Nowe posty

Autor Wątek: Ubuntu 6.10 nie widzi dysku. Mandriva szaleje...  (Przeczytany 6274 razy)

locht

  • Gość
Ubuntu 6.10 nie widzi dysku. Mandriva szaleje...
« dnia: 2006-12-03, 19:19:05 »
Kłaniam się!

Staram się od 36 godzin zainstalować linuksa (po raz pierwszy) na laptopie Benq Joybook A51E (pisze 36 godzin a nie "od dwóch dni" bo raczej nie spałem...).

Mandriva 2007 zainstalowała się prawie bez problemowo, ale żeby uruchomić tryb graficzny prawidłowo, musze uruchomic tryb tekstowy, potem graficzny (przesunięty w fazie na kilkanascie sposobów) następnie w w centrum sterowania, kiedy przeprowadze test grafiki i dopiero wtedy jest ok...

Po przydługim wstepie przechodze do sedna. Próbowałem też z Ubuntu - wypaliłem z 6 różnych płytek i Ubuntu 6.10 live działa jak należy, lecz...

kiedy próbuje zainstalować system w kroku piątym system nie widzi ani dysku, ani partycji... (nie ma wyboru "wyczyść wszystko (...)".

Uprzejmie prosze o wsparcie.

Specyfikacja komputera:
http://www.benq.pl/products/joybook/?product=709&page=specifications

Zawartość xorg.conf, lspci, lspci -v, lspcidrake pod Mandrivą (str 3):
http://www.mandrivalinux.eu/showthread.php?t=87686&page=3




czklott

  • Gość
Ubuntu 6.10 nie widzi dysku. Mandriva szaleje...
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-12-03, 19:53:02 »
2006-12-03 19:19:05 locht napisał:


 >
 > Mandriva 2007 zainstalowała się prawie bez problemowo, ale żeby uruchomić tryb graficzny
 > prawidłowo, musze uruchomic tryb tekstowy, potem graficzny (przesunięty w fazie na kilkanascie
 > sposobów) następnie w w centrum sterowania, kiedy przeprowadze test grafiki i dopiero wtedy
 > jest ok...
 
Odpal Emacs (z konsoli jako root), wyedytuj /etc/inittab i zmien id:3:initdefault: na id:5:initdefault, zapamietaj zmiany i zrebootuj kompa

locht

  • Gość
Ubuntu 6.10 nie widzi dysku. Mandriva szaleje...
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-12-03, 20:14:02 »
> Odpal Emacs (z konsoli jako root), wyedytuj /etc/inittab i zmien id:3:initdefault: na
 > id:5:initdefault, zapamietaj zmiany i zrebootuj kompa
 >

W inittab mam już: id:5:initdefault
Dzięki, tak czy inaczej.

 

opioom

  • Gość
Ubuntu 6.10 nie widzi dysku. Mandriva szaleje...
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-04-02, 14:52:10 »
czy ktos w ogole rozwiązał kiedykolwiek ten problem? Znajomy kupił wczoraj Benq A51E (chipset SIS, zintegrowana grafika), i mocno chciał linuksa. Niestety Debian 4, Sabayon itp nie są w stanie wygenerować trybu graficznego, a jedynym który wstaje w X'ach jest Kubuntu. Oczywiście z przesunięciem obrazu...ale mniejsza o to. Problem jednak jest w momencie próby partycjonowania dysku. Nie widzi dysku a jedny komunikat jak się pojawia przy odpalaniu qtparted to :"Nie odnaleziono urządzenia. Być może nie zalogowałeś się jako root?", co jest oczywiście nieprawdą, bo jako root się zalogowałem...
Próbowałem partycjonować qtparted liveCD ale ten wystartował i zdechł. Potrzebuje trybu graficznego aby wystartować a tryb graficzny się nie odpala na grafice SiS'a....i na tym laptopie. Dokonałem formatu windowsową linią poleceń, i dalej nic. Usunąłem wszelkie partycje i dalej ten sam komunikat za każdym razem.
Już nie ma siły...

opioom

  • Gość
Ubuntu 6.10 nie widzi dysku. Mandriva szaleje...
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-04-02, 20:34:31 »
A jednak nie poszło. Trudno. Gdyby to był mój komp chętnie pomęczyłbym się z nim.
Pzdr.

locht

  • Gość
Ubuntu 6.10 nie widzi dysku. Mandriva szaleje...
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-04-09, 18:43:25 »
... po reklamach.

Problem nie został rozwiązany. Przez ostatnie kilka miesięcy pracowałem na Windzie, ale znów mnie ciagnie do OpenOS-ów.
Spróbowałem z OpenSuse 10.2 (kicha - czarny ekran z robaczkami). Ubuntu nie widzi dysku SATA.
Apel: Może komuś udało się znaleźć linuksa na Benq A51E?

Pozdrawiam serdecznie - L

  • Gość
Ubuntu 6.10 nie widzi dysku. Mandriva szaleje...
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-04-13, 18:29:03 »
2007-04-09 18:43:25 locht napisał:

> ... po reklamach.
 >
 > Problem nie został rozwiązany. Przez ostatnie kilka miesięcy pracowałem na Windzie, ale znów
 > mnie ciagnie do OpenOS-ów.
 > Spróbowałem z OpenSuse 10.2 (kicha - czarny ekran z robaczkami). Ubuntu nie widzi dysku SATA.
 > Apel: Może komuś udało się znaleźć linuksa na Benq A51E?
 >
 > Pozdrawiam serdecznie - L



Witam mam ten sam problem jedynie ze z Acerem 3692 NWLMi. Zamówilem Mandrive Linux 2007 i wszystko wydawałoby się OK ale tylko do momentu wejscia i uruchomienia systemu. Uruchamia sie on ale jedynie  w trybie tekstowym i nie wiem co z tym zrobic poniewaz zaczynam uzywac Linuxa i sie zbytnio nie znam nie wim co z tym problemem zrobic. Próbowlem wpisywac na roocie startx i startkde ale nie dziala,  bez trybu graficznego to jak bez nogi :P Rozwiazal juz ktos wogle problem Mandrivy na Laptopie???

locht

  • Gość
Ubuntu 6.10 nie widzi dysku. Mandriva szaleje...
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-04-23, 11:37:44 »
...po przerwie:

Puppy Linux w wersji 4.3.1 instaluje się elegancko na xvesie.
Instrukcja jak przeskoczyć na xorg znajduje się tutaj:

BenQ Joybook a51e problem z rozdzielczością - rozwiązanie:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=6692624

[jest też instrukcja na polskim forum puppy linux w dziale how to]
http://forum.puppylinux.pl/