Nowe posty

Autor Wątek: kursy walut nbp  (Przeczytany 7929 razy)

blonek

  • Gość
kursy walut nbp
« dnia: 2010-02-22, 23:58:45 »
Czy istnieje możliwość napisania skryptu w powłoce który pobierze kursy walut z strony nbp.pl?  a wartości zapisze do pliku csv?

arctgx

  • Gość
kursy walut nbp
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-02-23, 00:36:17 »
Istnieje.

Czy jest to wystarczającą motywacją dla Ciebie do zaczęcia pracy, liczysz na gotowca, czy... pytasz czysto teoretycznie?

ZipoKing

  • Gość
kursy walut nbp
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-02-23, 09:09:02 »
Odpowiedź brzmi: tak, jest taka możliwość.
Podpowiem jeszcze, że kursy walut można pobrać jako plik XML. Resztę informacji znajdziesz na stronach NBP.

blonek

  • Gość
kursy walut nbp
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-02-23, 18:43:45 »
Nie do końca byłem przekonany czy można coś takiego zrobić.
Ale skoro można to spróbuję rozwiązać ten problem.

ra-v

  • Gość
kursy walut nbp
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-02-23, 21:36:44 »
Jeśli znasz PHP, albo i nawet nie bardzo,  to możesz uruchamiać jakiś skrypt PHP (php5 sciezka/skrypt.php) który zapisuje dane do pliku csv. Jakie ma być u ciebie zastosowanie kursów NBP u Ciebie?

blonek

  • Gość
kursy walut nbp
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-02-23, 22:23:54 »
Piszę aplikację opartą o bazę danych mysql do wyliczenia cen wysyłek potrzebuję aktualnych kursów walut a ponieważ nie chcę codziennie wprowadzać tego ręcznie,
wolę napisać sobie skrypt który wykona to za mnie.

arctgx

  • Gość
kursy walut nbp
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-02-24, 01:34:40 »
Skoro już o PHP, MySQL i XML zamiast basha, to chyba idealnie zajrzeć na http://pl.php.net/book.dom za teorią i przykładami.

ra-v

  • Gość
kursy walut nbp
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-02-24, 18:35:20 »
To rzeczywiście skrypt PHP + cron, a jeśli nie masz dostępu do crona to możesz zrobić tradycyjnie,. czyli aktualizacja przy pierwszych odwiedzinach w danym dniu.
Ogólnie poszukaj w necie - masz przykład http://jacekk.info/scripts/nbp. Jak coś zaczniesz działać do wal jak w dym.

blonek

  • Gość
kursy walut nbp
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-02-24, 21:36:15 »
U mnie jest trochę inna bajka, ponieważ piszę aplikację w c# baza mysql jest postawiona na  komputerze na którym jest zainstalowany linux i nie wykorzystuje tu php jedynie mógłbym użyć xml.


Choć wolał bym aby aktualizacja kursu walut była możliwa  przez wykonanie skryptu bash.

ra-v

  • Gość
kursy walut nbp
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-02-25, 00:59:14 »
Możesz generować XML przy pomocy PHP wykasłując adres strony a zwrotnie otrzymasz sparsowany XML (przydatny jest mod_rewrite).
A jeśli chcesz pobierać csv to wywołujesz WWW ze skryptem PHP który generuje CSV na podobnej zasadzie.
Jeśli nie chcesz otrzymywać kursów "na żywo" to możesz w łatwy sposób zapisać do pliku wygenerowaną zawartość.

W C# możesz wywoływać URLe?

blonek

  • Gość
kursy walut nbp
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-02-26, 00:43:07 »
tak mogę wywoływać url.

Jednak wolał bym aby to na serwerze linuxa wykonywana była aktualizacja kursów walut.

Po mału piszę sobie skryp w bash który miałby wykonać samodzielnie raz w ciągu dnia aktualizację i wstawił wyniki do tabeli.

Jak tylko skończę podzielę się źródłem.