Nowe posty

Autor Wątek: Wgrywanie jądra  (Przeczytany 3119 razy)

szogun_

  • Gość
Wgrywanie jądra
« dnia: 2010-03-04, 18:07:59 »
Witam

kombinuje ostatnio nad systemem, ponieważ "zmuszony" jestem do używania ubuntu 8.04 ze względu na sterowniki do mojej karty graficznej które działają na jądrze 2.6.24-xx a na wyższych już nie. I oto rodzi mi się pytanie w głowie, a z racji tego że dopiero raczkuje w ustawianiach i zasadach działania dlatego chciałem zapytać. Czy jeżeli zainstaluje np. ubuntu 9.10 i wgram mu aktualnie używane przeze mnie jądro czyli 2.6.24-27 to czy to oznacza że sterowniki (ATI x2100) się odpalą + wszystkie programy działające na systemie 9.10 będą chodzić? mam na myśli standartowe programy.

matulik

  • Gość
Wgrywanie jądra
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-03-04, 20:02:54 »
Jądro to jądro, nie (prawie) nic wspólnego z aktualnie zainstalowanymi programami na twoim systemie.

Ale myślę, że napewno jest inne rozwiązanie tego problemu niż "kopiowanie" jądra ze starszego systemu - co troche mija się z celem.

W sieci napewno jest dużo informacji o instalacji kart ati, także jeżeli chodziło ci na starszym jądrze, to na nowszym nie powinno być problemu (raczej).

Do tego masz pewnie możliwość wybrania kilku wersji jądra do zainstalowania w systemie .

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Wgrywanie jądra
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-03-05, 19:19:19 »
Jądro jak jądro, oczywiście że da się przenieść albo nawet downgradować do niższej wersji w 9.10 ale pytanie jeszcze czy sterowniki mają wsparcie dla najnowszych wersji Xservera, chyba że wersja Xservera w obu wydaniach jest ta sama? I pytanie, czy to wszystko będzie stabilnie działało.

Ja na twoim miejscu pozostałbym na tej wersji Ubuntu i już piszę dlaczego. Po pierwsze, jeśli coś działa to po co to zmieniać i komplikować sobie życie? Po drugie, Ubuntu 8.04 będzie miało wsparcie jeszcze do połowy 2011 roku, czyli do tego czasu będziesz miał dostęp do wsparcia technicznego i aktualizacji bezpieczeństwa. Po trzecie, zainstalujesz Ubuntu 9.10 a za miesiąc pojawi się 10.04 i znowu będziesz musiał aktualizować system i znowu będziesz musiał walczyć ze sterownikami. Po czwarte jak już chcesz instalować nowszą wersję Ubuntu to radzę poczekać do końca kwietnia, do premiery wydania 10.04, które tak samo jak 8.04 również będzie wersją LTS (Long Term Support), czyli z długim, 3-letnim wsparciem technicznym, czyli do połowy 2013 roku.

Chyba, że zależy Ci po prostu na najnowszych wersjach programów to możesz albo zainstalować obok obecnej wersji wersję 9.10 i jeśli uda Ci się zainstalować sterowniki, usuniesz starą wersję albo możesz próbować downgradować jądro i bawić się w apt-pinning ale Ubuntu niestety nie jest w tym wypadku tak user-friendly jak Debian. Ubuntu jest zbyt mocno związane zależnościami w porównaniu z Debianem. Poza tym nie wiadomo czy taki system będzie stabilnie działał.

Powodzenia :)

Pozdrawiam!

WizardNumberNext

  • Gość
Wgrywanie jądra
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-03-07, 20:37:03 »
Najlepiej sam skonfiguruj jądro - najlepiej najnowsze.
I koniecznie poczek na 10.4