Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Zwrot windows 7  (Przeczytany 7651 razy)

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Zwrot windows 7
« dnia: 2010-02-23, 19:15:49 »
Witam :)

Czy ktoś próbował już oddać windowsa 7 i odzyskać zagrabione pieniądze?

Planuję zakup laptopa i chciałbym pozbyć się zbędnego Windows 7 Home Premium 64-bit (OEM). Wersji laptopa bez systemu nie widzę.

Ma ktoś treść polskiej licencji OEM dla powyższej dystrybucji windowsa? Lub chociaż fragment uprawniający do zwrotu oprogramowania w przypadku niezaakceptowania jej drakońskich warunków?

EDIT: Jaka jest cena tego systemu, której zwrotu powinienem żądać?


Pozdrawiam.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Zwrot windows 7
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-02-23, 20:29:34 »
Może to coś wniesie:

http://www.microsoft.com/poland/oem/licencjonowanieoem/default.aspx

Co prawda tyczy się to producentów, jednak są zawarte w tekscie inne linki.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Zwrot windows 7
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-02-23, 20:59:42 »
UOKiK zajmuje się takimi sprawami, ale musisz mieć umowę.Jak znajdą coś niekorzystnego dla konsumenta...to w TV dowiesz się jaką microsoft dostał karę.... Pozdrawiam

flak

  • Gość
Zwrot windows 7
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-02-23, 21:10:23 »
Jednym z powodów dla których mam laptop "składak" był fakt że mogłem sobie wybrać czy chce do tego Windows OEM czy nie. Oczywiście powiedziałem nie :) Po prostu nie chciałem potem "zwracać" niepotrzebnego systemu.

Ultr jeśli zamierzasz oddać płytkę to proszę pisz na bieżąco jak to wygląda w praktyce. Posłuży za instruktarz dla nas na przyszłość.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Zwrot windows 7
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-02-23, 21:31:22 »
Pewnie to niewiele wniesie co teraz piszę, ale pamiętam podobny temat z czasów Visty, a właściwie reakcji jej użytkowników, którzy zagłębiwszy się w treść licencji - oddawali Vistę w określonym i uznanym przez nasze prawo czasie.

Coś i tak generalnie "w trawie piszczy", bo jak sam biegałem za laptopem po sklepach ;) to sprzedawcy dziwnie byli zakłopotani na moje uwagi w stylu: "Nie chcę lapka z Windowsem" ;)
Nawet jeden z tych sprzedawców zakomunikował mi, że to nie problem i jest możliwość wywałki Windowsa, ale wcześniej muszą poinformować producenta, a to trwa.
Czyli chyba jest na to hak?

W sumie zdecydowałem się na "czystego" za mniejszą kasę, jednak do pracy biurowej zupełnie wystarczającego po zainstalowaniu susła.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

freerider

  • Gość

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Zwrot windows 7
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-02-24, 20:04:42 »
Dzięki za odpowiedzi.

Na tej stronie znalazłem treści licencji dla użytkowników końcowych (EULA). Dla windows 7 home premium jest taki fragment:
Korzystanie przez Licencjobiorcę z oprogramowania oznacza, że akceptuje on niniejsze
postanowienia. Jeśli Licencjobiorca ich nie akceptuje, nie może korzystać z oprogramowania.
W takim przypadku Licencjobiorca powinien skontaktować się z producentem urządzenia lub
osobą bądź firmą instalującą oprogramowanie w celu uzyskania informacji o zasadach
dotyczących zwrotu oprogramowania. Licencjobiorca musi przestrzegać tych zasad, co może
ograniczyć jego prawa lub wymagać od niego zwrócenia całego systemu, w którym
oprogramowanie zostało zainstalowane.


Wygląda na to, że starają się zabezpieczyć przed oddawaniem windowsa. Producent pewnie powie, że muszę oddać całego laptopa ("system"), bo zwrotu samego systemu nie przewidują.

Pytanie: czy jest to legalne? :)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Zwrot windows 7
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-02-24, 21:14:25 »
Cytat: ultr
Dzięki za odpowiedzi.

Na tej stronie znalazłem treści licencji dla użytkowników końcowych (EULA). Dla windows 7 home premium jest taki fragment:
Korzystanie przez Licencjobiorcę z oprogramowania oznacza, że akceptuje on niniejsze
postanowienia. Jeśli Licencjobiorca ich nie akceptuje, nie może korzystać z oprogramowania.
W takim przypadku Licencjobiorca powinien skontaktować się z producentem urządzenia lub
osobą bądź firmą instalującą oprogramowanie w celu uzyskania informacji o zasadach
dotyczących zwrotu oprogramowania. Licencjobiorca musi przestrzegać tych zasad, co może
ograniczyć jego prawa lub wymagać od niego zwrócenia całego systemu, w którym
oprogramowanie zostało zainstalowane.


Wygląda na to, że starają się zabezpieczyć przed oddawaniem windowsa. Producent pewnie powie, że muszę oddać całego laptopa ("system"), bo zwrotu samego systemu nie przewidują.

Pytanie: czy jest to legalne? :)
Absurdalne absurdy absurdami poganiane..
Dlatego nie cierpię ich polityki - Monopol na całego z wilczą skórą!

Mam nadzieję jednak, ze "cały system" to określenie do nośnika instalacyjnego. - o ile z lapkiem dołączają ( to też absurd w sytuacji kiedy nie )
Upewnij się jednak czytając to co dałem wyżej.
Jak wykombinowali, ze podzespoły kompa należą do "całego systemu"  to... brak słów i niech się , wiecie co ;)
Co za banda.
Nie chcę  kreować się na "obrońcę wolności", ale to są już prawdziwe "jaja jak berety" co tylko upewnia mnie w przekonaniu o wspieraniu wolnego oprogramowania.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

flak

  • Gość
Zwrot windows 7
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-02-24, 22:20:26 »
Słuchaj Ultr może trochę z innej beczki.

Jeśli chcesz kupić w jakiejś większej firmy która sprzęt zamawia np. Komputronik czy Vico i powiedz im tak. Czy mogą sprowadzić dany model bez preinstalowanego systemu z dopiskiem że wiesz że ktoś te systemy przecież instaluje na tym sprzęcie. Powiedz żeby powiedzieli swoim dostawcom żeby nie preinstalowali Windowsa na jednym egzemplarzu który nie został jeszcze wyprodukowany. Zaznacz ze to niestandardowa procedura i powiedz że jesteś w stanie poczekać. W końcu dostawca produkuje do magazynu (bufor) i potem realizuje zamówienia ze sklepów.

Powiedz żeby sklep poprosił dostawcę by nic nie instalowali na jednym kompie (nie wyprodukowanym jeszcze) a sklep odbierze go kiedy ta jednostka zostanie wyprodukowana w fabryce przy okazji jakiegoś standardowego odbioru sprzętu.

Ciekawe co na taką propozycje powie sklep i jeśli tak ile trzeba będzie poczekać na odbiór?