Nowe posty

Autor Wątek: pliki txt  (Przeczytany 8587 razy)

jagodka.z

  • Gość
pliki txt
« dnia: 2010-04-15, 18:00:09 »
Witam, jestem nową użytkowniczką Linuxa. Mam takie głupie pytanie... Czy da się otworzyć pliki o rozszerzeniu txt w Linuksie (mam Fedorę)? Jak otwieram w Open Office to nie czyta polskich znaków

chmooreck

  • Gość
pliki txt
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-04-15, 20:42:35 »
Da się.
Wyświetlanie/czytanie polskich znaków zależy od ich kodowania w pliku. Niektóre edytory potrafią sobie wykryć, innym trzeba wskazać z jakiego kodowania chcemy skorzystać.
U mnie OO poprawnie odczytuje pliki zakodowane w UTF-8. Jeśli Twoje pliki pochodzą z windowsa to najprawdopodobniej są zakodowane w cp-1250.
Podejrzewam, że masz w systemie jakiś prosty edytor obsługujący różne rodzaje kodowania - poszukaj (kedit, gedit, mousepad...).

kamzor

  • Gość
pliki txt
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-04-15, 22:24:35 »
Cytat: chmooreck
kedit, gedit, mousepad...
Kate...

jagodka.z

  • Gość
pliki txt
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-04-20, 19:24:20 »
A czy jest może jakiś taki podręcznik internetowy jak korzystać z linuxa krok po kroku? Bo się średnio w tym łapię, a nie chcę was zamęczać tysiącami banalnych pytań ;)
O, na przykład teraz coś mi nie wychodzi z zainstalowaniem aktualizacji.

rompiotr

  • Gość
pliki txt
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-04-20, 20:16:38 »
Podręcznik dla Fedory
http://docs.fedoraproject.org/install-guide/fc6/pl/index.html

Jeśli używasz Fedory - wpisz w googlach fedora lub fedora wiki lub fedora planet. Nie bój się uzywać internetu.

jagodka.z

  • Gość
pliki txt
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-04-27, 21:37:12 »
Dziękuj bardzo, dokształcam się codziennie :)

Jednak na dzień dzisiejszy mam bardzo duży problem ze swoją fedorą- nie chce się włączyć... :( Pokazuje się ekran powitalny (takie "f") i dalej już nie idzie. Coś tam pewnie namieszałam... Nie pomaga wielokrotne resetowanie. Czy konieczna jest ponowna instalacja?

Dziękuję z góry za odpowiedzi :*

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
pliki txt
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-04-27, 22:08:46 »
jagodka.z,
pamiętaj o zasadzie:
Nowy Problem = Nowy Wątek
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji