Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Linux dla webmastera  (Przeczytany 11034 razy)

kucus

  • Gość
Linux dla webmastera
« dnia: 2010-02-03, 21:04:52 »
Potrzebuje linuxa do takich zastosowań:

-tworzenie stron internetowych

-edytor html-php

-tworzenie grafiki od podstaw

Poproszę o dobrą rade i w miare odpowiedniego linuxa.

  • Gość
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-02-04, 12:07:02 »
- Edytor BlueFish, może Kate
- tworzenie stron apache2, php5, mysql

chyba

sudo apt-get install apache2 php5 phpmyadmin php5-mysql mysql-server

powinno działać

Grafika: Gimp, Pov-ray choć większość preferuje Blender

Oczywiście serwer będzie działał od razu, ale lepiej żebyś poczytał o konfiguracji

Dystrybucja Linuxa jest odpowiedzią względną. Prawie na każdą dystrybucję da się wgrać dane programy. Oczywiście dla systemu desktop proponuję Ubuntu (sam używam), dla miniserwerów slackware lub freebsd.

I tyle. Dla ciebie oczywiście polecałbym Ubuntu (instalacja łatwa tak jak u windowsa)

Po co sobie utrudniać życie na początku. Nie próbuj od razu na głęboką wodę, bo jeszcze się zniechęcisz. Ja na początku zainstalowałem Ubuntu (miałem drobne problemy ze sterownikami, ale się nauczyłem instalowac je i załatwiać problemy) i nie widzę w dalszej perspektywie miejsca na moim kompie dla windowsa. Mam tylko preinstalowany Windows Vista (;-|) i używam go tylko na czas na naprawy linuxa jak sobie poeksperymentuję

Wenar

  • Gość
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-02-04, 12:11:35 »
Nimblex :P

a tak poważnie..

jakie masz zaznajomienie z linuxem? bo jeśli zerowe, a chcesz programować to zaraz inny koledzy wrzucą Cię na głęboką wodę i szybko utoniesz. zacznij od poznania linuxa. bo na każdym da się stronki pisać i tak dalej wiem bo sam się tym zajmuję :) no to jedna z dziedzin którą się zajmuję :) kwestia dobrego oprogramowania :) a jak nie wiesz od czego zacząć zapraszam na http://jakilinux.org/ tam możesz wypełnić ankietę, która pomoże w decyzji..

zaprzyjaźnij się z gimpem lub poczytaj o innych ciekawych programach. akurat gimp jest o tyle ciekawy że posiada moim skromnym zdaniem więcej opcji niż photoshop.

do stronek używam notatnika, (kate) ale przecież nie każdy umie czytać taki kod, są fajne programy. a z tego co kojarzę to nawet openoffice.org ma jakieś narzędzie do tego.

masz pytania pisz śmiało.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-02-04, 18:15:21 »
Cytat: Wenar
zaprzyjaźnij się z gimpem lub poczytaj o innych ciekawych programach. akurat gimp jest o tyle ciekawy że posiada moim skromnym zdaniem więcej opcji niż photoshop.
No nie przesadzajmy, Gimp jest bardzo dobrą alternatywą dla Photoshopa, możliwości są prawie takie same, ale Gimp wcale nie ma więcej opcji niż Photoshop. Trochę mu do niego brakuje. Niemniej, do tworzenia stron i podstawowej (a dla dobrze obeznanych z nim to i zaawansowanej) obróbki grafiki wystarczy aż nadto.

axlinux

  • Gość
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-02-04, 20:44:37 »
Polecam NetBeansa dla pisania kodu w HTML, PHP, JS, CSS - taki kombajn dla developerów.

Warto też pomyśleć nad jakimś frameworkiem np CakePHP dla PHP.

Ja w pracy jak i w domu używam Ubuntu i jestem zadowolony :)

ra-v

  • Gość
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-02-05, 01:53:10 »
Ja od wieków korzystam z Apache, MySQL-a na Fedorze. Dodatkowo mam pakiet ImageMagick i kiedy tylko mogę to z niego korzystam.

Jeśli chodzi o dobry edytor to używałem kolejno Bluefish, Quanta+ a teraz cały czas KomodoEdit (kombajn) oraz czasem Bluefish (szybszy). KWrite i Kate (ale nie OS, tylko program) też dają radę.

Jeśli chodzi o jakiegoś klienta (S)FTP to FIleZilla, ewentualnie KFTPGrabber, bo rozumiem że przynajmniej część stron będziesz umieszczał na innych serwerach, więc przyda się coś do wysyłania plików.

Zainteresuj się również PHPMyAdminem, aplikacją w przeglądarce do zarządzania MySQL-em.

Program do grafiki - do wyżej polecanych dołączę Inkscape, jest raczej do tworzenia niektórych elementów grafiki np. Loga.

Na koniec polecę strony walidatorów W3C i/lub wtyczki do niektórych przeglądarek (Validatory Tidy HTML i CSS)


PS. Bluefish 2.0 u mnie działa ale w wersji RC1. Ostatnia stabilna wersja to 1.0.7.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-02-05, 12:08:33 »
Cytat: ra-v
Jeśli chodzi o jakiegoś klienta (S)FTP to FIleZilla, ewentualnie KFTPGrabber, bo rozumiem że przynajmniej część stron będziesz umieszczał na innych serwerach, więc przyda się coś do wysyłania plików.
Przecież w nowym jak i starym kde, (s)ftp jest obsługiwane natywnie przez domyślne managery plików (delphin, konqueror), więc myślę, ze dodatkowi klienci ftp to zbytek. Zważywszy, że wysyłanie, zarządzanie i ściąganie plików jest tak samo wygodne jak kopiowanie plików między katalogami na dysku lokalnym i zarządzaniem nimi. W gnome pewnie jest podobnie.

kucus

  • Gość
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-02-10, 22:14:56 »
W tej chwili się ucze i poznaje linuxa i nie wiem jaką dystrybucje wybrać dla siebie do nauki tworzenia stron,grafiki itp co mi doradzicie.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-02-10, 23:01:37 »
Jak już

Cytat: Xgrzyb90
Dystrybucja Linuxa jest odpowiedzią względną. Prawie na każdą dystrybucję da się wgrać dane programy.
Czyli skup się raczej na programach, a nie dystrybucji.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

kucus

  • Gość
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-02-11, 16:14:05 »
Zdecydowałem się na ubuntu według waszej propozycji.

Są programy do ciecia grafiki?

  • Gość
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-02-11, 19:23:34 »
Hmm... gimp to tego nie służy?

kucus

  • Gość
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-02-12, 13:18:57 »
Cytat: Xgrzyb90
Hmm... gimp to tego nie służy?
Ciekawy jestem czy są programy do ciecia grafiki na linuxa?

Bo to przydatne przy tworzeniu grafiki i kodowaniu pod stronę.

arctgx

  • Gość
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-02-12, 14:20:15 »
U mnie Py-Slice jest standardowo w paczce Gimpa.

http://docs.gimp.org/en/python-fu-slice.html

Filtry -> Sieć WWW -> Przytnij. Tnie według prowadnic. Kod oparty jest na tabelkach, ale to już można przerobić (i patrzeć jak wychodzi w różnych przeglądarkach).

kucus

  • Gość
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-02-12, 19:42:27 »
Cytat: arctgx
U mnie Py-Slice jest standardowo w paczce Gimpa.

http://docs.gimp.org/en/python-fu-slice.html

Filtry -> Sieć WWW -> Przytnij. Tnie według prowadnic. Kod oparty jest na tabelkach, ale to już można przerobić (i patrzeć jak wychodzi w różnych przeglądarkach).
Dzieki za podpowiedz.