Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Problem z powiększeniem partycji linuksowej  (Przeczytany 19638 razy)

darkhog

  • Gość
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #15 dnia: 2010-04-24, 16:23:44 »
Zgrywam co tydzień na przeklej.pl jako archiwa 7z ale naprawdę mi zależy żeby tą partycję powiększyć "na maksa". Zainteresowanych pomocą a nie krytyką moich przyzwyczajeń, prosiłbym o przeczytanie pierwszego postu, bo już nie mam siły pisać po raz n-ty co chcę uzyskać.

//edit: A gry linuksowe, nie mówię o SuperTuxie, mówię o grach typu warzone2100, fredroidRPG, openarena,itp. potrafią zajmować po 200mb.

//edit #2: Przepraszxam za ton wypowiedzi, ale, ja już naprawdę nie wiem co zrobić, a to jest mi naprawdę potrzebne, bo mnie z roboty wywalą (mam czas do poniedziałku, jak nie to wypad).

  • Gość
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #16 dnia: 2010-04-24, 16:25:14 »
no właśnie sasha666, nie znasz mnie a tak atakujesz, pohamuj swoje emocje. Chyba nie po darmo Ty i lukaso macie podobne nicki... Aż się odechciewa wchodzić na to forum dla takich dwóch typków. Ja osobiście nie słyszałam o czymś takim, by trzymać dwa systemy na jednej partycji i nie jest to powód by mnie atakować i obrażać.

darkhog

  • Gość
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #17 dnia: 2010-04-24, 16:32:57 »
kiedy ja pisałem, że mam na jednym DYSKU (na którym są PARTYCJE windows, linux i swap), Partycję windows zmniejszyłem o 100 gb, teraz nie mogę powiększyć partycji linux do rozmiarów tego co zostało po zmniejszeniu partycji windows, tylko do 31,20 gb, a i nawet jak to wybiorę to mam tak, że po kliknięciu Akceptuj (chociaż bardziej by pasowało "Zapisz tablicę partycji"), to menedżer partycjonowania się restartuje, bez zapisywania partycji (tzn. partycja windows jest już zmniejszona, teraz chcę tylko powiększyć partycję Linuksa). Później przeniosę dane z windowsa do linuksa, skasuję partycję windowsową i zrobię partycję linuksową na cały dysk (nie licząc swapu).

darkhog

  • Gość
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #18 dnia: 2010-04-24, 16:39:41 »
Cytat: roobal
Według Fdiska partycja Ntfs ma wielkość 627 049 080 KB, czyli ok 598GB, więc rzeczywiście Ci wcięło gdzieś 100GB, bo dysk ma realną pojemność ok. 715GB wg Fdisk. Sprawdź czy nie masz przypadkiem, gdzieś odłożonego nieprzydzielonego obszaru.
Roobalu, nie zrozumiałeś mnie. Mi tych 100gb nie wcięło, ja CELOWO zmniejszyłem partycję windows, żeby powiększyć partycję linuksa o te 100 giga. I wiem, że mam nieprzydzielony obszar, chodzi o to, aby go wykorzystać na zwiększenie partycji linuksowej. Jak już mówiłem jak chcę powiększyć w Yast-ie uruchamianym z opensuselivedvd, to przy próbie powiększenia, nie dość że lin się pluje, że maks. wielkość może być 31,20gb, to jeszcze gdy próbuję zapisać tablicę partycji to menedżer się jakby "restartuje", czyli po wszystkim jest pokazywane znowu poprzednie 25gb.

  • Gość
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #19 dnia: 2010-04-24, 16:59:39 »
Cytuj
kiedy ja pisałem, że mam na jednym DYSKU (na którym są PARTYCJE windows, linux i swap),
No to najwidoczniej źle Cię zrozumiałam. Myślałam, że masz na myśli partycję.

darkhog

  • Gość
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #20 dnia: 2010-04-24, 17:12:40 »
No, może, ale wrómy do tematu. Nie chcę roboty stracić.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #21 dnia: 2010-04-24, 18:16:57 »
Z tego, co widzę, to wygląda na to, ze program  do partycjonowania ma jakiś błąd. Może spróbuj uruchomić narzędzie do partycjonowania z innej dystrybucji, nawet starszej.

Jeszcze co mi przychodzi do głowy, to położenie tego wolnego miejsca. Bo jeśli zrobiłeś  [hipotetycznie]tak, że masz na początku wolne miejsce, potem partycję windowsową i za nią partycje linuksowa, to raczej nie da się rozciągnąć partycji linuksowej nad partycją windowsową. Ew, jak już nic nie pójdzie, to zawsze możesz na wolnym miejscu zrobić inną partycję i ją w fstabie pomountować.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

darkhog

  • Gość
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #22 dnia: 2010-04-24, 19:49:37 »
Hm... Jeżeli już to wolne miejsce mam między windowsem i linuksową. Tylko czy da się "przesunąć" początek partycji linuksa "w górę" bez utraty danych, a jeśli tak to jak?

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #23 dnia: 2010-04-24, 20:30:45 »
Przenoszenie początku partycji jest zawsze ryzykowne. Mozna zrobić to  trochę "dookoła":
1. Na wolnym miejscu robisz partycję
2. Kopiujesz wszystko na nową partycję
3. Zmieniasz i sprawdzasz, czy ustawienia fstab i menu.lst są w porządku, jeśli tak, to dopiero wtedy
4. Kasujesz starą partycję.
5. Przesuwasz koniec "nowej partycji" do końca.
6. Zmieniasz i sprawdzasz jeszcze raz czy ustawienia fstab i menu.lst są w porządku

I to rozwiązanie, mimo, ze długie, wydaje mi sie w Twoim wypadku najbezpieczniejsze.

Dla pewności i bezpieczeństwa, najważniejsze dane wypaliłbym na dvd.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #24 dnia: 2010-04-24, 21:32:33 »
Najszybciej chyba będzie jak pobierzesz sobie GParted LiveCD :)

Pozdrawiam!

darkhog

  • Gość
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #25 dnia: 2010-04-24, 21:40:18 »
Spróbuję. A do backupu firma ma własny serwer, tyle że tam backup są w cron.monthly. No ale przed zrobieniem, uruchomię odpowiednie skrypty.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #26 dnia: 2010-04-25, 11:04:01 »
Dobrze opisane na temat wszelkich partycji czy to linuxowych czy też windows masz pod w/w linkiem http://dug.net.pl/tekst/55/montowanie_partycji_fat_i_ntfs/

darkhog

  • Gość
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #27 dnia: 2010-04-30, 01:31:09 »
Mhm... Dzięki. Teraz mam pytanie. Czy jeśli ustawię gruba po skopiowaniu plików na nową partycję (jadę metodą roca'i - popraw mnie, jeśli źle odmieniłem) i ustawieniu gruba, żeby uruchamiał z /dev/sda4 - u mnie jest właśnie tak oznaczona nowa partycja, to czy wszystko będzie O.K., czy jakoś inaczej muszę robić? Nie chcę dysku zj... znaczy się rozwalić.

P.S. Jak zrobić poprawnie kopiowanie? Bo jak z roota daję w katalogu / cp -R * /mnt/temp (w mnt/temp jest sda4 zamontowane), to mi się zapętla w nieskończoność. Dodam, że odmontowanie cdromu, partycji windows, itp. nie wchodzi w grę.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #28 dnia: 2010-04-30, 17:43:31 »
Ustaw sobie na początku gruba tak, żebyś miał uruchamianie i z nowej i ze starej partycji. jak z nowej będzie wstawał, to dopiero wtedy kasuj stary wpis. A co do kopiowania - rób to etapami. zwłaszcza, jak wiesz, ze masz gdzieś dowiązania, to te dowiązania omijaj.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

darkhog

  • Gość
Problem z powiększeniem partycji linuksowej
« Odpowiedź #29 dnia: 2010-04-30, 19:35:47 »
A nie ma jakiegoś parametru, żeby cp sam to omijał? Bo jak będę robił tak jak mówisz, to mogę czegoś nie skopiować i będzie lipa.