Nowe posty

Autor Wątek: Bezobsługowy linux do filmów  (Przeczytany 4672 razy)

taborowy

  • Gość
Bezobsługowy linux do filmów
« dnia: 2010-05-13, 09:57:26 »
Witam wszystkich,

nadszedł u mnie czas linuxa - po raz n-ty. Zawsze, gdy próbowałem się zaprzyjaźnić z tym systemem, coś stawało na drodze (zwykle sam linux, niezgodności sprzętowe, wydajność, brak oprogramowania itd.). Tym razem jestem podstawiony pod ścianą i liczę na Waszą pomoc.
Założenie:  na kilku (identycznych) kopmputerach muszę odpalić wyświetlanie filmów w pętli (takie tam lojalnościówki do puszczenia w naszym sklepie, materiał w formacie AVI).
Proponowane rozwiązanie: pendrive z zainstalowanym linuxem, samobootujący i uruchamiający odtwarzanie filmu na fullscreenie. W komputerach zdemontowano inne napędy.

Ważne: maksymalnie bezobsługowe użytkowanie, czyli jest tylko włącznik zasilania. Nawet klawiatura jest odłączona i w BIOS-ie są wyłączone komunikaty o jej braku.

Jak to sobie wyobrażam?
- linux się odpala do X-ów (da się bez menedżera okien)?
- odpala się automatycznie mplayer/inny player i loopuje filmik
- wyłączenie komputera przyciskiem "power" nie wykłada mi instalacji, przy kolejnym uruchomieniu wszystko działa jak poprzednio.

Czego nie wiem?
- jaka dystrybucja da się zainstalować na pendrive
- jaka będzie miała po zainstalowaniu mniej niż 200MB (pendrive liczę po 1GB, połowa na filmy, no i jakiś zapas - czy linux musi mieć swapa, czy nie?. Przecież ja potrzebuję jedynie X-ów i playera+kodeków).
- jak i gdzie wyedytować, żeby całość się odpalała automatycznie (przekładając na windę: gdzie jest autostart i wyłączanie opcji bootowania?)

Czego próbowałem?
Damn Small Linux: potafię ustawić wszystko jak chcę, ale wpisuąc kolejne komendy/zatwierdzając wybory, co wymaga ingerencji użytkownika.
- czy jeżeli przeniosłem dystrybucję z ISO na pendrive'a (narzędziem windowsowym Universal USB Installer,  http://www.pendrivelinux.com/downloads/Sources/USB-Installers/), to mogę gdzieś zapisać zmiany w ustawieniach/wyedytytować "autostarty")?


Movix/Emovix
- totalna padaka. Szkoda pisać.

Podsumowując:
Pomoże ktoś rozwiązać problem? Musiałbym mieć: bootowanie bez wyboru opcji, wyłączony WM, player od razu w fullscreenie i po pętli nie przechodzi do okna. Oczywiście, dzięki z góry za wszelką pomoc.

telinit

  • Gość
Bezobsługowy linux do filmów
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-05-13, 10:30:24 »
Link
Spróbuj tego, myślę, że nie ma sensu bawić się w odwalanie roboty, którą już ktoś wykonał.
A plik /etc/bashrc jest tym, czego szukasz, możesz tam umieścić komendy o których mówiłeś, będą się wykonywały przy starcie systemu.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Bezobsługowy linux do filmów
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-05-13, 12:03:39 »
Zrób płytę z emovixem (film+odtwarzacz na jednym nośniku). Wrzucasz płytę, odpalasz maszynę i jazda.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Bezobsługowy linux do filmów
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-05-13, 16:06:30 »
Tylko, że jak film troszkę dłuższy, to się emovix może nie zmieścić. I wtedy trzeba jechać po jakości filmu, a tego nikt nie lubi...
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

  • Gość
Bezobsługowy linux do filmów
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-05-16, 17:10:00 »
Zapomniałem login Moderatora...

W Twoim podpisie znajduje się link do "Baza pakietów rpm" = strona się nie otwiera poprawnie - proszę w imieniu Newbie Linuksowych o nie dawanie takich "zagadek" :)

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Bezobsługowy linux do filmów
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-05-16, 18:21:51 »
Dziwne....

Niedawno jeszcze ta strona -> rpm.pbone.net <- chodziła całkiem dobrze.

Może to tylko chwilowe perturbacje w serwerowni. Poczekajmy z tydzień, może stronka znowu zacznie działać.
-----------------------EDIT--------------------------------
No i proszę, stronka, znów działa.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji