiam

  • Gość
red hat - problem z karta sieciową i audio
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-05-15, 09:08:10 »
u mnie akurat obraz instalki CentOSa nie chce działać.

flak

  • Gość
red hat - problem z karta sieciową i audio
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-05-15, 20:55:00 »
CentOS jest to RHEL bez komercyjnych programów, komercyjnego wsparcia technicznego oraz znaków towarowych Red Hata.

Problem w tym że RHEL używa starych programów. Najnowszy RHEL używa kernela 2.6.16 czy 2.6.17. Dziś mamy 2.6.33, a stabilny kernel wychodzi co 3 miesiące. Sam chciałem postawić CentOS na dysku z backupami ale kernel nie chciał ruszyć na niektórych komputerach a by postawić VirtualBox trzeba było doinstalować glib w wersji o 2 wyższą od tej dostarczonej przez system. W końcu dałem sobie z CentOS/RHEL spokój.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
red hat - problem z karta sieciową i audio
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-05-15, 22:54:31 »
No ale chyba centos 5.4 albo 5.5 (ukazał się dzisiaj na distrowatch.com) będzie lepiej wspierany w sterowniki do urządzeń, niż Red Hat 5, który już nie jest wspierany. Jądro będzie miał starsze, ale system stabilny. Pozdrawiam

flak

  • Gość
red hat - problem z karta sieciową i audio
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-05-16, 17:41:46 »
Cytat: Andrew_66
No ale chyba centos 5.4 albo 5.5 (ukazał się dzisiaj na distrowatch.com) będzie lepiej wspierany w sterowniki do urządzeń, niż Red Hat 5, który już nie jest wspierany. Jądro będzie miał starsze, ale system stabilny. Pozdrawiam
He, he, Red Hat Enterprise Linux 5/CentOS 5.x jest na pewno lepszy niż Red Hat 5.0 "Hurricane" :)
Ale nie ma w nim ani świeżych programów ani bieżących sterowników :(
Nawet Distrowatch to potwierdza.