Nowe posty

Autor Wątek: Plik wymiany  (Przeczytany 4521 razy)

MariuszWWA

  • Gość
Plik wymiany
« dnia: 2005-10-03, 01:38:01 »
Jest taka możliwość żeby np. w Mandrake 8.2 zainstalować wersję Lilo z Mandrake 9.2. Chodzi mi o zmiane wyglądu tego ekranu z wyborem systemu. Z góry dzięki za odpowiedź.

xis

  • Gość
Plik wymiany
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-10-03, 10:40:32 »
2005-10-03 01:38:01 MariuszWWA napisał:

> Jest taka możliwość żeby np. w Mandrake 8.2 zainstalować wersję Lilo z Mandrake 9.2. Chodzi mi o
 > zmiane wyglądu tego ekranu z wyborem systemu. Z góry dzięki za odpowiedź.

Lilo korzysta z pliku obrazka umieszczonego w katalogu /boor (nie pamiętam jak się on nazywał, znajdziesz jego nazwę w pliku konfiguracyjnym /etc/lilo.conf, w MDK nazywa się on chyba message).
Wystarczy tylko, że skopiujesz plik message od kolegi i nazwiesz go np. /boot/message2, a następnie zmienisz konfigurację lilo (wspomnianą linijkę w /etc/lilo.conf zmień z message na message2).
Teraz tylko restart LILO, komendą
lilo -v
i gotowe :)

Powodzenia

PS. Zwróć uwagę, czy plik message nie jest linkiem symbolicznym wskazującym na inny plik. W takim wypadku musisz zgrać prawdziwy plik, a nie skrót do niego ;)


xis

  • Gość
Plik wymiany
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-10-03, 10:44:58 »
Literówka: zamiast /boor miał być /boot ;)

Jeszcze mała uwaga; pamiętam, że MDK 9.x miały jakieś inne, niestandardowe LILO, które pozwałało na wgrywanie jako tło dużych obrazków (zwykłe lilo ma tu duże ograniczenia). Cała operacja uda się więc tylko pod warunkiem, że w Twoim MDK 8.2 też jest takie \\'stunningowane\\' lilo. W przeciwnym wypadku dostaniesz komunikat o błędzie (poza ostrzeżeniem nic złego się nie powinno stać, ale obrazek się nie załaduje do lilo) i pozostanie tylko upgrade pakietu lilo do wersji z MDK 9.2.

kaj-kondrat

  • Gość
Plik wymiany
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-10-02, 20:15:03 »
Cześć wszystkim mam pytanie niegdzie to nie było napisane więc sie tutaj pytam. 1. jaki plik wymiany/swap trzeba ustawić tak rzeby wszystko działało ok bo j ustawiałem w windowsie xp plik wymiany 1Giga 2. czy wystarczy 4 Giga partycji żeby zainstalować Mandrake 10.1 ?

gregus

  • Gość
Plik wymiany
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-10-02, 20:18:20 »
2005-10-02 20:15:03 kaj-kondrat napisał:

zazwyczaj 2 razy tyle co masz pamięci  w twoim kompie ale jeśli masz np; 1giga ramu to można mniej

Stilgar

  • Gość
Plik wymiany
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-10-02, 20:25:23 »
2005-10-02 20:15:03 kaj-kondrat napisał:

> Cześć wszystkim mam pytanie niegdzie to nie było napisane więc sie tutaj pytam. 1. jaki plik
 > wymiany/swap trzeba ustawić tak rzeby wszystko działało ok bo j ustawiałem w windowsie xp plik
 > wymiany 1Giga 2. czy wystarczy 4 Giga partycji żeby zainstalować Mandrake 10.1 ?

jeśli chcesz korzystać z hibernacji systemu, to na swap weź ok. 130% RAMu (czyli jak masz 1GB ramu, to dajesz swapa 1,3 GB)

w pozostałych przypadkach nie dawaj wiecej jak 512 MB

kaj-kondrat

  • Gość
Plik wymiany
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-10-02, 20:27:55 »
Właśnie sry. zapomniałem podać że mam 250 MB DDRAM-u

gregus

  • Gość
Plik wymiany
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-10-02, 20:57:03 »
jeśli masz durzy dysk to warto dać na swapa 512MB
a jeśli mniejszy to jakieś 150% twojej pamięci.
ja osobiście mam 1 giga i partycję swap man o wielkości ok 250MB

Lorenzo

  • Gość
Plik wymiany
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-10-02, 21:24:51 »
Jeśli nie pracujesz na bazach danych , nie zajmujesz się obróbką grafiki bądź muzyki to pamięć wirtualna jest ci potrzebna tylko niewielka - taka aby mieć zapas dla systemu. Ja zawsze cierpiałem (i cierpie nadal) na małe dyski i z konieczności używałem niewielkiego swapa i jeżeli system i większość aplikacji nie swapuje lub używa swapa w niewielkiej ilości to pusta nadwyżka nic nie wnosi. Na xp to w twoim wypadku swap powinien zamykać się między 128 (absolutne minimum) do 512 MB (optymalne)

Pozdrawiam.

P.S. Co do miejsca na linuksa to 4GB powinno raczej wystarczyć, ale MDK jest raczej ciężarną dystrybucją.

Ssco

  • Gość
Plik wymiany
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-10-03, 00:41:37 »
2005-10-02 21:24:51 Lorenzo napisał:

> Jeśli nie pracujesz na bazach danych , nie zajmujesz się obróbką grafiki bądź muzyki to pamięć
 > wirtualna jest ci potrzebna tylko niewielka - taka aby mieć zapas dla systemu. Ja zawsze
 > cierpiałem (i cierpie nadal) na małe dyski i z konieczności używałem niewielkiego swapa i
 > jeżeli system i większość aplikacji nie swapuje lub używa swapa w niewielkiej ilości to pusta
 > nadwyżka nic nie wnosi. Na xp to w twoim wypadku swap powinien zamykać się między 128
 > (absolutne minimum) do 512 MB (optymalne)
 >
 > Pozdrawiam.
 >
 > P.S. Co do miejsca na linuksa to 4GB powinno raczej wystarczyć, ale MDK jest raczej ciężarną
 > dystrybucją.

Ssco

  • Gość
Plik wymiany
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-10-03, 00:47:23 »
Dla Mandrake/Mandriva 4 GB nie wystarczy. Chyba, że bez /home. Aktualizacje zajmują 30% Podstawy, plus programy dodane... Chcąc mieć 1GB zapasu musisz udostępnić min 5GB Partycji  "/" + /home. Ciekawe co będzie pooźniej? Fakt można to obciąć, zazwyczaj kosztem wygody.

gss

  • Gość
Plik wymiany
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-10-03, 12:37:27 »
2005-10-03 00:47:23 Ssco napisał:

> Dla Mandrake/Mandriva 4 GB nie wystarczy. Chyba, że bez /home. Aktualizacje zajmują 30%
 > Podstawy, plus programy dodane... Chcąc mieć 1GB zapasu musisz udostępnić min 5GB Partycji
 > "/" + /home. Ciekawe co będzie pooźniej? Fakt można to obciąć, zazwyczaj kosztem
 > wygody.

 Potwierdzam ja mam 15 Gb  i jak na razie jest ok , ale jak miełem 4,7 to była kaszana. W zasadzie niewiele można było zrobić i praktycznie cały katalog /home trzeba bylo trzymać na innej partycji lub na plytkach CD-RW co nie jest optymalnym sposobem pracy ;)

gregus

  • Gość
Plik wymiany
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-10-03, 16:56:51 »
katalog /home na innej partycji to standard !!!