Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Orginlaność Windows  (Przeczytany 13190 razy)

shaman32

  • Gość
Orginlaność Windows
« dnia: 2010-04-12, 16:13:45 »
Witam!
Kupiłem notebooka Lenovo Y550, z Windowsem i chciałem się zapytać czy mógłbym wymienić dysk twardy na nowy zainstalować na nim linuksa, a jak bym wrócił do Windowsa, czy miałbym legalny, czy nie narusza to licencji??
Pozdrawiam.

P.S. jeśli posta umieściłem w złym dziale proszę przenieść.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Orginlaność Windows
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-04-12, 17:11:31 »
Cytat: shaman32
Witam!
Kupiłem notebooka Lenovo Y550, z Windowsem i chciałem się zapytać czy mógłbym wymienić dysk twardy na nowy zainstalować na nim linuksa, a jak bym wrócił do Windowsa, czy miałbym legalny, czy nie narusza to licencji??
Pozdrawiam.

P.S. jeśli posta umieściłem w złym dziale proszę przenieść.
1. Nie wiem po jakiego grzyba chcesz zmieniać dysk - wystarczy (i jeśli nie chcesz się pozbywać Windowsa ) zainstalować Linuksa "obok".

Takie rozwiązanie z pewnością nie będzie miało wpływu na "ORYGINALNOŚĆ" Windowsa.

2. Nie mam pojęcia czy Twój notebook jest na gwarancji, jeśli jest nią objęty, to wszelkie zmiany w bebechach sprzętu mogą być przeprowadzane przez  wyznaczony do tego serwis.
No, chyba, że chcesz pozbyć się gwarancji.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

telinit

  • Gość
Orginlaność Windows
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-04-12, 17:11:45 »
Proponuję przeczytać licencję, skąd mamy wiedzieć, na forum stricte Linux, co dopuszcza, a czego zabrania licencja Windows:)
BLESS

shaman32

  • Gość
Orginlaność Windows
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-04-12, 17:39:46 »
Cytat: Lord Darius
1. Nie wiem po jakiego grzyba chcesz zmieniać dysk - wystarczy (i jeśli nie chcesz się pozbywać Windowsa ) zainstalować Linuksa "obok".

Takie rozwiązanie z pewnością nie będzie miało wpływu na "ORYGINALNOŚĆ" Windowsa.

2. Nie mam pojęcia czy Twój notebook jest na gwarancji, jeśli jest nią objęty, to wszelkie zmiany w bebechach sprzętu mogą być przeprowadzane przez  wyznaczony do tego serwis.
No, chyba, że chcesz pozbyć się gwarancji.

Pozdrawiam
Po prostu nie lubię Windowsa i nie chcę sobie zaśmiecać mojego pięknego laptopa. Powinniście mnie rozumieć jako użytkownicy linuksa. Komputer ten był dostepny tylko z Windows, ale to może i dobrze, bo zawsze się przyda w ekstremalnych wypadkach. Dodatkowo kupiłem szybszy dysk :)
Cytat: gangalf711
podejrzewam że masz partycję recovery
przy jej pomocy możesz wypalić płytki które możesz użyć do reistalacji systemu jeśli np dysk padnie
oczywiście bezproblemowo możesz zaistalować liniksa obok windy
Mam opcje OneKey Rescue System - która przywraca ustawienia windy w takich wypadkach.

A co do gwarancji sprzętu to zezwalają na samodzielną wymianę prostych bebechów.
Czekam na dalsze odpowiedzi znawców Windowsa.
Pozdrawiam i dzięki za odp.

gangalf711

  • Gość
Orginlaność Windows
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-04-12, 17:42:13 »
podejrzewam że masz partycję recovery
przy jej pomocy możesz wypalić płytki które możesz użyć do reistalacji systemu jeśli np dysk padnie

oczywiście bezproblemowo możesz zaistalować liniksa obok windy

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Orginlaność Windows
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-04-12, 17:55:47 »
Cytat: shaman32
Po prostu nie lubię Windowsa i nie chcę sobie zaśmiecać mojego pięknego laptopa. Powinniście mnie rozumieć jako użytkownicy linuksa.
Dopiero teraz, po tym wpisie to wiemy i rozumiemy.
Precyzyjniej więc pisz o co chodzi, bo nikt nie jest tu jasnowidzem


Cytat: shaman32
A co do gwarancji sprzętu to zezwalają na samodzielną wymianę prostych bebechów.

Pozdrawiam i dzięki za odp.
Wniosek...?


Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

shaman32

  • Gość
Orginlaność Windows
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-04-12, 18:08:00 »
Cytat: Lord Darius
Cytat: shaman32
A co do gwarancji sprzętu to zezwalają na samodzielną wymianę prostych bebechów.

Pozdrawiam i dzięki za odp.
Wniosek...?


Pozdrawiam
Ale nadal nie wiem czy jest to zgodne z licencją OEM Windows. Z tego co wiem to zabrania wymiany podzespołów, ale nie wiem czy dysk się do nich zalicza i czy jak go znowu zamontuje, czy będzie tak jak by się nic nie stało.

Cytat: telinit
Proponuję przeczytać licencję, skąd mamy wiedzieć, na forum stricte Linux, co dopuszcza, a czego zabrania licencja Windows:)
BLESS
Wiesz jakie to jest długie? Może na tym forum znajduje się jakiś szczególny agresor Microsoftu, który zna ich licencję.
Pozdrawiam i przepraszam za niejasności.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Orginlaność Windows
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-04-12, 18:48:33 »
Cytat: shaman32
Wiesz jakie to jest długie? Może na tym forum znajduje się jakiś szczególny agresor Microsoftu, który zna ich licencję.
Pozdrawiam i przepraszam za niejasności.
Jak gdzieś już na łamach tego forum wspomniano tu cyt.
"Nawet Linus Torvalds uważa, że nienawiść do Microsoft-u jest chorobą".
Koniec cyt.

Myślę, że przeczytać licencję sam jednak potrafisz, ale nie będziesz w stanie poprawnie ją zinterpretować.
Nie dziwię się, bo tam jedno drugiemu przeczy - ale to moje takie dywagacje.

Moja rada.
Skoro wg OEM nie można zmieniać podzespołów, to jak wywalisz dysk z Windowsem i tylko ten dysk a w jego miejsce dasz inny dysk ( taki masz zamiar ) i tylko dysk, to nawet jak zrobisz kiedyś i później operację odwrotną - wszystko będzie " z literą prawa".
Jednak  nie jestem prawnikiem i są to moje jak mi się wydaje, logiczne interpretacje.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

flak

  • Gość
Orginlaność Windows
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-04-12, 19:57:38 »
Shaman32, weź kartkę z licencją i ją przeczytaj. Jak nie rozumiesz jej treści to spytaj na forum Windowsa albo w sklepie spytaj czy możesz wymienić dysk na własną rękę. Jeśli takowej licencji nie masz... to gratuluje masz pirackiego Windowsa :P.


Tak na zdrowy rozum. Jak masz Windowsa na dysku i ten dysk wymontujesz i w jego miejsce wstawisz drugi z Linuksem to licencji _Windowsa_ nie złamiesz, tylko przestaniesz go używać. Jeśli dysk z Windowsem wepniesz do innego komputera to licencje złamiesz. Jak ci się nie spodoba Linux i wypniesz dysk z nim a następnie włożysz z powrotem dysk z Windowsem to Windows będzie wciąż działał na tym samym sprzęcie więc znowu licencji nie złamiesz. ALE ja to mówię jako człowiek nie jako prawnik.

shaman32

  • Gość
Orginlaność Windows
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-04-12, 20:13:57 »
thanks for all

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Orginlaność Windows
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-04-12, 22:22:53 »
Cytat: Lord Darius
2. Nie mam pojęcia czy Twój notebook jest na gwarancji, jeśli jest nią objęty, to wszelkie zmiany w bebechach sprzętu mogą być przeprowadzane przez  wyznaczony do tego serwis.
No, chyba, że chcesz pozbyć się gwarancji.
Z tego co mi wiadomo to można wymienić własnoręcznie RAM, dysk i chyba nawet procesor bez utraty gwarancji ale dla pewności lepiej spytać konkretnego producenta, np. drogą mailową :)

Pozdrawiam!