Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: liczę na Waszą pomoc  (Przeczytany 21877 razy)

kimmy

  • Gość
liczę na Waszą pomoc
« dnia: 2010-04-09, 18:45:27 »
Witam
Jestem nowym użytkownikiem tego forum, jednak po zapoznaniu się zamieszczonymi wątkami nie znalazłam ostatecznej odpowiedzi na moje pytania.
Zacznę więc od początku parametry mojego komputera to
AMD CELERON 800MHz, 512 RAM, GeForce 2 MX/MX400 oraz radiowy internet to może trochę ułatwi sprawę
Moje wątpliwości dotyczą po pierwsze dystrybucji Linux
Wasze porady dotyczyły tego, że dla użytkowników windy na początku bardzo ciężko jest się "przestawić" na inny system dlatego też oprócz pytania jaki system wybrać dla moich parametrów sprzętowych dochodzi druga kwestia -
a mianowicie chodzi o program Wubi instaluje on Ubuntu obok windy, ale nie znalazłam w sieci odpowiedzi na pytanie czy będzie to Ubuntu w wersji polskiej, sam wubi oczywiście ma wybór języka ale czy jest to jednoznaczne z zainstalowaniem polskiego Ubuntu?
Ponadto rozważałam jeszcze opcję wersji Live Cd, jednak nie mogę znaleźć odpowiedniej do posiadanego sprzętu wersji, zwłaszcza, że zastanawiałam się nad Mandrivą.
Zapytacie może dlaczego akurat chcę odejść od windy? A dlaczego nie, skoro coraz częściej można usłyszeć, że systemy Linuksa są po pierwsze bezpieczniejsze a po drugie stabilniejsze.
Jestem copywriterem, korzystam zarówno z OFFice jak i Open Ofice, pod wieloma względami ten drugi jest znacznie lepszy od pierwszego, dlatego też dlaczego nie wypróbować i całego nowego systemu, nie chcę jednak robić tego usuwając windę, wolałabym raczej na początek przetestować jaką dystrybcję Linuksa i bardzo proszę Was o pomoc.
Wiem może trochę się rozpisałam, ale to chyba już mam we krwi;)
co do gier w które namiętnie gra mój mąż i córka to wiem, że akurat pod Linuksem będą śmigać jak złoto
Z góry dziękuję z udzieloną pomoc, choć moglibyście mi powiedzieć tak jak niektórym zadającym podobne pytania zmień kompa to pogadamy, uwierzcie, gdyby to było możliwe dawno bym to zrobiła, a tak muszę korzystać z tego co mam
Pozdrawiam

kimmy

  • Gość
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-04-09, 19:25:06 »
zapominałam jeszcze dodać, że mam dwa niezależne dyski jeden 40, drugi 60 GB, bez podziału na partycje

lukaso666

  • Gość
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-04-09, 19:43:33 »
Przy takim sprzęcie polecałbym raczej coś lżejszego, niż Ubuntu. Poczytaj trochę o Linux Mint (np. z XFCE, LXDE), Denian Lenny (też z XFCE), Dreamlinux, PCLinuxOS itp. To w miarę fajne systemy na początek. Poczytaj też o środowiskach graficznych i wybierz raczej jakieś małe i "zwinne", co poprawi konfort pracy na linuksie.
Wszystkie powyższe dystrybucje zainstalujesz obok windy bez żadnycn gadżetów typu Wubi. Po prostu w czasie partycjonowania, w instalatorze odznaczasz partycję z windą, aby nie została sformatowana. Pamiętaj, że aby korzystać z linuksa i windy, musisz NAJPIERW zainstalować/mieć zainstalowaną windę, dopiero później linuksa. W grubie znajdą się odpowiednie wpisy, dzięki czemu przy uruchamianiu kompa będziesz mieć oba systemy do wyboru.
Rozejrzyj się na www.distrowatch.com, tam znajdziesz mnóstwo lekkich dystrybucji pod twojego kompa. Poza tym google i lektura, lektura, lektura :P

kimmy

  • Gość
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-04-09, 20:17:54 »
Wielkie dzięki za pomoc
ale mam jedno pytanie czy na zainstalowanym już windowsie muszę na początek stworzyć partycję na linuksa? pytam dlatego, że na przykład zainstalowałabym go na tym większym dysku, ale niestety nie jest to dysk główny (C) tylko komputer widzi go jako slave czy to będzie możliwe?

  • Gość
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-04-09, 20:38:58 »
Oczywiście jest to możliwe, liczy się bootloader, a ten i tak najczęściej ląduje w MBR, to jest na pierwszym w kolejce dysku.
Co do Ubuntu - są też wersje mniej cisnące sprzęt, np. Xubuntu z dołączonym XFce (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet do zwykłego dograć odpowiednie paczki i cieszyć się lekkim systemem). Debiana osobiście Tobie nie polecam, bo to raczej distro dla średnio-zaawansowanych+, często trzeba rzeczy dogrywać ręcznie, bywają też kłopoty z konfiguracją.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-04-09, 21:52:50 »
No dobra, teraz ja ;)))))))

Kimmy, skoro do tej pory miałaś doświadczenie tylko z Widows proponuję zainstalować:

- Mandriva z lekkim środowiskiem graficznym LXDE - śmiga szybko i sprawnie i ładnie wygląda ;)

- openSuse z jakimś lekkim środowiskiem - Trochę trudniejszy system niż Mandriva, ale tylko trochę - jednak bardziej stabilny.

Są to dobre systemy dla początkujących i tym bardziej z wpojonymi w głowach zasadami działania z Windows.

To taka odtrutka bezbolesna, że tak powiem... ;)

Później jak załapiesz o co chodzi w tym wszystkim, poznasz np. sposoby zarządzania systemem za pomocą komend w terminalu itp. - wskakuj na Ubuntu, a najlepiej na Debiana.

Instalatory Mandrivy czy Suse są bardzo przyjazne i proste w obsłudze ( biorąc pod uwagę początkujących użytkowników ).
Sama i bezboleśnie zdecydujesz o tym czy nowy system ma usunąć Windows czy ma być zainstalowany obok niego.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

kimmy

  • Gość
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-04-10, 09:34:34 »
OK
Już trochę mi rozjaśniliście w głowie mam jednak jeszcze dwa pytania może wydadzą się głupie, jednak czytając różne informacje w sieci sami doskonale wiecie, że często wypowiedzi niektórych osób nie powinno się traktować poważnie bo najczęściej wypisują po prostu bzdury (mam tu na myśli całą sieć, nie zależnie od tematu wypowiedzi, to chyba hobby co niektórych-wprowadzanie w błąd)

Pierwsze pytanie dotyczy przygotowania partycji dla Linuksa. W wielu wypowiedziach polecany jest program Magic Partition (za błędy przepraszam) jednak jest to program płatny i w wersji trial nie dokonuje faktycznych zmian w systemie więc raczej nie da się go wykorzystać, mam rację?

Drugie pytanie dotyczy wersji Linuksa - jaką polecacie czy wystarczy system ściągnięty z sieci, czy raczej lepiej zamówić płatny system, czy rzeczywiście pomiędzy nimi są jakieś istotne różnice?

Dziękuję, że dotychczasowe wypowiedzi muszę powiedzieć, że pomogły
Pozdrawiam

lukaszn

  • Gość
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-04-10, 09:49:04 »
Cytat: kimmy
Pierwsze pytanie dotyczy przygotowania partycji dla Linuksa. W wielu wypowiedziach polecany jest program Magic Partition (za błędy przepraszam) jednak jest to program płatny i w wersji trial nie dokonuje faktycznych zmian w systemie więc raczej nie da się go wykorzystać, mam rację?
Jeśli chodzi o partycjonowanie, to "każdy" system Linux posiada w swoim instalatorze graficzny menedżer partycji (zakładam tutaj instalacje Mandrivy, Suse, Ubuntu) Działa on na takiej samej zasadzie jak w/w przez Ciebie program. Nie jest to skomplikowana czynność aczkolwiek trzeba uważać na to co się robi, żeby nie stracić ważnych danych (tyczy się to szczególnie osób nie mających wcześniej styczności z Linuksami)

Cytat: kimmy
Drugie pytanie dotyczy wersji Linuksa - jaką polecacie czy wystarczy system ściągnięty z sieci, czy raczej lepiej zamówić płatny system, czy rzeczywiście pomiędzy nimi są jakieś istotne różnice?
Proszę nie baw się w płacenie za system, dla mnie jest to mijanie się z celem. System ma być darmowy i przy tym pozostańmy. Jeśli chodzi o wersje "płatne" to zazwyczaj posiadają one o tyle więcej bajerów (zazwyczaj niepotrzebnych), które w rzeczywistości można doinstalować samemu w 10 minut bez wydawania jakichkolwiek pieniędzy.

  • Gość
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-04-12, 08:54:18 »
zawsze jest pod windowsa darmowy EASEUS Partition Master, którym również podzielisz/utworzysz partycję. Najlżejsze środowisko to chyba jednak LXDE.

kimmy

  • Gość
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-04-12, 11:12:28 »
Witam poniżej przedstawiam llink dotyczący dystrybucji jaką wybrałam   

mandriva-linux-free-2008-spring-dvd-i586.iso

Czy był to dobry wybór? Mam nadzieję, że mój sprzęt "uciągnie" ten właśnie system.

Jeżeli jest coś jeszcze co według Was powinnam wiedzieć o instalacji proszę o radę.
Przyznam, że pooglądałam kilka nagrań obrazujących instalację systemu i trochę już wiem ; )) z tym, że po namyśle doszłam do wniosku, że raczej Mandrivie poświęcę cały mniejszy dysk bez bawienia się w partycje z Windowsem
Czy w tej sytuacji macie jakieś sugestie?
Proszę podzielcie się nimi ze mną
Pozdrawiam

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-04-12, 13:08:13 »
Cytat: kimmy
Witam poniżej przedstawiam llink dotyczący dystrybucji jaką wybrałam   

mandriva-linux-free-2008-spring-dvd-i586.iso

Czy był to dobry wybór? Mam nadzieję, że mój sprzęt "uciągnie" ten właśnie system.

Jeżeli jest coś jeszcze co według Was powinnam wiedzieć o instalacji proszę o radę.
Pozdrawiam
Mandriva Free DVD zawiera wszystko co potrzebne na nośniku DVD, jednak nie po zainstalowaniu systemu na dysku twardym komputera.
Jeśli czujesz się na siłach i będziesz wiedzieć co i jak doinstalować na późniejszych etapach korzystania z systemu - to jest to jak najbardziej trafna decyzja.
W wersji DVD powinny znajdować się również inne, lekkie środowiska, z których wybierzesz sobie jakieś domyślne ( Gnome ).

Jednak dla początkujących polecam Mandrivę w wersji Live CD, czyli taką, którą możesz sobie wypróbować, bez potrzeby instalacji i kiedy się upewnisz mniej - więcej co i jak - możesz zawsze zdecydować się na instalację na dysku twardym.
Na starcie masz tam ustawione wszystko to co niezbędne np. do poprawnego przeglądania zasobów internetu w Firefoksie, dźwięk, sterowniki itp.
Zawsze możesz sobie ściągnąć cokolwiek co okaże się Tobie niezbędne.

Polecam zatem i biorąc pod uwagę Twój sprzęt, Mandrivę ze środowiskiem Gnome ( polska wersja językowa ):

http://www2.mandriva.com/downloads/?get_iso&iso=mandriva-linux-one-2010.0-GNOME-europe-americas-cdrom-i586.iso&mirror=ftp://ramses.wh2.tu-dresden.de/pub/mirrors/mandrake/official/iso/2010.0

Zawsze możesz zmienić środowisko Gnome na jeszcze lżejsze LXDE.
Będziesz musiała tylko ściągnąć niezbędne do tego paczki.

Koniecznie (!) zainteresuj się również przed instalacją tymi informacjami:

http://www.naszamandriva.pl/faq.php?cat_id=11



http://www.mandrivalinux.eu/showthread.php?t=470875

Pamiętaj również o czymś takim jak poprawne wypalenie obrazu ISO, inaczej "bryndza" z całego naszego wysiłku:

http://newbie.linux.pl/?id=article&show=432

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

kimmy

  • Gość
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-04-12, 15:31:49 »
http://www.naszamandriva.pl/faq.php?cat_id=11

Właśnie z tej strony korzystałam przy zdobywaniu informacji o Mandriva

Co do linku do sposobów wypalania ISO to akurat ja korzystam z programu ImgBurn więc w tym wypadku "raczej" nie zrobię błędu (chyba, że jednak), uważam, że to jeden z lepszych programów do wypalania obrazów płyt, dotychczas mnie nie zawiódł

Natomiast jeżeli chodzi o kwestię doinstalowania innych komponentów, to z Waszą pomocą sobie poradzę:)))
Zwłaszcza, że prawdę mówiąc do Windowsa żeby dobrze chodził też trzeba mnóstwo rzeczy doinstalować .....

Na konie mam jeszcze pytanie może wydawać się dziwne, ale
czy jest możliwość przeniesienia pamięci Firefox? Chodzi mi tu głównie o pamięć, która ja stworzyłam, zakładki (długo szukałam niektórych stron), zapamiętane hasła, dodatki itp

Pozdrawiam

kimmy

  • Gość
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-04-12, 15:36:58 »
I jeszcze jedno,
może wydać się to dziwne, ale na zmianę systemu już dawniej miałam ochotę, trochę się jednak bałam, ale przecież kiedyś trzeba zrobić pierwszy krok, nadal na drugim dysku zostawię Windows, ale właśnie dlatego cały drugi dysk chcę dedykować Linuksowi.

Nie boję się zmian i mam nadzieję, że szybko się uczę, wiem, że tu będę musiała dużo nowych rzeczy opanować, ale "kto nie ryzykuje, ten nie ma".

Przecież nawet Windows niestety nie jest niezawodnym systemem, zawsze ratowałam jak mogłam, kosztowało to też dużo wysiłku i zdobywania informacji, ale niestety wiele razy też konieczny był format, choć muszę dodać, że w żadnym wypadku powodem tego nie był wirus.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-04-12, 15:41:16 »
Mam słabość do dziewczyn ;) które poznają Linuksa.

;)
Masz zatem tego linka:

http://mandriva.org.pl/poradniki/73-import-dokumentow-i-ustawie-z-systemu-windows-tm.html

A jak coś by nie poszło jak trzeba to w Windows w Firefoksie wyeksportujj zakładki do pliku HTML i zapisz gdzieś np. w Moje dokumenty.
Później z Mandrivy wejdziesz na partycje z Windowsem i przeniesiesz ten plik z zakładkami do Mandrivy.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

  • Gość
liczę na Waszą pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: 2010-04-12, 19:07:19 »
Cytat: Lord Darius
Mam słabość do dziewczyn ;) które poznają Linuksa.
a jest nas coraz więcej :-D