Nowe posty

Autor Wątek: Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...  (Przeczytany 7449 razy)

CocaCola002

  • Gość
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« dnia: 2010-04-05, 20:10:33 »
Witam, chcialem przezucic sie na linuxa. No ale nie wiem jeszcze czy jest sens, bo mam dosc starego kompa, bo jakos juz 6 lat go mam. Programy z ktorych bym najwiecej korzystal to: przegladarka internetowa, cos do sluchania muzy i ogladania filmow, gg, nero, corel,irfan view itp no i moze jakas gierka (ale to malo wazne)
Pamiec Ram : 2x kostki po 512 mb, ddr2 (moge dokupic jeszcze z 2x kostki po 512 jesli bedzie potrzeba)
Procek : 1,5GHz
Plyta glowna : Gigabyte ga-7n400-l
I grafa dosc slaba : RAdeon 9200 SE 128mb
Z windowsa korzystam juz ok 10-8 lat, i teraz znak zapytania jaki linux, powiem ze niee jestem tak strasznie ciemny, moge posiedziec i 9 godzin dziennie zeby obczaic sys.
1. Czy wgl bedzie mi smigal linux.
2. Czy dobre mam info ze dystrybucja to dane programy ktore mamy zainstalowane od razu po instalacji linuxa, a system pozostaje ten sam, tzn tak jak by to samo jadro?
3.Jaka dystrybucja?
4.Czy linux bedzie chodzil szybciej od odchudzonego windowsa xp sp3?
5. Przy okazji, czy na linuxsie bede sie mogl polaczyc przez wi-fi z htc g1?
Jezeli macie dla mnie jeszcze jakies info o linuxie itd. to pisac:):)
Dzieki z gory.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-04-05, 23:42:13 »
Skoro możesz poświęcić linux-owi 9h to może Debian Lenny 5 albo mint fluxbox. Przy podobnym sprzęcie mi śmigał z kde 3.5(procek 1,7 512 mb pamięci grafika GF FX5200). Możesz spróbować z środowiskiem graficznym lxde lub xface. Pozdrawiam

CocaCola002

  • Gość
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-04-06, 00:12:26 »
Andrew chodzi ci o xface = xfce?
I ogolnie zapomnialem powiedziec ze musi byc w jezyku polskim.

lukaso666

  • Gość
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-04-06, 06:19:05 »
CocaCola002, polecam Siduxa ze środowiskiem XFCE! Błyskawiczna instalacja (parę minut), szybka aktualizacja i łatwość użytkowania. Jeśli piszesz, że możesz poświęcić trochę czasu, by zaznajomić się z systemem, to Sidux jest dobrym wyborem, bo na początku trochę wymaga od początkującego użytkownika, ale w nagrodę dostajesz system dokładni taki jaki chcesz. Po instalacji możesz skorzystać też z lekkiego Fluxboxa. Odwiedź www.sidux.com i poczytaj o tej dystrybucji...
Poza tym godne polecenia pod twój sprzęt są:
- Fluxbuntu;
- #!Crunchbang Linux - z XFCE albo z OpenBoxem;
- Mint z Fluxboxem.
W środowisku XFCE szybko się odnajdziesz, a przy Fluxboksie trochę musisz pokombinować, ale warto, bo to bardzo fajne środowisko, wysoce zindywidualizowane.
Jeśli wybierzesz lekką dystrybucję (jak np. którąś z powyższych), komp z pewnością będzie śmigał Ci szybciej, niż pod windą.
Pozdrawiam!

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-04-06, 07:12:02 »
Tak o xfce. Sidux jak najbardziej.

CocaCola002

  • Gość
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-04-06, 13:23:11 »
ah, a jeszcze pare pytan, o co chodzi z tym debian sid niestabilny a debian lenny stabilny?:P
Czy te dystrybucje sa po polsku?:d
i wogole czytam tu i tam, i slysze duzo dobrego ogolnie o debianie, a z siduxem sa podobno jakies problemy. Kurcze strasznie duzo tych dystrybucji, troche sie pogubilem.
Co do srodowiska graficznego to mnie mozecie jeszcze troche oswiecic,  ktora dla mnie bedzie najlepsza, najszybszza a zarazem najbardziej pasujaca do mnie, w pierwszym poscie napisalem z czego bd kozystal najwiecej.(jak narazie lxde i xfce najbardziej mi sie podoba)
 Przy okazji mozecie napisac jakie wy macie dystrybucje i interfejsy:)

lukaso666

  • Gość
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-04-06, 14:36:01 »
A więc tak, Debian jest wydawany w pewnych cyklach: stabilnym, testowym i niestabilnym. Obecnie wersją stabilną Debiana jest Lenny, a testową Squeeze. Sid - niestabilny - zawsze pozostaje Sidem; nazwy poszczególnych wersji Debiana pochodzą od imion z kreskówki ToyStory. W wersji testowej, poszczególne pakiety "czekają" na przyjęcie do wersji stabilnej, dzięki czemu używanie Debiana w wersji testing sprawia, że masz dostęp do świeżych paczek programów. Sid natomiast, to wersja, w której Debian jest najintensywniej rozwijany; pakiety w Sidzie czasem trochę "wariują" - jeśli nudzi Cię to, że w kompie działa wszystko perfekcyjnie, sięgasz po Sid :)
Sidux natomiast, to dystrybucja bazująca właśnie na Debianie Sid. Ideą jest, by Sidux pozostał wierny zasadom Debiana, ale jednocześnie, by niestabilne pakiety z Sida nieco "ugrzecznić" i ułatwić korzystanie z nich. I to się sprawdza, co mogę osobiście potwierdzić, bo sam używam obecnie Siduxa. Dlatego też nie wiem, co "podobno" wyczytałeś i o jakich "problemach z Siduxem" mówisz - mógłbyś skonkretyzować? :)
No tak, dystrybucji linuxowych jest mnóstwo - na tym właśnie polega urok open source. Sam wybierasz z tego ogromu to, co najbardziej Ci pasuje; to zupełnie inna filozofia, niż pseudo-wybór w stylu: "Wybrać XP-ka z service packiem, czy może windę 7, a może Vistę?" :D
Środowisko graficzne samo w sobie nie jest jakoś "przyspawane" do danej dystrybucji. Teoretycznie (np. po spełnieniu warunków sprzętowym) Twój linux może pracować na kilkunastu środowiskach graficznych - wybór oczywiście należy do Ciebie. Możesz pracować na lekkim Fluxie, ale możesz też mieć duże i ciężkie KDE lub Gnome, jeśli Twój kom wydoli.
Dla Ciebie niewątpliwie najlepszym wyborem będzie XFCE, Fluxbox lub wspomniany przez Ciebie LXDE - Twoja maszyna poradzi sobie bez problemu z tymi środowiskami. Ja np. spokojnie mógłbym na kompie korzystać z Gnome, czy KDE, bo sprzęt mnie jakoś nie ogranicza, ale po prostu nie lubię tych środowisk, są la mnie brzydkie, dlatego pozostaję przy XFCE. Widzisz wiec, że dużo pozostaje w gestii Twojego wyboru.
Zatem polecam Ci XFCE - jest łatwy w konfiguracji i jest odpowiedni na starsze kompy. Jeśli zainstalujesz Siduxa z XFCE, masz od razu również Fluxbox, jako drugie środowisko więc z czasem możesz poznać oba środowiska... Zrzuty ekranu mojego Siduxa znajdziesz na moim blogu: www.lukaso-linux.blogspot.com
Pozdrawiam.

CocaCola002

  • Gość
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-04-06, 15:44:37 »
To do wyboru mam debiana lenny i siduxa, czekam jeszcze na rady i propozycje:):):)
lukaso bo gdzies wyczytalem ze sa problemy i dla zwyklych szarych uzytkownikow to jest spory problem nie pamietam gdzie:P:P:P
A i jeszcze jaki interfejs graficzny musial bym wybrac zeby uzyskac taki pasek na dole, tak jak na tych zdjeciach (choddzi TYLKO o ten pasek):
http://0hero0.files.wordpress.com/2008/06/c9770.jpg
http://www.linuxcd.pl/mandrivaspring2.jpg
debian lenny i sidux - mogl bym je miec w jezyku polskim ??
I jeszcze jedno, co myslicie o dystrybucji Fedora??
Dzieki z gory:):)

lukaso666

  • Gość
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-04-06, 18:03:45 »
Do wyboru masz całe stado dystrybucji :) Ja zaproponowałem Ci tylko to, z czego sam jestem zadowolony i z czym sobie bez problemu poradzisz jeśli trochę posiedzisz nad Linuksem.
Jeśli chodzi o Siduxa, to powinieneś najpierw podzielić dysk na partycje: systemową, domową (na obu tych partycjach polecam system plików ext4) i swap. Dysk podzielisz przez program gparted na samym Siduxie - wypal na płycie iso i na liveCD zrobisz partycje. Jeśli masz wątpliwości lub nie do końca wiesz jak podzielić dysk, pogrzebaj w sieci - temat na różnych linuksowych stronach/forach był miliony razy wałkowany...
Instalator Siduxa jest banalny w obsłudze - po ustawieniu hasła roota, nazwy i hasła użytkownika, ustawieniu gruba na MBR i kilku minutach oczekiwania, masz gotowy system na twardzielu.
Sidux nie ma domyślnie zainstalowanego menadżera pakietów Synaptic, więc jeśli na początu będziesz się motał z instalacją/wywalaniem pakietów w konsoli (przez apt-get na przykład), zainstaluj Synaptica. Ze strony Siduxa skopiuj najświeższe repozytoria do  plików: debian.list i sidux.list (znajdujących się w /etc/apt/sources.list.d), dodaj również repozytoria dla multimediów i zrób apt-get update. W razie potrzeby pobierz brakujące klucze (szerzej o tym w google pod hasłem "debian no_pubkey").
Przejrzyj menu i wywal/zainstaluj interesujące Cię oprogramowanie, no chyba że zadowala Cię to domyślne. Polecam dodatkowo zainstalowanie gtkorphan i preload. Pierwsza paczka ułatwia wywalanie pakietów osieroconych z kompa, druga, to daemon, który działa w tle i generalnie przyśpiesza działanie komputera. Szczegóły znajdziesz w necie.
Pamiętaj, by w miarę często robić upgrade Siduxa - zawsze wykonuj tę czynność w powłoce, czyli bez środowiska graficznego:
Ctrl + Alt + F1
logujesz się jako użytkownik i później jako root
init 3
apt-get update
apt-get dist-upgrade
po pobraniu i zainstalowaniu aktualizacji:
apt-get clean
init 5 && exit
Logujesz się w XFCE i masz w pełni aktualny system :)

Na zrzutach jakie wysłałeś są panele z KDE :P W XFCE przeźroczystość paneli wygląda nieco inaczej (przekonasz się jak wypróbujesz). Możesz jednak zainstalować sobie wbar - lekki animowany panel do wyświetlania ikon. Możliwości upiekszania pulpitu masz sporo - pogrzebaj w sieci :P

Co do Fedory - mnie kompletnie nie interesuje ta dystrybucja ;) Może ktoś, kto jej używa, wypowie się tutaj. Mnie się nie chce :)

lukaso666

  • Gość
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-04-06, 18:12:19 »
Jeszcze jedno. Sidux - podobnie jak większość dystrybucji - wymaga na początku nieco uwagi i zrozumienia paru podstawowych rzeczy. Z czasem sam dojedziesz do tego, jak rozwiązywać poszczególne problemy. Nie zrażaj się przy byle gównianych sprawach i gdy coś nie działa tak jak powinno, szukaj rozwiązań w necie, na IRCu, na forach. 80% tego, co wyda Ci się problemem jest już rozwiązane, a Ty musisz to tylko znaleźć...

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-04-06, 22:29:24 »
Ja mam Debiana Lenny i Siduxa na jednym kompie w środowisku kde. Lenny rewelacja, jak sobie skonfigurujesz to zapominasz o systemie i tylko aktualizujesz, co pewien czas. Siduxa- bo swojego czasu instalowałem w pracy i w 9 min miałem zainstalowanego. Teraz na moim nowym kompie instalował się w 6 min....rekord instalacji- xp 30 min. Odpowiadają mi te systemy, ale ciekawym systemem jest Pclinuxos którego mam na laptopie i też nie mam z nim większych problemów....bo od stycznia tego roku nie jest już aktualizowane środowisko kde 3,5. Natomiast 4.3.4 jest w fazie- bety. Tak jak kolega Ci napisał jest dużo dystrybucji linuxa. Mogę Ci też polecić linuxmint. Odwiedź http://distrowatch.com/ a dowiesz się które dystrybucje są modne. Na temat fedory mogę Ci powiedzieć ,że to taki sid Red Hata- ja nie miałem szczęścia do fedory,bo po każdej aktualizacji coś się wysypywało( ale wtedy bardzo mało wiedziałem o linux i się zraziłem do tej dystrybucji-teraz bym sobie poradził). Zawsze możesz zainstalować stabilnego Centosa. Pozdrawiam

lukaso666

  • Gość
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-04-06, 23:23:58 »
No tak Andrew_66, tyle że na słabszym sprzęcie KDE, to średni pomysł raczej ;)
U mnie Sidux instalował się 2 minuty i 20 sekund :D

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-04-07, 00:03:25 »
Kde 3,5 w lennym 5 miałem na słabszym sprzęcie, jak już wcześniej napisałem, niż ma kolega CocaCola002. Sida to raczej xfce lub fluxbox.  A przy kompie którego mam-to mimo wszystko wolę stabilnego lennego( ok 160 procesów, niż sida 260 procesów przy podobnej konfiguracji)-mimo,że przy 4 rdzeniach procesora i 4gb pamięci nie odczuwam różnicy w uruchamianiu programów. Ja instalowałem sida kde, a Ty chyba xfce. Stąd ta różnica w czasie instalacji? Pozdro

P.S. Uważam, że kolega  CocaCola002 napisał,że ma czas na zabawę z linux-em - to niech sobie sprawdzi ubuntu, opensuse, mandrivę,slax-a czy też nawet fedorę i wybierze sobie system, który będzie odpowiedni. Może też spróbować środowisko E17. Ale przy jego kompie to raczej lxde, fluxbox czy też xfce. Polecam też GOS, ale sprawdzałem tylko livecd.

lukaso666

  • Gość
Jaka dystrybucja, i czy bedzie smigal na...
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-04-07, 00:20:10 »
No tak, ja mam Siduxa z XFCE, mimo że na moim sprzęcie KDE spokojnie by sobie śmigał...
Wybór jest kosmiczny jak dla kogoś kto się przesiada z windy, więc kolega ma w czym wybierać ;)