Nowe posty

Autor Wątek: Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?  (Przeczytany 41188 razy)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #45 dnia: 2010-05-06, 15:08:43 »
Cytat: karolina
Czy to KDE nie jest już zupełnie wspierane? 3.5 było naprawdę super, a teraz czy to Kubuntu, czy Pardus czy FreeBSD - wszędzie nowe KDE jest takie samo.
We FreeBSD dostępne jest 3.5 i 4.3 do wyboru, zależno kto co woli:

$ pwd
/usr/ports/x11
$ ls | grep kde
gambas2-gb-qt-kde
kde-lite
kde3
kde3-apireference
kde4
kdebase3
kdebase4
kdebase4-runtime
kdebase4-workspace
kdelibs3
kdelibs3-nocups
kdelibs4
kdelibs4-experimental
xscreensaver-kde
yakuake-kde4
$
Co do Kubuntu to wiadomo, że Canonical kładzie większy nacisk na Gnome, które jakby nie patrzeć jest domyślnym środowiskiem graficznym tego systemu, dlatego jest lepiej dopasowane do systemu. Ale i tak trochę dziwne, że się sypie ja na 9.10 testowałem KDE4.4.1 zainstalowane z PPA, które wylądowało przecież w Kubuntu i chodzi elegancko i szybko co mnie bardzo zaskoczyło.

Pozdrawiam!

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #46 dnia: 2010-05-06, 17:55:13 »
wszędzie gdzieś coś się może posypać, aczkolwiek nie oznacza to od razu że system jest do niczego, bo czasem bywa tak że coś się przypadkiem usunie/wyłączy i już nie działa. Ja pamiętam jak kiedyś przez zbyt zamaszysty ruch myszką, oprócz jednego folderu usunęłam w Windowsie również jeden plik systemowy. Pomijając to że dziwię się iż w ogóle system pozwoli na jego usunięcie, to potem już nie wstał. Ale...poratowało mnie live Ubuntu. Po prostu ktoś mi ten plik podrzucił na poczcie, uruchomiłam Ubuntu, dodałam pliczek do systemu i było ok. Tak więc, gdyby nie Linux to by było cienko.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #47 dnia: 2010-05-06, 18:07:53 »
Cytat: karolina
Tak więc, gdyby nie Linux to by było cienko.
He. Dobre.
Może jakieś hasełko propagandowe np.
"Gdyby nie Linuks nie byłoby Windowsa".
;)
Jednak to prawda, kiedyś tą samą metodą ratowałem ważne pliki kumpla na jego PC z Windows, ale to przecież norma.
Jego mina - bezcenne ;)

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

C1REX

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #48 dnia: 2010-05-06, 18:19:00 »
Na mnie ubuntu zrobił mieszane wrażenie.
Z jednej strony fajny i prosty, ale ciągle sprawiający wrażenie niedopracowanego.

Z niejasnych mi powodów okropnie mi muli flash na pełnym ekranie. Zwłaszcza jak poruszam kursorem. Dzieje się to na ubuntu i kubuntu. Zarówno 32, jak i 64 bit.

Przetestowałem ostatnio też inne dystrybucje i ten problem nie występuje.
Testowane dystrybucje to: OpenSuSE, Fedora, Sabayon, Mandriva Power Pack, Chakra(Arch).

Do tego Kubuntu sprawia wrażenie bardzo ociężałego. Nawet instalalor muli.
Na innych dystrybucjach KDE wydaje się znacznie bardziej wydajne.

Nie wiem, czy to wina mego sprzętu (HP Pavilion 9702), czy po prostu słabej wydajności (K)Ubuntu.

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #49 dnia: 2010-05-06, 18:44:25 »
U mnie jedynie Ubuntu/Mint na live bardzo długo się włącza i ładuje.

P.S. Z dedykacją dla sashy666 - fana puppy'owych distr => http://www.dobreprogramy.pl/Quirky--nowa-dystrybucja-autora-Puppy-Linuksa,Aktualnosc,18087.html

kamzor

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #50 dnia: 2010-05-06, 18:47:08 »
Mnie tam KDE 4 się podoba. Na początku trochę nie byłem przekonany do szkła i dużych widżetów, ale teraz jest wporzo ;)

Ponadto Qt się stale rozwija, więc KDE musi nadążać! Między innymi w 4.4 wprowadzono multidotyk. Czyżby krok Nokii w stronę urządzeń mobilnych ? ;)

C1REX

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #51 dnia: 2010-05-06, 19:10:20 »
Mi się też KDE podoba. Nie rozumiem tylko, dlaczego w Ubuntu KDE działa wyraźnie wolniej od Gnome, który podobno teoretycznie powinien być cięższy.

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #52 dnia: 2010-05-06, 19:30:51 »
może dlatego, że to nie jego domyślne środowisko?

sasha666

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #53 dnia: 2010-05-06, 19:34:36 »
Cytat: C1REX
Mi się też KDE podoba. Nie rozumiem tylko, dlaczego w Ubuntu KDE działa wyraźnie wolniej od Gnome, który podobno teoretycznie powinien być cięższy.
Jeżeli chodzi o ścisłość to KDE jest cięższe od GNOME... i tyle.

C1REX

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #54 dnia: 2010-05-06, 20:05:21 »
Możliwe, że się mylę.
Nie wiem skąd mi się wzięło, że gdzieś widziałem testy porównawcze kde i gnome, gdzie kde wypadało lepiej.

Wiele dystrybucji oferuje jednak coś w rodzaju kde-base/minimal/core, co jest tylko minimalną wersją kde. Arch idzie dalej i oferuje zmodowane kde pod kątem szybkości.

Choć to samo jest z gnome.

Zresztą pomijając już aspekt gnome vs kde, to zupełnie nie rozumiem dlaczego kde na ubuntu i debianie działa aż tak wolno.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #55 dnia: 2010-05-07, 06:09:34 »
Cytat: sasha666
Cytat: C1REX
Mi się też KDE podoba. Nie rozumiem tylko, dlaczego w Ubuntu KDE działa wyraźnie wolniej od Gnome, który podobno teoretycznie powinien być cięższy.
Jeżeli chodzi o ścisłość to KDE jest cięższe od GNOME... i tyle.
Gnome od bardzo dawna dorównuje KDE pod względem wagi albo i nawet je przewyższa. Ogólnie preferuję Gnome i jestem jego użytkownikiem ale jak testowałem KDE 4.3 i 4.4.1 to działa ono zdecydowanie szybciej i płynniej niż Gnome. Być może twórcy KDE zaczęli optymalizować kod. KDE jest przeładowane bajerami ale mimo wszystko chodzi szybciej i płynniej niż Gnome.

Pozdrawiam!

sasha666

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #56 dnia: 2010-05-07, 15:37:15 »
Cytat: karolina
P.S. Z dedykacją dla sashy666 - fana puppy'owych distr => http://www.dobreprogramy.pl/Quirky--nowa-dystrybucja-autora-Puppy-Linuksa,Aktualnosc,18087.html
To już wiem, wypalony i sprawdzony, żadnej rewelacji poza tym że domyślnie dodane są dwie gry i kilka aplikacji, naprawiony problem z graficzną nakładką na Mplayera (jak dla mnie zupełnie zbędna bo wystarczają same stery), dodane są 2 repo (m.in. quirky-official). Oczywiście to tylko "wrażenie" po kilkunastu minutach testu na liveCD, muszę zainstalować i się pobawić ;)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #57 dnia: 2010-05-07, 19:33:37 »
Cytat: kamzor
Mnie tam KDE 4 się podoba.
Mnie też, szczególnie teraz, wiosną i kiedy nie ma śniegu w Zieleńcu ;))))))))))

Jak powiedział kolega Roca - KDE 3 (!)
Choć ostatnio wzięło mnie na testy z LXDE na starszych sprzętach ( takich totalnie starszych ).
Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam

P.S
Wątek chyba powinien już mieć inny tytuł... np. "Pogawędki w gronie" ;)
Dlatego zdecydowałem o przeniesieniu do bardziej odpowiedniego działu.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

  • Gość
Ubuntu/Kubuntu 10.4 - co myślicie?
« Odpowiedź #58 dnia: 2010-05-07, 20:21:23 »
Cytuj
To już wiem, wypalony i sprawdzony, żadnej rewelacji poza tym że domyślnie dodane są dwie gry i kilka aplikacji, naprawiony problem z graficzną nakładką na Mplayera (jak dla mnie zupełnie zbędna bo wystarczają same stery), dodane są 2 repo (m.in. quirky-official). Oczywiście to tylko "wrażenie" po kilkunastu minutach testu na liveCD, muszę zainstalować i się pobawić ;)
Pomyślałam, że może Cię to zainteresować. No to się pobawisz/potestujesz i zapewne opiszesz na swoim blogu. Pozdrawiam.