Nowe posty

Autor Wątek: X windows , X serwer , Xorg i inne...  (Przeczytany 10307 razy)

luklinux

  • Gość
X windows , X serwer , Xorg i inne...
« dnia: 2010-02-21, 17:42:56 »
Witam. Na poczatku chcialem sie przywitac bo jak widac dopiero zaczynam swoja przygode z forum i z Linuxem.

Chcialem sobie od podstaw zainstalowac tak zwane X-y ale lapie mnie tutaj problem z pojeciami i pojeciem tego wsyzstkiego.

Czy do odpalenia X-ow na jednym komputerze potrzebuje X-serwer ??
Jak do tego wszystkiego ma sie X11 ??  X11R7 ? Xorg ??

Majac zainsalowanego czystego Linuxa , bez zadnych paczek dotyczacych X-ow , wystarczy tylko zainstalowac X -serwer ??

Ps. Pocztalem już troche ale ciagle nie moge trafic na wlasciwy trop , takze prosze o wyrozumialosc przy odp :P

darko

  • Gość
X windows , X serwer , Xorg i inne...
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-02-21, 20:25:18 »
Co rozumiesz pod pojęciem "od podstaw"?

Na początek radziłbym instalować X'y z płyty, z której instalujesz system. Na "zabawy" przyjdzie czas później, jak już poznasz ten OS. Zaoszczędzisz tym samym nerwów sobie jak i nam.

luklinux

  • Gość
X windows , X serwer , Xorg i inne...
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-02-21, 20:35:43 »
No dobra masz u mnie opakowanie melisy :) - bo ja już pije :P

A tak powaznie to :
Mam slackware 12.2 i chcialem zainstalowac fluxboxa ktory jest na plycie. Zainstalowalem mam nadzieje odpowiednie paczki co do X-ow , bo domyslnie uruchamia mi sie tdm , jak wpisze startx. Dodalem do tego  z dzialu apx na plycie w sumie tylko fluxboxa no ale niestety on sie nie uruchamia w zaden ze znanych mi sposobow , tzn dodalem tylko w initrc wpis EXEC d fluxboxa. Wczesniej instalowalem FULL z plyty i fluxbox chodzil. Teraz wyrzuca mi blad
 Couldn't connect to X Server
Przeczytalem w logu xorga ze ma jakies problemy z fontami. Ma ktos jakies pomysly ??

flak

  • Gość
X windows , X serwer , Xorg i inne...
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-02-21, 20:57:35 »
Trochę mieszasz.

Zamiast edytowania plików użyj xwmconfig
http://www.slackbook.org/html/x-window-system-xwmconfig.html

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
X windows , X serwer , Xorg i inne...
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-02-21, 21:18:53 »
W Slackware musisz instalować wszystko ręcznie tzn. sam musisz zadbać o zależności. Na przykład w Debianie aby postawić Xserver trzeba zainstalować takie pakiety jak: xorg, xserver-xorg-video-sterownik_do_grafiki. Z tym, że sam pakiet xorg ciągnie za sobą takie zależności jak właśnie czcionki i moduły, które w Slackware Ty musisz doinstalować ręcznie, bo domyślny menedżer pakietów nie dba o uzupełnienie zależności i to jest między innymi największą zaletą tej dystrybucji, bo sam decydujesz co masz w systemie.

Na przykładzie mojego opisu instalacji Arch Linuksa możesz zobaczyć co tak na prawdę potrzeba aby zainstalować Xserver ----> http://forum.dobreprogramy.pl/arch-linux-instalacja-wstepna-konfiguracja-t345406.html

Pozdrawiam!

luklinux

  • Gość
X windows , X serwer , Xorg i inne...
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-02-21, 22:50:11 »
Dzieki za wlasciwe informacje !! Ale w ostatcznosci przeinstalowalem linucha z wieksza iloscia paczek i fluxbox chodzi jak zyletka :)

Jeszcze tylko jedno pytanie
W jaki sposob mozna sprawdzic zaleznosc danej paczki?? Badz nowej badz takiej zainstalowanej juz w systemie ?

Krzysiek1990

  • Gość
X windows , X serwer , Xorg i inne...
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-02-21, 23:35:40 »
W Slackware z tego co wiem masz do dyspozycji drzewo portage. W ebuildach są wszystkie zależności a portage samo w miarę możliwości usupełnia brakujące na podstawie odpowiednich wpisów. Jeśli chcesz sprawdzić brakujące zależności to emerge -vp pakiet.
Najprawdopodobniej kożystasz z managera slapt-get, Tu masz trochę na jego temat:
http://jakilinux.org/linux/slackware/slapt-get-menadzer-pakietow-dla-slackware/

Wracając do xów to najpierw xorg'a trzeba zainstalować, a potem jakimś wm. Polecam gentoo bo ma najlepszą dokumentację.

PS. Może Ci się to przyda http://newbie.linux.pl/wydruk.php?wydruk=211&show=artykul

chmooreck

  • Gość
X windows , X serwer , Xorg i inne...
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-02-22, 07:28:06 »
Cytat: Krzysiek1990
W Slackware z tego co wiem masz do dyspozycji drzewo portage.
Chyba pomyliło ci się z gentoo ;-)

luklinux

  • Gość
X windows , X serwer , Xorg i inne...
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-02-22, 09:40:14 »
To emerge -vp packet nie chodzi - bo nie ma takiej komendy :I z tego co sprawdzalem to faktycznie slackware ona nie tyczy :P
 Co to roznej masci menadzerow pakietow to mam jedynie slackpkg , a tam z tego co widze nic nie ma o sprawdzaniu zaleznosci.
NIe chcialbym instalowac wiekszej ilosci takich menadzerow dlatego moze ktos wie o wbudowanej w slackware mozliwosci sprawdzania zaleznosci pakietow ?

flak

  • Gość
X windows , X serwer , Xorg i inne...
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-02-22, 11:26:56 »
Cytat: luklinux
To emerge -vp packet nie chodzi - bo nie ma takiej komendy :I z tego co sprawdzalem to faktycznie slackware ona nie tyczy :P
 Co to roznej masci menadzerow pakietow to mam jedynie slackpkg , a tam z tego co widze nic nie ma o sprawdzaniu zaleznosci.
NIe chcialbym instalowac wiekszej ilosci takich menadzerow dlatego moze ktos wie o wbudowanej w slackware mozliwosci sprawdzania zaleznosci pakietow ?
Wszystkie "te" menadżery bazują na standardowym Slackwareowym pkgtool. Żaden nie rozwiązuje problemu zależności i nigdy nie będzie. To nie jest kwestia menadżera tylko samego formatu pakietów tgz/txz. Poprostu te nie przechowują żadnych informacji o zależnościach.

W Slackware sam musisz pilnować zależności.

luklinux

  • Gość
X windows , X serwer , Xorg i inne...
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-02-23, 10:19:16 »
ale jak mam pilnowac skoro nie wiem z ktorych pakietow dany program/pakiet korzysta ?

flak

  • Gość
X windows , X serwer , Xorg i inne...
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-02-23, 21:04:08 »
Cytat: luklinux
ale jak mam pilnowac skoro nie wiem z ktorych pakietow dany program/pakiet korzysta ?
Ja to robiłem tak. W trakcie instalacji systemu instalowałem większość elementów kategorii "l" i odrzucałem te które z opisu uznałem za nieprzydatne. Potem przy instalacji nowych pakietów czytałem dokładnie opis i sprawdzałem czy nie ma pakietów o podobnej nazwie jeśli tak to sprawdzałem czego dotyczą. Jeśli coś instalowałem i nie działało to czytałem "feedback", logi (syslog messages) sprawdzałem czego brakuje i patrzyłem czy brakujący element pokrywa się z nazwą niezainstalowanego pakietu. Jeśli to nie pomogło, czyli brakujący element był częścią pakietu o innej nazwie przeszukiwałem google.

Może brzmi strasznie ale pamiętaj że Slackware składa się z mniej ilości pakietów. Slackware 12.0 miał ich  mniej niż 700 ! Ręczne dbanie o zależności jest wykonalne ale trzeba się do tego przyzwyczaić.

luklinux

  • Gość
X windows , X serwer , Xorg i inne...
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-02-23, 23:25:22 »
Dokladnie , widze ze kolega flak wie dokladnie o co mi chodzi i do czego daze. Szkoda tylko ze nie ma wiecej opisow na necie dotyczacych takich instalacji!

Zatem wielkie dzieki za info :)