Nowe posty

Autor Wątek: Proszę o pomoc przy instalacji dwóch systemów na dysku  (Przeczytany 7524 razy)

flamini

  • Gość
Witam. Byłbym wdzięczny za pomoc przy instalacji systemów (XP i linuxa, najprawdopodobniej Ubuntu) na dysku twardym oraz sensownym podziale dysku na partycję. Przedstawię może sytuację:

Niedawno zakupiłem części do komputera (moje pierwsze składanie). Niestety nie wiem za bardzo (mimo, że sporo czytałem na ten temat) jak dokładnie podzielić dysk i co zainstować jako pierwszy system (XP czy Ubuntu). W internecie znalazłem informacje, że Linuxa lepiej zainstalować po XP, ponieważ windows nadpisuje bootloadera linuxa i mogą wystąpić problemy. Czy to prawda?

Kolejna sprawą jest podział całkiem świeżego dysku (prosto z pieca) na partycję. Dysk ma 500GB (ale tak naprawdę to jakieś 450GB pewnie), więc byłbym wdzięczny za sensowny podział tych 450GB. Na dysku ma być XP i Linux (ubuntu). W obrębie XP ma być partycja systemowa, partycja praca, partycja rozrywka (muzyka, filmy, gry) oraz partycja maszyny wirtualne (przypuszczam, że dość spora). Na partycji VM chciałbym mieć możliwośc zainstalowania ok 5-6 systemów jako VM. Czy dobrze myślę, że partycja ta powinna mieć ok 70-80GB? I takie banalne pytanie, czy dysk po zakupie trzeba sformatować i czy zrobi to program do podziału dysku na partycję? (w internecie wyczytałem, że tak).

Proszę o pomoc.

Wenar

  • Gość
Proszę o pomoc przy instalacji dwóch systemów na dysku
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-02-04, 12:36:37 »
Cytat: flamini
Niedawno zakupiłem części do komputera (moje pierwsze składanie). Niestety nie wiem za bardzo (mimo, że sporo czytałem na ten temat) jak dokładnie podzielić dysk i co zainstować jako pierwszy system (XP czy Ubuntu). W internecie znalazłem informacje, że Linuxa lepiej zainstalować po XP, ponieważ windows nadpisuje bootloadera linuxa i mogą wystąpić problemy. Czy to prawda?
dla świętego spokoju tak..


Cytat: flamini
Kolejna sprawą jest podział całkiem świeżego dysku (prosto z pieca) na partycję. Dysk ma 500GB (ale tak naprawdę to jakieś 450GB pewnie), więc byłbym wdzięczny za sensowny podział tych 450GB. Na dysku ma być XP i Linux (ubuntu). W obrębie XP ma być partycja systemowa, partycja praca, partycja rozrywka (muzyka, filmy, gry) oraz partycja maszyny wirtualne (przypuszczam, że dość spora). Na partycji VM chciałbym mieć możliwośc zainstalowania ok 5-6 systemów jako VM. Czy dobrze myślę, że partycja ta powinna mieć ok 70-80GB? I takie banalne pytanie, czy dysk po zakupie trzeba sformatować i czy zrobi to program do podziału dysku na partycję? (w internecie wyczytałem, że tak).

Proszę o pomoc.
no to jak dla mnie to Ty wszystko wiesz.. :)
podzieleni partycji na takie coś jak filmy gry i inne to kwestia tego ile tych filmów ile gier i tak dalej. może to być 20gb a może 100 kwestia gustu.

ale co do systemu
xp to ok 5gb + miejsce na pliki do dodatkowe systemowe czyli ok 15gb
w ubuntu to ok 3,5 + 5..  ale lepiej dać sobie więcej piszą aby dać 10 a u mnie się to nie sprawdziło i mam partycje 17gb :)

resztę musisz podzielić według własnego uznania.



co do VM to ja mam dysk 80gb na którym stoi kubuntu i ok 10 maszym VM do pracy.
i VM'ki zajmują mi ok 6 gb :) więc nie jest źle.. kwestia czy procesor to uciągnie :) bo ja przy 2.8Ghz nie dziwie się ze mi przy 3 VM na raz się system tnie :)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Proszę o pomoc przy instalacji dwóch systemów na dysku
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-02-04, 12:41:00 »
Nie chcę być niegrzeczny, ale ręce mi opadły.
Na tym forum istnieje wiele wątków o nurtujących Cię problemach.
Wystarczy się lekko wysilić i poszukać po hasłach: Linux - Windows - Instalacja.
To samo wystarczy wpisać w google, a wynikiem będą setki stron - przewodników ( ,że tak powiem ).
Na ubuntu.pl jest forum, gdzie takie właśnie rzeczy są opisane.

Olewasz zwykły, własny wysiłek i olewasz to co my innym osobom już napisaliśmy w takich tematach.
Traktujesz swój problem jakby był jeden jedyny na całym świecie i nikt wcześniej tego nie opisał.

Wiki Suse, Wiki Mandriva, Ubuntu.pl - podane na tacy.

I... nie denerwuj mnie więcej.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Wenar

  • Gość
Proszę o pomoc przy instalacji dwóch systemów na dysku
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-02-04, 12:47:14 »
Lord Darius - a widzisz? a może trochę grzeczniej? :P hehee...

Cytuj
I... nie denerwuj mnie więcej.
wstałeś lewą nogą?

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Proszę o pomoc przy instalacji dwóch systemów na dysku
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-02-04, 14:41:39 »
Cytat: Wenar
Lord Darius - a widzisz? a może trochę grzeczniej? :P hehee...

Cytuj
I... nie denerwuj mnie więcej.
wstałeś lewą nogą?
Nie nie wstałem lewą nogą.
Nie wnikam czy ktoś się wysila nad czymś co pytający ma w necie na wyciągnięcie ręki.
Tym bardziej, że na samych tematycznie związanych z daną dystrybucją serwisach spokojnie znajduje się takowe informacje.
Forum linux.pl...
O Youtube nie wspomnę...
Dosłownie krok po kroku i za rączkę.

Denerwuje mnie jedynie brak chęci własnej inicjatywy, wynikającej sam nie wiem z czego.
Próbuję jednocześnie zachęcić do własnego, kompetentnego działania, a nie oczekiwania, że poda się wszystko na tacy.
Oczywiście w chwili wystąpienia problemów, związanych ze stricte takową instalacją systemów, podpartą jakimś działaniem - nie ma sprawy - służę pomocą i te forum od tego jest.
Jednak w przypadku zakładania tysięczny raz tego samego wątku bez jakiejkolwiek chęci poszukania istniejących, gdzie wszystko jest wyjaśnione to... wybacz...

I tak np. na youtube takie coś:
http://www.youtube.com/watch?v=vXUSuCMykDY

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

zeta

  • Gość
Proszę o pomoc przy instalacji dwóch systemów na dysku
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-03-27, 01:53:01 »
witam
żeby nie zakladać nowego tematu jak zinstalować na jednym dysku dwa linuxy konkretnie mandrive 2010 i ubuntu 9.10 co pierwsze  m2010 czy u9,10 żeby obydwa systemy byly widoczne w grubie

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Proszę o pomoc przy instalacji dwóch systemów na dysku
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-03-27, 05:26:20 »
Po pierwsze partycję na system, w zależności od dystrybucji wystarczy Ci spokojnie od 200MB do 10GB. Po drugie na wirtualizację nie musisz w ogóle wydzielać partycji wystarczy, że masz sporą partycję montowaną w katalogu /home.

10GB na sam system to jest maksymalny i najbardziej sensowny podział dysku na partycje.

Pozdrawiam!

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Proszę o pomoc przy instalacji dwóch systemów na dysku
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-03-27, 21:36:54 »
Cytat: zeta
Proszę o pomoc przy instalacji dwóch systemów- na dysku tak i jest tytuł tematu nie wiem czy mam załóżyć nowy temat o tym samym tytule ????
pozatym panie robal przeczytaj moje pytanie dokładnie pewnie chodzi ci o nabicie jak największej ilosci postów a nie o konkretna odpowiedz
21_25 fajnie robalek że cos zrozumiałeś
dla zrozumienia .....wiadomo że najnowszy ubuntu  ma gruba  2 a najnowsza mandriva 1.... pytanie  co wgrać  pierwsze na dysk żeby pojawiajacy sie grub na ekranie wyświetlił  obydwa systemy ,wiadomo tez że  xp  + obojętnie jaki linux  ok..
No drogi zeta - przesadziłeś.

Dostajesz ostrzeżenie.

Kolega roobal może i nie udzielił Tobie "satysfakcjonującej" odpowiedzi - jednak przy jego aktywności na forum może zdażyć się m a ł a pomyłka.

Ciebie jednak drogi zeta nic nie upoważnia do wyciągania obraźliwych wniosków.

POZA TYM ( ! )  wątek powiniem być założony osobno, choć jakbyś poszperał w zasobach sieci, a nawet tego forum to znalazłbyś odpowiedź.
... i jeszcze coś ... naucz się odmieniać poprawnie słowo Linux.

-----------------
Obraźliwe wypociny usunięte.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

zeta

  • Gość
Proszę o pomoc przy instalacji dwóch systemów na dysku
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-03-27, 22:00:14 »
---------------------
Post usunięty - za obraźliwe sformułowania

chmooreck

  • Gość
Proszę o pomoc przy instalacji dwóch systemów na dysku
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-03-27, 22:21:57 »
zeta polecam lekturę: http://rtfm.killfile.pl

Instaluj ile dystrybucji linuksa chcesz, w jakiej kolejności chcesz... gruba da się skonfigurować również później, nie musisz zdawać się na instalator
Polecam wydzielenie osobnej partycji /boot

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Proszę o pomoc przy instalacji dwóch systemów na dysku
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-03-27, 22:54:20 »
Panowie. Dajcie na luz. Są przecież różni ludzie. Niektórym sprawia problem wyszukiwanie w google, czy też innej wyszukiwarce. Trzeba niektórych zrozumieć,że jak mieli win xp to się przyzwyczaili,że jak coś nie idzie to format c. Na początku trzeba im pomóc w problemach, bo zrażą się do linuxa na starcie. Ja sam zaczałem 1,5 roku temu,ale szukam w google,na forach choćby ubuntu,bo tam jest dużo porad. Pewnie bym zaczął wcześniej gdzieś od mandrake 8 czy Red Hata 3, ale nie mogłem sobie poradzić z najprostszymi sprawami i przez 8 lat korzystałem z xp-ka , a linux to....dlatego wydaje mi się,że trzeba sobie pomagać. Pozdrawiam moderatorów i "upierdliwych użytkowników"