Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Jak zostać adminem ;)  (Przeczytany 9613 razy)

shn.poks

  • Gość
Jak zostać adminem ;)
« dnia: 2010-03-09, 20:42:35 »
Witam,

pytanie mam jak w temacie. Jestem na 2gim roku informatyki na polibudzie, zaocznie. Czas już by zmienić prace na prace w branży. Kupa kumpli kodzi w phpie, już sam zacząłem się uczyć, ale no właśnie. Zawsze coś mnie ciągnęło do linucha i sieci. A jak patrze po ofertach pracy wszędzie doświadczenie itd. też nie wiadomo skąd to dośw. brać zbytnio ;) Można się serverkiem pobawić w domu no ale musi to funkcjonować i mieć dużo userów żeby nabrać dośw. jakiegoś.

Mam pytanie skierowanie do ludzi którzy już pracują jako administratorzy linuxa. Co byście poradzili, w sensie nauka i skąd dośw brać ;) Jak ogólnie by się zabrać za ten temat tak, żeby to chociaż w rok wchłonąć i móc spokojnie szukać pracy w tym temacie.

Dzięki

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-03-09, 21:27:46 »
Cytat: shn.poks
Witam,


Mam pytanie skierowanie do ludzi którzy już pracują jako administratorzy linuxa. Co byście poradzili, w sensie nauka i skąd dośw brać ;)
Dzięki
1. Własne chęci ;)
2. Poznanie Linuksa - polecam Debiana ( wsparcie, stabilność )
3. Dobra lektura, której na rynku raczej nie brakuje ( wiedza i praktyka zaprocentują ).
4. Warto pomyśleć o dobrym kursie administracji Linuksem - tak dla siebie, dla otwarcia umysłu ( z powodu ukończonego samego kursu pracy nie dostaniesz :), jednak być może i przez to nawiążesz kontakt z ludźmi o podobnym do Twojego zamiłowaniu ( wymiana doświadczeń )
5. Dążyć do doskonałości w fachu ;) - a będziesz specem.
6. Chcesz być specem - nie żeń się ;)

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-03-09, 22:24:11 »
Wszystko jak wyżej. Pomagać innym nawet w błachych problemach. Spróbować nie tylko debiana,ale i innych dystrybucji opensuse,fedora(centos),gentoo,slaka,mandriva,ubuntu żeby znać się nie tylko na xp.......pozdrawiam

WizardNumberNext

  • Gość
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-03-09, 23:02:34 »
Debian i Slackware - to najlepsze, aby się czegoś nauczyć.
Sam mam router na Debian (i jestem z tego dumny).
Zgadzam się z Lord Darius.
Szczególnie co do punktu numer 6!!!

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-03-10, 07:18:23 »
Dlaczego 6? Wręcz  przeciwnie! Daje to doskonałe kwalifikacje:
* Umiejętność pracy w stresie/pod presją.
* Umiejętność wytłumaczenia złożonych problemów noobowi w sytuacji, gdy noob niezadowolony z wyjaśnień może nałożyć różne przykre restrykcje.
* Umiejętność minimalizowania budżetu na sprzęt i oprogramowanie oraz związana z tym umiejętność negocjacji ekonomicznych.
* Umiejętność (bądź świadomość niemożności) stworzenia systemów foolproof.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

loterski

  • Gość
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-03-10, 14:31:49 »
Cytat: pkraszewski
różne przykre restrykcje
Oj tak... :)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-03-10, 16:23:19 »
Cytat: pkraszewski
Dlaczego 6? Wręcz  przeciwnie! Daje to doskonałe kwalifikacje:
* Umiejętność pracy w stresie/pod presją.
* Umiejętność wytłumaczenia złożonych problemów noobowi w sytuacji, gdy noob niezadowolony z wyjaśnień może nałożyć różne przykre restrykcje.
* Umiejętność minimalizowania budżetu na sprzęt i oprogramowanie oraz związana z tym umiejętność negocjacji ekonomicznych.
* Umiejętność (bądź świadomość niemożności) stworzenia systemów foolproof.
10/10 ;)
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

shn.poks

  • Gość
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-03-10, 19:40:13 »
Hehe no z tym żenieniem się to akurat mi się tam nigdzie nie spieszy, lubię luźne relacje no ale to inny topic ;)

Dzieki za info. No aktualnie ogarniałem slacka, na slacku apache , sambe postfixa postawilem, ftp. No kurcze może warto będzie jednak ciśnąć ten temat niż męczyć się w kodzenie w phpach ;)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-03-10, 20:47:46 »
Cytat: shn.poks
Hehe no z tym żenieniem się to akurat mi się tam nigdzie nie spieszy, lubię luźne relacje no ale to inny topic ;)

Dzieki za info. No aktualnie ogarniałem slacka, na slacku apache , sambe postfixa postawilem, ftp. No kurcze może warto będzie jednak ciśnąć ten temat niż męczyć się w kodzenie w phpach ;)
Znajomość php nie zaszkodzi.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

arctgx

  • Gość
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-03-10, 22:11:47 »
Może i taki związek hartuje na różne sposoby, ale dopieszczać naraz partnera/partnerkę i system operacyjny - zakrawa na poligamię (ale niektórzy w końcu całkiem dobrze sobie z nią radzą).

shn.poks

  • Gość
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-03-11, 02:05:30 »
Ale rozumiem, z tego co mówicie, da się wkręcić do pracy, posiadając wiedzę wyuczoną w warunkach domowych ? ;) No bo tak by to wyglądało z wypowiedzi :)

kamzor

  • Gość
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-03-11, 05:17:48 »
Cytat: shn.poks
Ale rozumiem, z tego co mówicie, da się wkręcić do pracy, posiadając wiedzę wyuczoną w warunkach domowych ? ;) No bo tak by to wyglądało z wypowiedzi :)
Skoro nie ma innych sposobów.. ;)

Bardziej oficjalnie by było znaleźć jakieś praktyki, ale administracja systemów uniksowych to nie lanie browka za barem, więc raczej ciężko będzie coś takiego znaleźć ;p

Nie mylę się?

WizardNumberNext

  • Gość
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-03-11, 18:21:55 »
Cytat: "kamzor"
Bardziej oficjalnie by było znaleźć jakieś praktyki, ale administracja systemów uniksowych to nie lanie browka za barem, więc raczej ciężko będzie coś takiego znaleźć ;p

Nie mylę się?
I tak i nie!
Otóż ja znalazłem. Praktyki - proszę bardzo ogłoś się, że zainstalujesz GNU/Linux, że rozwiążesz problem itd. Ja to zrobiłem dawno - klientów miałem raczej mało, a i doświadczenia mało z tego, ale..
Pod koniec roku 2008 trafił mi się bardzo poważny klient, który przy okazji dał mi tyle doświadczenia ile mało kto da. Do dzisiaj (pomimo prawie 1000 mil nas dzielących) udzielam mu wsparcia technicznego poprzez SSH (administracji zdalnej przez SSH nauczyłem się w domu - mam server) i dobrze na tym obydwaj wychodzimy.

addos2

  • Gość
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-05-12, 08:57:39 »
Podepnę się pod temat jeśli można.

Mam podobne myśli co autor tego wątku i przeglądałem kursy na administratorów systemu Linux.
Z tych, które mnie zainteresowały to sytuacja wygląda mniej więcej tak:
1. Podstawowy kurs administratora   - ok. 3300 zł
2. Zaawansowany kurs administratora   - ok. 3300 zł

Po każdym z nich otrzymuje się certyfikat.

Czy warto wchodzić w coś podobnego, czy raczej samemu się kształcić?
Cała moja styczność z informatyką opiera się na samokształceniu (mocno zaawansowanym).
Poznaję Slacka i podoba mi się to wszystko.

Wydatek spory biorąc pod uwagę 2 kursy.
Właściwie chodzi mi bardziej o to, że wyda człowiek 6600 zł a doświadczenia i tak nie ma - a każde ogłoszenie ma dopisek: DOŚWIADCZENIE MIN 1-2 lata.

Wiem, że Lord Darius niby odpowiedział ale czy (cena vs korzyści ) jest tego warte?

sasha666

  • Gość
Jak zostać adminem ;)
« Odpowiedź #14 dnia: 2010-05-12, 16:49:16 »
Cytat: Lord Darius
1. Własne chęci ;)
2. Poznanie Linuksa - polecam Debiana ( wsparcie, stabilność )
3. Dobra lektura, której na rynku raczej nie brakuje ( wiedza i praktyka zaprocentują ).
4. Warto pomyśleć o dobrym kursie administracji Linuksem - tak dla siebie, dla otwarcia umysłu ( z powodu ukończonego samego kursu pracy nie dostaniesz :), jednak być może i przez to nawiążesz kontakt z ludźmi o podobnym do Twojego zamiłowaniu ( wymiana doświadczeń )
5. Dążyć do doskonałości w fachu ;) - a będziesz specem.
6. Chcesz być specem - nie żeń się ;)

Pozdrawiam
ad.1. Jakoś tych chęci nie dopatrzyłem się, śledząc Twoje działania "admina" - jeśli ktoś potrafi pisać wciąż : "polecam KDE i mandrivę" i tak w koło macieju
ad.2. Teraz polecasz Debiana a wczesniej tylko ta mandriva i mandriva... i mandriva (i KDE)...:D
ad.3. No fakt, nie brakuje, ale jakoś nie zauważyłem, abyś był "przenikliwym czytelnikeim"
ad.4. Otóż to, powinieneś o tym pomysleć - czyżby KURS magicznie "nawrócił Cię" na Debiana? ;)
ad.5. Unix i konsola naszym bogiem, specu (który na każdym kroku podkreślasz że konsola jest zbędna) :)
ad.6. Jeżeli Twoje Zycie opiera się na gapieniu się w monitor, to masz rację i nie wnikam w resztrę Twoich przyzwyczajeń.

P.S. powiedz, jak naprawdę zostałeś adminem? :), wystarczy wciskać ludziom KDE i mandrivę? czy trzeba znać sięna linuxie (pamietam Twoje zmagania z K3B :D:D:D:D, żeby nie wiedzić, co znaczy brak bibliotek, byś się wstydził :D:D:D:D.

Pewnie dostanę ostrzeżenie, że zaraz dostanę bana, a może zamiast banować, lepiej się czegoś nauczyć ;) Szanowny Adminie...

Pozdrawiam ;)