Nowe posty

Autor Wątek: Administracja  (Przeczytany 3017 razy)

advance

  • Gość
Administracja
« dnia: 2010-03-10, 13:51:53 »
Witam

Chcialbym poznac Linuxa od strony administracyjnej i czytam ksiazke Linux - Administration Handbook. W zasadzie czekalem na moment w ktorym przeczytam ze nieodlacznym elementem administracji Linuxa jest jezyk skryptowy ( Perl lub Python ). Dlatego tez pojawia sie tu moje pytanie na ktore mam nadzieje dostane sensowna odpowiedz :). Od czego zaczac, podstaw Pythona czy przeczytac ta ksiazke do konca i w miedzy czasie zajac sie Pythonem. Chodzi o to ze nie wiem jakie skrypty spotkam w tej ksiazce i nie wiem czy sobie z nimi poradze a nie chce stanac w martwym punkcie. Dodam ze juz 3 lata pracuje na Debianie i potrafie postawic serwer Apache, FTP, Postfixa, skonfigurowac firewalla, routing itp. Licze na Wasza pomoc.

Pozdrawiam

arctgx

  • Gość
Administracja
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-03-10, 14:34:42 »
Nie znam wciąż Perla i być może jest to cenne narzędzie, szczególnie do filtrowania tekstów. Ale być może nie mam motywacji poznać go dlatego, że w samej powłoce można wiele zrobić (w dodatku, niektóre powłoki mają rozszerzenia względem standardów POSIX) z plikami i wynikami poleceń w tekstowym formacie (a te stanowią większość). Powłokę uzupełniają też zewnętrzne polecenia, choćby awk.

Dlatego zamiast próbować odpowiadać, sam chętnie "posłucham" kogoś, kto wyczerpał możliwości powłoki wraz z zewnętrznymi narzędziami i uważa, że nie zastąpią one narzędzi napisanych w Perlu czy Pythonie (lub praca z powłoką będzie kosztowała nieporównywalnie więcej wysiłku).

Niezależnie od tego, warto umieć używać wyrażeń regularnych: tych zgodnych z Perlem i nie tylko. Być może po swoich doświadczeniach dawno o tym wiesz.

arctgx

  • Gość
Administracja
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-03-10, 18:06:18 »
Dla przykładu, taki iotop napisany jest w Pythonie. Nim poznałem to narzędzie, próbowałem w awk stworzyć skrypt obliczający różnice wartości z sąsiednich (np. sekunda po sekundzie) odczytów pliku /proc/PID_procesu/io. Czasem warto podejrzeć, który proces zabiera najwięcej czasu procesora na operacje wejścia-wyjścia.

Skoro ktoś to zdążył przede mną dobrze napisać, znów wystarczy używam basha czy innej powłoki, wraz z tym narzędziem.