Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?  (Przeczytany 41085 razy)

sasha666

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #15 dnia: 2010-05-03, 11:17:21 »
Cytat: karolina
Ja czekam na polski remix Ubuntu, wtedy go sobie dla zabawy potestuję. Żebym ja wiedziała, co i jak w Debianie trzeba zrobić po instalacji, to bym może sobie go zainstalowała, zamiast Minta 9 na którego czekam. Ale raz, że aż tak nie znam się na konsoli, a dwa to chyba dużo roboty, żeby doinstalować potrzebne rzeczy, które w Mincie, czy właśnie Ubuntu już są na dzień dobry. Może Ty Roobal napiszesz kiedyś jakiś łopatologiczny poradnik? A czy teraz w lipcu nie ma wyjść jakaś nowa wersja Debiana?
Poradników tego typu "jak psów", np.;
http://debian.linux.pl/threads/743-PORADNIK-Instalacja-Debiana

Wszystko jasno i przejrzyście wyjaśnione, nie ma tu żadnej filozofii, wystarczą podstawy linuxa.

Edycja: Lord Darius
( część treści postu usunięta )
-------------------
@ sasha666 - Nie pozwolę na łamach forum na określanie kogokolwiek oszustem.
Na to trzeba mieć niezbite dowody + brać pod uwagę odpowiedzialność za to co się publicznie pisze.
Tego typu dyskusję można prowadzić z zainteresowanym, ale na pewno nie na łamach forum.

sasha666 dostajesz ostatnie ostrzeżenie - następnym razem będzie ban i kropka.
Nie mam zamiaru przez Ciebie brać na siebie odpowiedzialności za Twoje wywody, które są zarzutami wobec innych użytkowników forum, którzy to de facto i koniec końcem do mnie i innych moderatorów będą mieć pretensje.


-------------
Więc powiedz mi dariusie jak inaczej określić sytuację gdy ktoś piszę "poradnik" o czymś o czym faktycznie nie ma pojęcia?? Bo właśnie to wynika z powyższej wypowiedzi.
Tylko napisz normalnie bez unoszenia się i straszenia "banami".

@sasha666:
Drogi sasha666 odnosić się do tego możesz jak chcesz z uwzględnieniem powyższych informacji ode mnie.
Czytać z pewnością potrafisz. Więc dalszą dyskusję z Tobą i w tym temacie uważam za zbędną.

Więc polecą dookoła;

Cytat: karolina
Ale raz, że aż tak nie znam się na konsoli, a dwa to chyba dużo roboty, żeby doinstalować potrzebne rzeczy, które w Mincie, czy właśnie Ubuntu już są na dzień dobry.
Jest raczej odwrotnie, w mincie i ubu jest tyle śmieci i niepotrzebnych aplikacji że wyszukiwanie i usuwanie ich trwa dłużej niż konfiguracja debiana.
I moje pytanie, dlaczego napisałaś poradnik o systemie o którym jak widać nie masz zielonego pojęcia, jeżeli piszesz że nie znasz się na konsoli to równa się temu że nie znasz się na tym systemie, skoro wspominasz że debian jest dla Ciebie za ciężki w konfiguracji to tylko oznacza że mint jest dla Ciebie "tajemnicą".
Jeżeli ktoś do Ciebie napisze że ma problem... nie wiem z banalnym conky (nic prostszego nie przyszło mi do głowy na obecną chwilę) bo coś skasował z pliku conf i pokazuje mu cały czas że dysk jest zajęty w 100%-tach, czy znikną wskaźnik CPU... to Ty co mu odpowiesz?? Nie wspominając już o problemach z odzyskiwaniem kluczy po uaktualnieniu repo etc.
Uczciwie pytam, nie mam zamiaru być kąśliwy ale od kogoś kto napisał taki "poradnik" wymagał bym rzeczowej i jasnej odpowiedzi.
Uzyskał bym taką odpowiedź od Ciebie??

kamzor

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #16 dnia: 2010-05-03, 13:52:54 »
Cytat: karolina
Żebym ja wiedziała, co i jak w Debianie trzeba zrobić po instalacji, to bym może sobie go zainstalowała
http://qref.sourceforge.net/Debian/reference/index.pl.html
Nie widziałem większego projektu-poradnika do Debiana ;)
Oczywiście nie biorę pod uwagę oficjalnych dokumentacji..

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #17 dnia: 2010-05-03, 16:20:18 »
sasha666 a kto Ci powiedział, że nie mam o Mincie zielonego pojęcia? Mam i jak ktoś do mnie pisze (a pisze czasem sporo ludzi) to pomagam. Debian, a Mint to trochę różnica pod względem konfiguracji/użytkowania, zatem Twoje zarzuty są [po raz kolejny] bezpodstawne. Zresztą nie pierwszy raz mi coś zarzucasz i czepiasz się na tym forum kogo się tylko da. Gdybyś przeczytał dokładnie moją stronę, to byś wiedział że skupia się ona tylko i wyłącznie na podstawach w poruszaniu się po tym systemie. Jeśli są jakieś problemy/triki to część jest w dziale Konfiguracja, inne staram się rozwiązywać via mail, jeśli ktoś pisze, a jak jest coś poważniejszego to też jest od tego oficjalne polskie forum Minta.
Nie znając się na Debianie, nie oznacza że nie znam się na Mincie, który jest łatwiejszy. A stronę stworzyłam po to, by ludzie poznali tą dystrybucję i by móc im pomagać. Rozumiem, że uważasz mnie za totalną blondynkę, ale chyba trochę mnie nie doceniasz. Nie wiem, czy owy "oszust" do mnie się odnosiło? Bo chyba pewne posty zostały tutaj skasowane. Zresztą jeśli chodzi o Debiana, to niebawem sobie go zainstaluję. U mnie jakoś nigdy ten tryb graficzny się nie uruchamiał. Jak tylko ściągnę Kubuntu 10.04 i przetestuję, to postaram się na jego temat wypowiedzieć. Tyle w temacie, który jest o Ubuntu/Kubuntu a nie mojej stronie. Jak już Lord_Darius napisał, wszelkie uwagi zgłaszaj prywatnie.

sasha666

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #18 dnia: 2010-05-03, 16:43:14 »
Cytat: karolina
sasha666 a kto Ci powiedział, że nie mam o Mincie zielonego pojęcia?
Sama to napisałaś na bazie debiana, nie "masz konsoli" = nie masz podstaw.
Nie pisze o problemach typu zmiana motywu okien czy tapety ale o sprawach których nie rozwiążesz bez konsoli... czyli o większości problemów z instalacją oprogramowania czy szukaniu powodów błędów w programach.
Zrozum że jeżeli nie znasz konsoli to nie znasz podstaw i to jest niepodważalne. Widzę że nie wszyscy to akceptują ale tak właśnie jest.
Cytat: karolina
U mnie jakoś nigdy ten tryb graficzny się nie uruchamiał.
- no właśnie o tym mówię... to że uporczywe klikanie myszką nie pomaga nie znaczy że jest to "problem"...;/

(edit - literówka)

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #19 dnia: 2010-05-03, 16:45:50 »
Ty skupiasz się na naprawdę ekstremalnych problemach w Linuksie, o czym już Ci kiedyś Lord_Darius zasygnalizował. Inaczej mówiąc szukasz na siłę dziury w całym. Ja już Ci napisałam, że ta konsola nie zawsze jest potrzebna. Że masz inne zdanie - proszę bardzo, każdy ma prawo do swojego. Napisałam, że "aż tak" nie znam się na konsoli, a nie że wcale. Troszkę poleceń znam. Czytaj uważniej. A tryb graficzny jest ogólnym bugiem w Debianie, bo nie tylko ja mam ten problem. Akurat ktoś biegły w temacie kiedyś napisał mi, że w testingu to jakoś nie działa i nie poprawili tego. Tak więc nie ma to nic wspólnego z moimi umiejętnościami.

kamahan

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #20 dnia: 2010-05-03, 19:23:29 »
Debian jest jak Slackware a mowa jest o ubuntu.

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #21 dnia: 2010-05-03, 19:39:37 »
No niezupełnie, mają inne formaty pakietów, tutaj .deb (także w Ubuntu), a tam .tgz, jak się nie mylę.

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #22 dnia: 2010-05-03, 20:41:23 »
I chyba slackware słynie z braku zależności między pakietami tak myślę, jeżeli nie mam halucynacji i omamów słuchowo-wzrokowych

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #23 dnia: 2010-05-03, 20:47:10 »
Hmmm... karolina zdumiałaś mnie trochę swoją wypowiedzią ;-). Znając Slacka (a nie znam do końca, żeby nie było), nie znałbym debiana, a znając debiana nie znałbym ubuntu czy mint'a? Różnice pomiędzy dystrybucjami poza szczególnymi przypadkami nie są za duże (zwłaszcza jeżeli tyczą się kernel'a), a poznanie tych drobnych różnic użytkownikowi slack'a nie zajęłoby więcej niż 1 dzień.

Wenar

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #24 dnia: 2010-05-03, 21:10:14 »
Kubuntu - prawie nie widzę różnicy..
plus: szybszy start i szybsze działanie efektów plus pare dodatkowych opcji.
minus: plasma się sypie co chwilę.. nie miałem tego w 9.10 a kde 4.4 było już..

Ubuntu - duże zmiany
plus: wygodniejsze konfigurowanie synchronizacji z różnymi usługami jeszcze szybszy.
minus jedyny jaki do tej pory znalazłem to brak możliwość importu/exportu listy kontaktów w (nawet nie wiem jak to się nazywa ta kopertka na postu.)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #25 dnia: 2010-05-03, 23:05:59 »
@Mieszko (Kamzor), jeśli dobrze pamiętam :P Na FreeBSD pracuje mi się bardzo dobrze ale nie bardzo miałem czas bawić się w konfigurację systemu. Co mi potrzebne to działa, jedyny ból to brak natywnego flasha przez co zmuszony jestem emulować Linuksa we FreeBSD i używać Firefoksa i Flasha skompilowanego dla Linuksa ale na szczęście rzadko korzystam z Flasha, głównie YouTube. Dziś bawiłem się z uruchomieniem karty Wi-Fi i zdziwiłem się jakie to proste w porównaniu z instalacją mojej karty w Linuksie, co też nie jest wielkim wyczynem albo instalacja karty dźwiękowej - w Linuksie zabawa z konfiguracją Alsy a we FreeBSD? Jedno polecenie, ładujące moduł dla karty i dźwięk gotowy. Na prawdę jestem zaskoczony prostotą użytkowania tego systemu, wcześniej mi się zdawało że ten system to czarna magia ale on jest bardziej poukładany niż Linux :) Ale jak znajdę więcej czasu to dopieszczę sobie ten system ale z Linuksa też nie zamierzam rezygnować, więc będę używał zarówno FreeBSD jak i Debiana :)

@Karolina Co do Debiana to mógłbym spróbować pomóc Ci zdalnie go skonfigurować, bo akurat szukam "królika doświadczalnego" :P W sumie jednego już mam - komputer mojej Mamy :)

Co do tematu no to niedługo trzeba będzie potestować Ubu 10.04, chociażby z ciekawości to może coś dorzucę od siebie :) Może Mamie i dziewczynie zaktualizuję do LTS, żebym nie musiał później aktualizować systemu co pół roku to będą miały na dłużej z długim wsparciem aktualny system przez 3 lata i tak całkiem niedawno aktualizowałem dziewczynie Ubuntu 7.04 do 9.10 na desktopie a jak kupiła sobie laptopa to od razu stawiałem 9.10, która jest bardzo udaną wersją według mnie :)

Pozdrawiam!

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #26 dnia: 2010-05-04, 08:00:18 »
@ Sgrzyb90 miałam bardziej na myśli konfigurację. Widocznie ja jestem tego przykładem :-) Znam Minta, umiem się w nim poruszać, ale możliwe że nie do końca umiałabym wszystko skonfigurować pod Debianem. Jest jednak różnica, bo Debian nie ma tego wszystkiego (czyt. narzędzi upraszczających obsługę), co ma Ubuntu, czy Mint. Te dystrybucje stworzono z myślą bardziej do ludzi, gdzie wszystko już jest że tak powiem podane "na tacy". Inaczej, dlaczego wielu początkujących zaczyna od Ubuntu, a nie zna się tak dobrze na Debianie? Tam trzeba wszystko samemu skonfigurować. Wielu nie chce się robić czegoś, co mają już w Ubuntu na dzień dobry. Stąd myślę, że dlatego Ubuntu jest takie popularne wśród nowicjuszy.

@ Roobal - królik doświadczalny powiadasz? hahaha Królika to mogę Ci dać żywego, co mi w nocy nie daje spać. A tak na poważnie, to pomyślę o tym Debianie, ale nie prędzej jak w drugiej połowie czerwca - wtedy skończę już oficjalnie studia, sesję i będę free :-) Swoją drogą, jak by to miało wyglądać? Zdalnie, czyli na odległość wszedłbyś mi do komputera? Wiesz co, żeby nie robić tutaj OT, bo to temat o Ubuntu, to napisz do mnie na DP na PW. I tak miałam do Ciebie pisać w tej sprawie.

kamzor

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #27 dnia: 2010-05-04, 08:52:49 »
Pomiędzy Ubuntu a Debianem granica jest bardzo cienka i płynna. Nie ma się czego bać.

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #28 dnia: 2010-05-04, 09:02:53 »
Tak, Ubuntu to dziecko Debiana, a Mint to wnuk jakby tak iść tą linią. Ciekawi mnie Kubuntu, właśnie je ściągam. Spróbuję i zobaczę. Chociaż nie wiem, czy kiedykolwiek uda mi się przekonać do tego nowego KDE. Jedno wiem, że Kubuntu i Pardus mają najłatwiejsze instalatory - bardzo ładne, graficzne i czytelne. Oczywiście ten z Ubuntu też jest dobry.

sasha666

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #29 dnia: 2010-05-04, 18:02:29 »
Karolino, mam do Ciebie jedno pytanie i jedną propozycję...
Napisałabyś poradnik na temat np. linux GRML?
http://grml.org/
Linux bazujący na debianie - prawie jak mint, zauważyłem że lubujesz się w dystrybucjach mało rozpowszechnionych więc to dla Ciebie jak znalazł (proszę o Twoje spostrzeżenia, refleksje na temat w/w dystrybucji);)
Pytanie - dlaczego jeszcze nigdy nie widziałem Twojego wpisu wykonanego z innego systemu niż winda, czyżby mint się "zepsuł"?

I nowinka, wyszedł nowy mint (9), zrobisz upgrade systemu, czy zainstalujesz świeży nowy sytem (jakoś mnie to intryguje bo mam swój typ) ?
http://distrowatch.com/table.php?distribution=mint

A to mała dedykacja od znajomego po obejrzeniu tematu;
http://lukaso-dasein.blogspot.com/2010/05/666-plenum-i-spotkanie-integracyjne.html

;)