Nowe posty

xx Problem z Linux Lite po instalacji (1)
Dzisiaj o 15:19:31
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
Dzisiaj o 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jaką dystrybucję wybrać ?  (Przeczytany 5314 razy)

Uden

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać ?
« dnia: 2010-02-03, 21:07:41 »
Witam. Mam pytanie odnośnie wyboru odpowiedniej dystrybucji dla siebie. Dotąd cały czas korzystałem z Windows'a XP, jednak wiele przeczytałem o Linuksie i pomyślałem że pora zmiany :) . W Windows'ie jestem chyba dość biegły, potrafię formatować, instalować system itd... Z Linuksem dotąd nie miałem styczności, szukam głównie czegoś co wyglądałoby dość ładnie ale zależy mi na polskiej wersji językowej. Muszę przyznać, że czytałem trochę o paru dystrybucjach i zastanawiałem się głównie nad trzema : Fedora, Mandriva i Kubuntu. Głównie zauważyłem że różnią się "Środowiskami graficznymi" i właśnie nie do końca wiem czym różni się to "KDE" od "GNOME".
Mój Sprzęt:
Karta Graficzna : GeForce 6600
Procesor : AMD  Sempron 1.75 GHz
RAM : 1,5 gb
Jakby coś jeszcze byłoby potrzebne to proszę napisać.
Z góry dziękuję za wszystkie wypowiedzi, wskazówki, porady itp. Pozdrawiam.

flak

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-02-03, 21:27:56 »
KDE i GNOME to środowiska graficzne. W Windowsie masz tylko jedno, w Linuxsie jest ich wiele ale większość używa albo KDE albo GNOME (albo na przemian jednego i drugiego). Jest jeszcze XFCE który ma zauważalne "poparcie", reszta to nisze.

W Fedorze i Ubuntu domyślnie instalowany jest GNOME (inne w tym KDE można doinstalować). W openSuSE, Mandrivie domyślne jest KDE (z możliwością doinstalowania GNOME, etc.). Kubuntu to oficjalna edycja Ubuntu z domyślnie zainstalowanym KDE.

Który wybrać? Twój wybór :) Jak Ci się jedna nie spodoba to zainstaluj druga. Polecam zajrzeć na jakilinux.org choć tabele porównawcze już nieco pokryły się kurzem.

Uden

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-02-03, 21:46:46 »
Jeszcze chciałbym się dopytać o parę rzeczy. Czym różni się KDE od GNOME ? Czy jest między nimi jakaś zauważalna różnica, no i oczywiście, który z nich byście mi polecili. Nie ukrywam że jakoś ciągnie mnie do Fedory, a jest możliwość instalacji tego KDE, więc lepiej zostawić GNOME, czy iść w stronę KDE ?

PS. No i jak jest z tym językiem polskim :) ?

flak

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-02-03, 21:55:54 »
Czym różni się KDE od GNOME? Po prostu są inne. Każdy ma zwolenników i przeciwników. Wyprzedzając pytanie to programy pisane pod biblioteki jednego środowiska graficznego można bez problemu uruchomić pod drugim.


Mogę ci opowiedzieć co nieco o historii i technologii KDE i GNOME ale nie o to przecież chodzi.

Język polski się wybiera w instalatorze :)

Wenar

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-02-03, 23:43:32 »
osobiście proponuję KDE według mnie bardziej odpowiada windzie..

Jak już wspomniano wybór należy do Ciebie.
Fedora to dobry pomysł.

Co do języku polskiego - translacja cały czas trwa nie wszystko jest przetłumaczone ale jest to prawie nie zauważalne. i możesz samemu się przyczynić do tłumaczenia :)

zainstaluj sobie i kde i gnome zobacz też na inne środowiska i z czasem wybierzesz które najbardziej Ci odpowiada..

Pamiętaj kluczem tu jest czytanie i testowanie samodzielnie..

osobiście używam kde a czasem Lxde lekkie szybkie albo połączenia lxde z kde :)


Masz pytania pisz..

energizer

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-02-04, 10:17:46 »
No ja polecam Fedorę oczywiście. Czy z GNOME czy KDE to już sam wybierzesz. KDE jest IMO ładniejsze i bardziej efektowne, natomiast GNOME wydaje mi się prostsze i nieco stabliniejsze. GNOME domyślnie ma dwa panele jednak ja niezbyt to lubię i robię sobie jeden ze wszystkim tak jak to jest w KDE czy w Windows. Co do podobieństwa KDE do Windows to moim zdaniem wiele się zmieniło odkąd weszło KDE4 z nieco innymi, innowacyjnymi rozwiązaniami. Ja zaczynałem od Mandrivy i jest to bardzo dobra dystrybucja dla początkujących (na pewno łatwiejsza od Ubuntu), ale z Fedorą też sobie raczej poradzisz.

Uden

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-02-04, 18:33:55 »
Ok. Dziękuję wszystkim za każdą wypowiedź i czas poświęcony jej :). Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie na Windowsie mam system plików NTFS, instalując Linuksa będzie trzeba zmienić (z tego co wyczytałem) na ext4, czy muszę się liczyć z utratą danych ?

lukaszn

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-02-04, 18:55:35 »
Poczytaj trochę na ten temat. Partycjonowanie a raczej problem z partycjonowaniem na forum to chleb powszedni prawie, że codziennie nowy użytkownik o to pyta.

* tutaj: http://www.mepis.kgb.pl/faq/12.html
* jeśli sformatujesz całą partycję z NTFS na EXT to automatycznie wszelkie dane znajdujące się na niej zostaną usunięte. Najlepszym sposobem w Twoim wypadku jest zmiana rozmiaru partycji na mniejszy i wykorzystanie pozostałego miejsca jako partycje dla przyszłego Linuksa.