Nowe posty

Autor Wątek: Grub unknow filesystem  (Przeczytany 3020 razy)

  • Gość
Grub unknow filesystem
« dnia: 2010-04-29, 14:59:47 »
Powiedzmy zaczęło się to tak. Chciałem zmienić partycję ntfs na ext2 z danymi, ale pomyślałem, że gparted to zrobi stratnie. Gdy zauważyłem co się stało, zaczęłem się bawić testdiskiem w odzyskiwanie. Jak zapewne się domyślacie nic z tego nie wyszło. Chciałem zrestartować komp-a (większość danych miałem na pendrivie zbackupowanych, tylko obrazy płyt, instalki i pakiety poszły w /dev/null). Jednak podczas ładowania grub'a, tenże raczył mnie poinformować że "unknown filesystem" i wrzucił się do awaryjnej konsoli. Zbootowałem live-cd ubuntu i starałem się naprawić grub'a na moim kompie. Jednak doszedłem do tego, że nie może znaleźść /boot/grub/stage1

Próbowałem wg. tego http://www.linuxquestions.org/questions/debian-26/grub-setup-problem-boot-grub-stage1-not-found-175689/

Cytuj
/dev/sda1 fat32 recovery hidden
/dev/sda2 ntfs VistaOs
/dev/sda4 ext4 Slackware
/dev/sda3 extended
/dev/sda5 ext4 Ubuntu główny grub flaga: boot
/dev/sda6 linux-swap
/dev/sda7 ext4 Nowy kosz na dane
Piszę oczywiście z live-cd ubuntu ;-)

ra-v

  • Gość
Grub unknow filesystem
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-04-29, 17:37:27 »
No to wrzuć jeszcze raz płytę z instalką tego systemu co masz na dysku, zrobi ci standardowe wpisy, a potem je wyedytujesz. Ja zawsze tak robiłem jak coś nagrzebnałem w GRUBie (czyt. Winda namieszała)

  • Gość
Grub unknow filesystem
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-04-29, 17:47:01 »
Wolałbym nie instalować systemu (linuxa) jeszcze na nowo. Z resztą takie podejście jest typowe dla użytkowników Wingrozy, gdzie:

format C: /q /autotest
reboot
install
jest jedynym skutecznym remedium ;-)

Offline

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
Grub unknow filesystem
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-04-30, 21:36:10 »
Często tak mam, zabawa kilkoma systemami partycji itp.
Mój sposób na instalację gruba
Uruchamiam LiveCD
kopiuję /boot/grub/menu.lst do katalogu / (root) w LiveCD
potem instalacja gruba na wybranym dysku lub partycji