Nowe posty

Autor Wątek: Jaki linux? Czy warto pozostać przy kubuntu?  (Przeczytany 8899 razy)

krzychu.qn

  • Gość
Jaki linux? Czy warto pozostać przy kubuntu?
« dnia: 2010-02-13, 00:46:57 »
Wiem że podobnych tematów było już wiele jednak nie znalazłem w nich odpowiedzi, stronka jakilinux.org też nie udzieliła mi konkretnej odpowiedzi.

Mam linuxa już ładnych pare lat, testowałem kilka różnych dystrybucji np. mandrake/mandriva, aurox, debian, ubuntu/kubuntu, opensuse. Aktualnie mam kubuntu 9.04 i zasadniczo jestem z niego zadowolony tylko że coraz to nowsze wydania i aplikacje pod linux mają coraz większe wymagania, a mój procesor przestaje wydalać. Mam athlona Xp 2500+ i do tego 1GB pamięci ram...
Ramu wystarcza ale gdy odpalam jakąś aplikacje np przeglądarke, procesora zaczyna brakować (zużycie 100% i youtube przycina w operze czy firefoxie tak że nie da się nic oglądnąć na pełnym ekranie)

Systemu używam głównie do przeglądania internetu, ściągania plików i oglądania filmów. czasami eksperymentuje z róznymi programami, robię też dopasowania napisów do filmów. Pytanie moje jest takie czy znajdzie się dystrybucja, która lepiej spełni to proste zadanie niż kubutnu, które aktualnie posiadam? Zalezy mi również żeby system był w miare szybki i stabilny...
jakilinux.org niby poleca fedore, ubuntu lub gentoo, znajomy mnie przekonywał bym sprawdzil sobie działanie sabayona ponoć fajny system, zastanawiam się też nad powrotem do mojego ulubionego debiana.
Jak myślice którą dystrybucje wybrać? Dodam jeszcze że lubie jak wszystko jest łatwe i proste jak np w kubuntu, ale jednocześnie jestem dobrze zaznajomiony z pracą na komendach pod konsolą

lukaso666

  • Gość
Jaki linux? Czy warto pozostać przy kubuntu?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-02-13, 09:33:57 »
Debian, jak sądzę, to całkiem dobry wybór, biorąc pod uwagę to, do czego wykorzystujesz kompa. Jeśli przekonasz się do innych środowisk graficznych, niż KDE i Gnome (które, niestety, mają spore wymagania i są przeładowane różnymi "gadżetami") i zaczniesz testować lekkie XFCE, czy jeszcze lżejszego (choć na poczatku trudniejszego w konfiguracji) Fluxboxa np. pod Debianem testing, czy pod Xubuntu (ew. Fluxbuntu) - nie powinieneś mieć żadnych problemów z wariującym i "przemęczonym" prockiem.
Jakiś czas temu, gdy mój stary komp również nie wydalał w wielu operacjach, testowałem m.in. Dreamlinuxa, Siduxa, czy PC/OS (z XFCE) i jestem zadowolony z tych dystrybucji. Może to moje przywiązanie do Debiana i debianoidalnych linuxów, a może po prostu stosunkowa łatwość konfiguracji i efektywność działania skłaniają mnie ku takich dystrybucjom. Sabayona osobiście bym odradzał, ale to moje subiektywne zdanie: dla mnie ten system, to przerost formy nad treścią i nie przekonują mnie argumenty, że "Sabayon jest ładny i dopracowany". Każdy linux może być ładny, przy odrobinie wysiłku, a jednocześnie nie będzie zjadał procka, a to w twoim przypadku najważniejsze.
Powodzenia w wyborach :)

lukaszn

  • Gość
Jaki linux? Czy warto pozostać przy kubuntu?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-02-13, 09:37:28 »
Pobierz Debiana z LXDE http://lxde.org/download myślę, że to będzie dobry strzał bo zostaniesz jako tako przy prostocie Kubuntu ale nowe środowisko - bardzo szybkie i wydajne a zarazem nie tak bardzo odpychające wzrok będzie wzorowo się sprawować.

ubu59

  • Gość
Jaki linux? Czy warto pozostać przy kubuntu?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-02-14, 10:20:32 »
Cytat: krzychu.qn
Wiem że podobnych tematów było już wiele jednak nie znalazłem w nich odpowiedzi, stronka jakilinux.org też nie udzieliła mi konkretnej odpowiedzi.
I pewnie takiej nie ma.
Cytat: krzychu.qn
Mam athlona Xp 2500+ i do tego 1GB pamięci ram...
Ramu wystarcza ale gdy odpalam jakąś aplikacje np przeglądarke, procesora zaczyna brakować (zużycie 100% i youtube przycina w operze czy firefoxie tak że nie da się nic oglądnąć na pełnym ekranie)
Czyli wtedy, gdy korzystasz z Internetu... Może tu leży problem: szybkość Internetu i aplikacje z których korzystasz.

Czy jeśli zapiszesz plik na dysku, i później to odtwarzasz, jest tak samo?

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaki linux? Czy warto pozostać przy kubuntu?
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-02-14, 16:34:48 »
Bez problemu Debian Lenny pociągnie Ci kde3.5.  Mam na słabszym kompie niż Twój i bez problemu oglądam filmy,wypalam w k3b czy też korzystam z ktorrent. Jeżeli już wcześniej korzystałeś z Debiana to bez problemu sobie wszystko skonfigurujesz. Na laptopie mam Pclinuxos z kde 3.5 i też sobie radzi (512 MB ram)-gdyby nie grafika sis-a to byłby Debian. Pozdrawiam

krzychu.qn

  • Gość
Jaki linux? Czy warto pozostać przy kubuntu?
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-02-14, 19:15:35 »
Dziękuje za wasze spostrzeżenia przez ostatnie dni bawiłem się wersjami live cd debiana lxde, siduxa i xubuntu. Chciałbym jeszcze sprawdzić fluxbuntu ale niestety nie ma life cd...

Znacie może jakąś wersje live cd ze środowiskiem fluxbox? bo chciałbym je sprawdzić.
Muszę zrezygnować niestety z kde bo to nowe za dużo wymaga a stare mi się nie podoba, gnome też odpada. LXDE jakoś narazie nie przypadło mi do gustu za to XFCE mi się nawet spodobało (coprawda wygląda jak zubożone gnome) chciałbym poznać waszą opinię o tych środowiskach bo nie wiem na które się zdecydować...
Będe korzystał z Debiana bądź z czegoś debiano podobnego (np xubuntu, sidux) i tu rodzi się kolejne pytanie która dystrybucja najlepiej współpracuje z danym środowiskiem graficznym? (np XFCE lepiej się sprawuje na debianie czy xubuntu?)

ubu59

  • Gość
Jaki linux? Czy warto pozostać przy kubuntu?
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-02-14, 20:33:06 »
Cytat: krzychu.qn
Znacie może jakąś wersje live cd ze środowiskiem fluxbox? bo chciałbym je sprawdzić.
Slax http://www.slax.org/ można uruchomić z KDE lub fluxboksem.
Mepis miał wersję antiX z fluxboksem, lecz nie jestem teraz na bieżąco...

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jaki linux? Czy warto pozostać przy kubuntu?
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-02-14, 20:41:07 »
Cytat: ubu59
Cytat: krzychu.qn
Znacie może jakąś wersje live cd ze środowiskiem fluxbox? bo chciałbym je sprawdzić.
Slax http://www.slax.org/ można uruchomić z KDE lub fluxboksem.
Mepis miał wersję antiX z fluxboksem, lecz nie jestem teraz na bieżąco...
Fluxbuntu - Ubuntu z Fluxboksem;
Cranchbang - Ubuntu z OpenBoksem :)

Pozdrawiam!

krzychu.qn

  • Gość
Jaki linux? Czy warto pozostać przy kubuntu?
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-02-14, 20:55:36 »
Cytat: roobal
Fluxbuntu - Ubuntu z Fluxboksem;
Cranchbang - Ubuntu z OpenBoksem :)

Pozdrawiam!
która wersja fluxbuntu ma live cd i gdzie ją znaleźć? na fluxbuntu.org są tylko obrazy wersji 7.10 installer bez możliwości odpalenia systemu z płyty... wiem bo ściągnąłem

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaki linux? Czy warto pozostać przy kubuntu?
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-02-14, 20:56:35 »

Wenar

  • Gość
Jaki linux? Czy warto pozostać przy kubuntu?
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-02-15, 20:55:28 »
ale jeśli chcesz zmienić tylko środowisko to zostań na kubuntu a pobierz sobie tylko środowisko..

sudo apt-get install lxde
. po co cała instalacja systemu i wgrywanie kopii danych z płytek czy coś ten deseń. ja w zależności od potrzeb pracuję na kilku środowiskach. polecam lxde tylko dlatego iż od razy robi Ci środowisko kde pozbawione efektów.

krzychu.qn

  • Gość
Jaki linux? Czy warto pozostać przy kubuntu?
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-02-15, 23:50:51 »
w zasadzie wystarczy mi tylko odciążyć procesor i już wszystko w pożądku... po aktualizacji kde zainstalowało mi się coś co się nazywa kde/openbox na 1 rzut oka niczym się nie różni od mojego kde, ale chodzi o wiele szybciej, być może jest to rozwiązaniem mojego problemu:) tylko zastanawiam się czego w nim nie ma co jest w zwykłym kde...

A lxde owszem zainstalowałem tylko mam z nim problem tego typu że mam 2 monitory podłączone z dość nietypowa konfiguracja i lxde błędnie ją odczytuje (po prostu mi pomieszał pulpity i czasem się różne dziwne rzeczy dzieją... jak odpalam jakąś aplikacje np w operze włączam youtube puszczam film i jak daje na pełny ekran przerzuca mi na 2 monitor przy czym opera zostaje na 1.. pytanie czy jak zmienię konfiguracje x-ów żeby mi lxde dobrze chodziło to pewnie się w kde spiepszy?)