Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Mandriva LE 2005 sypie sie  (Przeczytany 3663 razy)

  • Gość
Mandriva LE 2005 sypie sie
« dnia: 2005-09-30, 18:44:46 »
Witam

Niedługo wyjeżdzam i zostawiam kompa pod \\"opieka\\" tylko moich siostr ,takze chce system uczynić max. user - friendly.
Mecza mnie głównie dwie rzeczy :
-automontowanie(i autounmount) płytek
-sprawa podłączania cyfrówki - pod mandrake po prostu po podpięciu cyfrówki na pupicie sam tworzył się katalag z zawartościa pamięci cyfrówki,a pod archem nie mma zielonego pojęcia jak to zrobić aby \\"było tak samo\\" ,dotyczyc to też podpięcia komórek

Posiadam teraz arch-a i o ile system mi się bardzo podoba to tyle jak wykonać powyższe rzeczy nie mam zielonego pojęcia ,samn troche szukałem ,ale np. ni chce patchować specialnie kernela supermountem ,tym bardziej ,że już mam spatchowany kernel i nałożenie na niego druigiego patcha może przekraczać moje zdolności ,a po co skora można to zropbić inaczej...
Jeżeli ma to jakieś znaczenie to przemigrowałem na udev.

Poza tym mam jeszcze inna sprawe : jakie programy graficzne(darmowe) na linuxa poza gimp-em istnieją?takie na których się da pracować ,siostra troche się bawi grafiką i mnie męczy o to...

  • Gość
Mandriva LE 2005 sypie sie
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-09-30, 19:23:17 »
2005-09-30 18:44:46 sula napisał:

> Witam
 >
 > Niedługo wyjeżdzam i zostawiam kompa pod \\"opieka\\" tylko moich siostr ,takze chce
 > system uczynić max. user - friendly.
 > Mecza mnie głównie dwie rzeczy :
 > -automontowanie(i autounmount) płytek
 > -sprawa podłączania cyfrówki - pod mandrake po prostu po podpięciu cyfrówki na pupicie sam
 > tworzył się katalag z zawartościa pamięci cyfrówki,a pod archem nie mma zielonego pojęcia jak
 > to zrobić aby \\"było tak samo\\" ,dotyczyc to też podpięcia komórek
 >
 > Posiadam teraz arch-a i o ile system mi się bardzo podoba to tyle jak wykonać powyższe rzeczy
 > nie mam zielonego pojęcia ,samn troche szukałem ,ale np. ni chce patchować specialnie kernela
 > supermountem ,tym bardziej ,że już mam spatchowany kernel i nałożenie na niego druigiego patcha
 > może przekraczać moje zdolności ,a po co skora można to zropbić inaczej...
 > Jeżeli ma to jakieś znaczenie to przemigrowałem na udev.
 >
 > Poza tym mam jeszcze inna sprawe : jakie programy graficzne(darmowe) na linuxa poza gimp-em
 > istnieją?takie na których się da pracować ,siostra troche się bawi grafiką i mnie męczy o to...

wiec ja mam gentoo i rozwiazalem to przez pare plikow:
/etc/udev/ruled.d/10-capsel:
BUS=\\"scsi\\", SYSFS{vendor}=\\"Nokia\\", NAME=\\"%k\\", SYMLINK=\\"nokia\\", GROUP=\\"disk\\"
BUS=\\"scsi\\", SYSFS{model}=\\"Storage Device\\", NAME=\\"%k\\", SYMLINK=\\"disc\\", GROUP=\\"disk\\"
BUS=\\"scsi\\", SYSFS{vendor}=\\"HP\\", NAME=\\"%k\\", SYMLINK=\\"camera\\", GROUP=\\"disk\\"
BUS=\\"scsi\\", DRIVER=\\"sd\\", NAME=\\"%k\\", SYMLINK=\\"sth%n\\", GROUP=\\"disk\\"

Wszystkie linie zaczynaja sie od BUS i pierwsza jest dla mojego telefonu, druga dla kieszeni IDE, trzecia na aparat, a czwarta na reszte ustrojstw. Wszystko jest na USB podłączane. Jak sobie to ustawic to musisz znalezc w necie sposob pisania tych zasad.

nastepny plik to /etc/autofs/auto.misc:
# $Id: auto.misc,v 1.2 2002/10/27 05:21:15 bcowan Exp $
# This is an automounter map and it has the following format
# key [ -mount-options-separated-by-comma ] location
# Details may be found in the autofs(5) manpage
#boot      -fstype=ext2            :/dev/hda1
#cd      -fstype=iso9660,ro         :/dev/cdrom
#floppy      -fstype=auto            :/dev/fd0
cdrom      -fstype=iso9660,ro,unhide      :/dev/cdrom
disc      -fstype=auto            :/dev/disc
nokia      -fstype=auto,gid=users,umask=007   :/dev/nokia
hp      -fstype=auto,gid=users,umask=007   :/dev/camera
sth1      -fstype=auto,gid=users,umask=007   :/dev/sth1
sth2      -fstype=auto,gid=users,umask=007   :/dev/sth2
sth3      -fstype=auto,gid=users,umask=007   :/dev/sth3
sth4      -fstype=auto,gid=users,umask=007   :/dev/sth4
sth      -fstype=auto,gid=users,umask=007   :/dev/sth

wszystko to jest montowane w /mnt/auto, pozatym w /mnt/fs/ posiadam linki do tych automatycznie tworzonych katalogów.
Żeby to mieć musisz miec automounter w kernelu.

W projekcie mam jeszcze przegladanie zasobow samby z LAN\\'a w sposob katalogów, ale na razie mi nie dziala. Niedługo moze dodam do projektów smbbrowser - czyli to :)

A co do skrutów na pulpicie to moze jakis skrypt napisz i podepnij do hotplug/coldplug?

Maciek_Rutecki

  • Gość
Mandriva LE 2005 sypie sie
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-09-30, 19:26:40 »
Nie wiem jakiego srodowiska uzywasz, ja w XFce zainteresowalem sie:

http://ivman.sourceforge.net/

Potrafi automatycznie zamontowac cdrom/pendrive, uruchomic odtwarzacz CD itp., z dyskietkami jest problem, nie wiem jak to ustawic, ale program mam od szesciu dni i dopiero go testuje. I co najwazniejsze jest niezalezny od srodowiska graficznego.

Ustawilem sobie tak, aby po wlozeniu nosnika nie tylko zamontowal (co jest domyslnie) ale uruchamial menadzer plikow (u mnie rox). Odmontowywuje  za pomoca roxa (z menu kontekstowego).

W sumie wygodny i stabilny i ma male wymagania.

Uruchamia sie go jako zwykly uzytkownik (co jest spora zaleta) np. umieszczajac w autostarcie.

--
Maciek

xis

  • Gość
Mandriva LE 2005 sypie sie
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-30, 19:38:12 »
Jeśli masz KDE (wzbogacone bodajże o kde-utils) to możesz spróbować możliwości wyświetlania ikon urządzeń na pulpicie. Aby to zrobić kliknij prawym klawiszem myszy na pulpicie, wybierz Konfiguracja pulpitu->Zachowanie->Ikony urządzeń. Zaznacz pole \\'Pokaż ikony urządzeń\\' a następnie wybierz urządzenia na które ma \\'zerkać\\' KDE.

  • Gość
Mandriva LE 2005 sypie sie
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-10-01, 18:55:28 »
2005-09-30 19:38:12 xis napisał:

> Jeśli masz KDE (wzbogacone bodajże o kde-utils) to możesz spróbować możliwości wyświetlania ikon
 > urządzeń na pulpicie. Aby to zrobić kliknij prawym klawiszem myszy na pulpicie, wybierz
 > Konfiguracja pulpitu->Zachowanie->Ikony urządzeń. Zaznacz pole \\'Pokaż ikony urządzeń\\' a
 > następnie wybierz urządzenia na które ma \\'zerkać\\' KDE.


Witam

Zastosowałem się do twojej rady.... i działa!
Narazie Cd i Dvd ,cyfrówki jeszcze nie mogłem wypóbować ,komórki niestety nie wykrywa.

Lecz jeszcze mam jeden problem/pytanie - jakie programy graficzne oprócz Gimp-a istenieją i są używalne?

chmooreck

  • Gość
Mandriva LE 2005 sypie sie
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-10-01, 19:22:34 »
2005-10-01 18:55:28 sula napisał:

 > Lecz jeszcze mam jeden problem/pytanie - jakie programy graficzne oprócz Gimp-a istenieją i są
 > używalne?

oczywiscie, ze istnieja...

odwiedz sobie http://www.linuxsoftware.cz/pl

xis

  • Gość
Mandriva LE 2005 sypie sie
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-10-01, 19:23:27 »
Jeśli niektórych urządzeń KDE nie widzi, to pewnie dlatego, że nie mają one wpisów w /etc/fstab (KDE się nim sugeruje przy sprawdzaniu urządzeń). Zauważ też, że dla specyficznych urządzeń możesz tworzyć osobne ikony: prawy klawisz myszy na pulpicie, Utwórz nowe->Dowiązanie do urządzenia i tam już wypstrykujesz co trzeba.

Teraz trochę na drugie pytanie:
Do grafiki rastrowej to poza gimpem znam jeszcze kolourpaint\\'a - taki nieco bardziej rozbudowany paint z windowsa - ma kilka gratisowych bajerków. Oczywiście to żadna konkurencja dla Gimpa, ale jest bardzo prosty w obsłudze.
Do obróbki zdjęć bardzo fajny jest digikam ze swoim edytorkiem (showfoto albo coś takiego) - sporo filtrów itp.
A do grafiki wektorowej znam inkscape i sodipodi (właściwie niczym specjalnym się nie różnią między sobą).

Zerknij tu: http://linuxsoft.cz/pl

Wiesz.. troszkę mnie zaskoczyłeś pytaniem \\'co poza gimpem?\\' bo wg mnie spełnia on zdecydowaną większość (przynajmniej moich) wymagań ;)

  • Gość
Mandriva LE 2005 sypie sie
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-09-30, 17:09:12 »
Zainstalowalem Mandrive LE 2005 obok windowsa, podczas uruchamiania KDE zrestartowałem komputer i...
linux juz sie nie uruchomił (sytępował blad systemu plików) próbowalem rescue, ale nie dalo rady.., a teraz okno wyboru systemu do uruchomienia sie nie pojawia - odrazu startuje winxp.
Co robic?
Czy musze za kazdym razem instalowac linuxa jak komp mi sie zrestartuje?

  • Gość
Mandriva LE 2005 sypie sie
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-09-30, 19:32:36 »
2005-09-30 17:09:12 admi99 napisał:

> Zainstalowalem Mandrive LE 2005 obok windowsa, podczas uruchamiania KDE zrestartowałem komputer
 > i...
 > linux juz sie nie uruchomił (sytępował blad systemu plików) próbowalem rescue, ale nie dalo
 > rady.., a teraz okno wyboru systemu do uruchomienia sie nie pojawia - odrazu startuje winxp.
 > Co robic?
 > Czy musze za kazdym razem instalowac linuxa jak komp mi sie zrestartuje?
Not enought info :)
Więc wpisz dokładnie co i jak i w czym ci sie pokazuje, co robiłeś i i jak na to komp reaguje.
DUuUuUŻa uwaga - nie pisz "Mandrive LE 2005" na takim ogólno dystrybucyjnym forum bo nikt oprucz właściciela tegoż samego OS ci nie pomoże (byly czy aktualny).

I pare haseł: grub, ext3, reiserfs, vfat, fat32, ntfs... i ich szukaj tam.