Nowe posty

Autor Wątek: RivaTuner - obroty wiatraka  (Przeczytany 7713 razy)

Fanatyk89

  • Gość
RivaTuner - obroty wiatraka
« dnia: 2010-03-05, 15:50:36 »
Witam. Posiadam dosyć glośno chodzącą grafikę, z Glaciatorem.
Obniżenie obrotów przez program dostarczony przez producenta też mnie nie satysfakcjonowało (36% obrotów wiatraka). Z pomocą przyszedl mi program RivaTuner, dzięki któremu zjechałem do 25% obrotów. Oczywiście mówię tutaj o systemie Windows XP.
Pragnę przesiąść się na Ubuntu, aczkolwiek martwi mnie sprawa tego wiatraka. Czy jest na Ubuntu taka RivaTuner? Czy da radę obniżyć obroty wiatraka?
Dziękuję za odpowiedź.

ra-v

  • Gość
RivaTuner - obroty wiatraka
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-03-05, 18:39:02 »
Moze przez Ndiswrappera sie da. Swego czau wysyłałem polecenia bezpośrednio do wiatraka procka przez Linuxa - auto albo ręcznie, i to działało. Był taki plik wirtualny - sterownik gdzieś w /proc/acpi/.... dla procka. Może i dla twojej grafiki tak jest podobne rozwiązanie, tylko że musisz to sprawdzić w praktyce, nawet na Live CD. Możesz zrzucić cały /proc i gdzieś umieścić to podejrzę.

Ale czy grafika nie reguluje sobie sama obrotów wiatraka? Jeśli tak to raczej potrzebuje niższej temperatury wiec dmucha. A to że przy wyższej temperaturze karta chodzi - no będzie chodzić do czasu aż się nie usmaży. I na czujniki temperatury nie ma specjalnie co patrzeć - najlepiej palcem na radiatorze sprawdzać dodatkowo.

Proponuję włożyć jakiś dodatkowy wiatraczek 8-12cm w obudowę i podłączyć pod 5 lub 7V.

Fanatyk89

  • Gość
RivaTuner - obroty wiatraka
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-03-05, 22:29:42 »
Hmm, nie bardzo się orientuję w Linuxie... Dlatego przepraszam za głupie pytania itp tak z góry :)

Grafika reguluje sama obroty wiatraka, aczkolwiek, nawet od razu po uruchomieniu, wiatrak pracuje minimum na 36% obrotów, co jest głośną pracą...
RivaTuner ograniczam do 25% i chodzi cicho, przy takich ustawieniach grałem w Wiedźmina, GRID'a, CoD4 czy chociażby Risen - czyli całkiem wymagające gry - i grafika chodziła elegancko, temperatury niskie. Widać, mój Asus 250GTS ma dobre chłodzenie.

Czyli nie ma czegoś podobnego do RivaTuner na linuxa? :/ Albo nie da się wyciszyc wiatraka w prosty sposób?

ra-v

  • Gość
RivaTuner - obroty wiatraka
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-03-07, 02:12:58 »
No w prosty sposób to nie bardzo - jedynie co mogę polecić to instalacje Ndiswrapper i tego programu dla Windowsa. Ale czy to zadziała to nie wiem, oby nie przyniosło takich skutków jak zatrzymanie wiatraka.

chmooreck

  • Gość
RivaTuner - obroty wiatraka
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-03-07, 06:54:52 »
nvclock

Fanatyk89

  • Gość
RivaTuner - obroty wiatraka
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-03-08, 19:00:17 »
nvclock wywala mi, że moja karta nie wspiera tego. Niedobrze :/ Ma ktoś jakiś inny pomysł? Próbował ktoś instalować RivaTuner na Wine?

Fanatyk89

  • Gość
RivaTuner - obroty wiatraka
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-03-13, 16:24:13 »
nikt nie wie jak na to poradzic? Dodam tylko, ze wiatrak zaczyna wyć glosniej jak Xy się odpali.

ra-v

  • Gość
RivaTuner - obroty wiatraka
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-03-13, 22:18:53 »
No to widocznie siły na to nie ma. Jak przyspiesza to potrzebuje ochłody - tak to zaprogramował producent i lepiej się z tym nie kłócić. Lepiej że jest chłodniejszy, na 100% dłużej pochodzi. CO z tego że można obniżyć pod Windą, można w ogóle wyłączyć wentylator, będzie ciszej:P Jak chcesz wyciszyć to zmień chłodzenie lub rozejrzyj się czy są obudowy do tego typu kart i wentylatorów.