Nowe posty

Autor Wątek: Jakie są przyczyny tego że nie idzie zainstalować Linuxa Mandriwy  (Przeczytany 7724 razy)

• Gość
Jest tak że ściągnołem sobie Mandriwe 2010 One i wszystko ładnie idzie do momentu ładowania "menedżera okien pulpitu" po tem tak jakby zawiesza się i nawet po godzinie nic się dalej nie wyświetla tylko kursor i nic :( o co może chodzić? wiem że w tym momencie kiedy się wiesza powinno pojawić się logo producenta karty graficzne tak było na innym kompie jak sprawdzałem czy płyta jest sprawna. Może to przez mój procesor graficzny. Podaje parametry:
Płyta główna: http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=P4i45GV%20R3.0
Graficzna zintegrnowana z płytą:    - Chip Int. Intel® Extreme Graphics
- Memory Max. 64MB
DDR 256MB

Powyłączałem wszystkie opcje zbędne w biosie i teraz prosi mnie o podanie jakiegoś loginu i hasła nie wiem zupełnie o Co B. Zresztą jestem amatorem linuxa instaluję go pierwszy raz. Proszę o pomoc :)

ra-v

• Gość
Jakie są przyczyny tego że nie idzie zainstalować Linuxa Mandriwy
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-03-21, 19:43:11 »
Mam 2 metody na czuja:

Odpal w trybie konsolowym  - przełącz się na terminal np. CTRL+ALT+F2 i zaloguj sie jako root. Potem wpisz "cat /var/log/messages" i/lub "cat /var/log/Xorg.0.log" - powinieneś poszukać jakieś ciekawe informacje o ewentualnych błedach.
Tip: SHIFT+PgUp/PgDn - tak powinno przewijać się terminal.

Podczas startu systemu kiedy widoczne jest menu wyboru systemu (GRUB) wciśnij klawisz "e" i na końcu linii "kernel....." dopisz np. " vga=0x318 acpi=off ", zatwerdź zmiany i wciśnij "b" - to uruchomi system bez obsługi ACPI i na sterowniku grafiki VESA w trybie 1024x768x16b (http://www.mail-archive.com/linux-users@linux-sxs.org/msg06701.html).

Jak to ruszy to jedno z dwóch powyższych jest winne - drogą prostej eliminacji napiszesz co.

ubu59

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-03-22, 16:25:16 »
Cytat: Grubskee
Jest tak że ściągnołem sobie Mandriwe 2010 One i wszystko ładnie idzie do momentu ładowania "menedżera okien pulpitu" po tem tak jakby zawiesza się i nawet po godzinie nic się dalej nie wyświetla tylko kursor i nic :( o co może chodzić?
Chyba podczas rozruchu skończył  Ci się RAM. Podałeś: 256 DDR- to wielkość dotycząca RAMu? To wydawało mi się za mało, ale sprawdziłem wymagania. Minimalne to 256 MB, ale u Ciebie jeszcze odpada te 64 MB na pamięć karty graficznej. Dla RAMu zostaje 192 MB. To zdecydowanie za mało.

Masz 3 wyjścia:
1. Dołożyć moduł RAM.
2. Dołożyć kartę graficzną (tę z płyty głównej wyłączasz w BIOSie i odzyskujesz 64 MB RAM).
3. Użyć mniej zasobożerną dystrybucję (np. Slax, Puppy, Vector). Te polecane odpalają się z płyty lub pendrajwa.

Ad.2 Nie widzę gniazda dla karty graficznej na tej płycie(dostępne sloty to 2XPCI 2.2 i 1XAMR). Jedyna możliwość zrealizowania tego postulatu to archaiczna karta graficzna na PCI. Dwa pozostałe wyjścia są wykonalne.

ra-v

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-03-22, 18:29:06 »
Chyba podczas rozruchu skończył Ci się RAM. Podałeś: 256 DDR- to wielkość dotycząca RAMu?
Jak ma 256 to pewnie jest jeszcze 386 na SWAPie. Linuxy na starcie zajmuje ok 120-300MB zależy od uruchomionych usług.  Dlatego poradziłem dla bezpieczeństwa uruchomić pod konsolą.

Dołożyć kartę graficzną (tę z płyty głównej wyłączasz w BIOSie i odzyskujesz 64 MB RAM).
Lepsza zintegrowana teoretycznie nie robiąca kłopotów AGP niż coś na PCI. Jak widać to nie będzie komp do grania. Możesz w biose ograniczyć wielkość AGP do 16MB, to spokojnie wystarczy do rozdziałki 1280x1024x24b

ubu59

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-03-23, 15:36:43 »
Cytat: ra-v
Jak ma 256 to pewnie jest jeszcze 386 na SWAPie.
Przepraszam, ale chyba nie doczytałem... Grubskee napisał coś o partycjonowaniu dysku? Przez cały czas myślałem, że nie chce mu ruszyć instalator Mandrivy 2010 One. W związku z powyższym partycji Swap jeszcze nie ma... Początkujący zlecają partycjonowanie instalatorowi- to powszechna praktyka.

ra-v , z całym szacunkiem, Twoje rady nie są chyba skierowane do człowieka, który pierwszy raz instaluje Linuksa...

ra-v

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-03-23, 18:04:27 »
No fakt dałem plamę z dyskiem wymiany...

Ale jak w BIOSie w AGP /cośtam/ Size możesz ustawić wielkosć RAMu  dla kart graficznej, sutaw nawet na 8, wtedy te 248 MB RAMu starczy - przecież to instalator więc raczej nie zajmuje tyle co system.
No i zalecam przeczytanie POSTu #2, bo to powinno dać się zrobić, bardziej łopatologicznie już nie mogę, no chyba że zdjęcia mam porobić.

Offline Andrzej J

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-03-23, 21:41:58 »
Masz za mało pamięci jak na mandrivę 2010. Możesz spróbować mint fluxbox albo np Pclinuxos z środowiskiem graficznym lxde( może być inna dystrybucja). Pozdrawiam

sasha666

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-03-24, 00:39:15 »
Dlaczego na pierwszego linuxa wybrałeś system z "wypalonym znamieniem microsoftu" to nie wiem ale mniejsza z tym ;)
Zacznij od jakiegoś ubunciaka (może z xfce - szybkie i ładne środowisko), u mnie przy ramie 256 śmigało ubustudio więc u Ciebie też nie powinno być problemów ;)

Offline Lord Darius

• Guru
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-03-24, 17:24:52 »
Cytat: sasha666
Dlaczego na pierwszego linuxa wybrałeś system z "wypalonym znamieniem microsoftu" to nie wiem ale mniejsza z tym ;)
Czy Ty prowadzisz jakąś krucjatę?
W co drugim poście piszesz o "microsoftowych wpływach w KDE" i dajesz użytkownikom tego środowiska jasno do zrozumienia o "straszliwym i błędnym ich wyborze" co do środowiska.

Chłopie! Żyj i daj żyć innym.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Andrzej J

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-03-25, 17:50:31 »
A nie jest odwrotnie? Win 7 zrobiony na wzór kde.

sasha666

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-03-25, 20:43:10 »
Cytat: Lord Darius
W co drugim poście piszesz o "microsoftowych wpływach w KDE" i dajesz użytkownikom tego środowiska jasno do zrozumienia o "straszliwym i błędnym ich wyborze" co do środowiska.

Chłopie! Żyj i daj żyć innym.
Nic nie daję do zrozumienia tylko podkreślam że firmy wydające te dystrybucje współpracują z microsoftem czyli wspierając te dystrybucje wspiera się automatycznie microsoft/windowsa. To tak jak byś był przeciwny wykorzystywaniu ludzi do produkcji... powiedzmy obuwia w trzecim świecie a chodził w adidasach tłumacząc to tym że je dostałeś a nie kupiłeś ;)

Pozdrawiam.

ra-v

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-03-26, 20:34:10 »
Cytat: sasha666
Cytat: Lord Darius
W co drugim poście piszesz o "microsoftowych wpływach w KDE" i dajesz użytkownikom tego środowiska jasno do zrozumienia o "straszliwym i błędnym ich wyborze" co do środowiska.(...)
Nic nie daję do zrozumienia tylko podkreślam że firmy wydające te dystrybucje współpracują z microsoftem czyli wspierając te dystrybucje wspiera się automatycznie microsoft/windowsa. (...)
??? a to niby w jaki sposób

@Grubskee - napisz lepiej co z tą Mandrivą