Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: WiFi nie chce działać - brak sterowników?  (Przeczytany 16245 razy)

niewerra

  • Gość
WiFi nie chce działać - brak sterowników?
« dnia: 2010-01-31, 16:40:02 »
Witam. Mam kartę
Network controller: Intel Corporation Wireless WiFi Link 5100
i chce podpiąć się pod AP, klikam tym pstryczkiem i nic... Może trzeba jakieś sterowniki zainstalować albo coś? Mój system Ubuntu 9.04. Co mam robić?

Wenar

  • Gość
WiFi nie chce działać - brak sterowników?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-01-31, 19:03:41 »
zapewne na gnome więc w połączeniach wpisz nazwę ssid AP o ile IP i inne są automatyczne w przeciwnym razie uzupełnij te dane. powinno działać, jeśli nie wejdź w menadżer urządzeń i aktywuj kartę wifi. w kde podobnie.

flak

  • Gość
WiFi nie chce działać - brak sterowników?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-01-31, 19:21:50 »
Proszę byś sprecyzował co oznacza "klikanie pstryczkiem". Domyślam się że używasz NetworkManagera (nm). Czy nm widzi sieci bezprzewodowe dookoła ciebie czy nic nie widzi?


Sterownik do tej karty nazywa się iwlagn i jest obecny w Ubuntu 9.04. Więc jako takiego sterownika nie trzeba doinstalowywać. Bardzo dobrze że z miejsca podałeś model karty sieciowej. Uprości nam to sprawę.

Czy sterownik jest podpięty do karty? Otwóż terminal i wpisz "iwconfig". Powinny się ukazać informacje o różnych interfaceach sieciowych. Nas interesuje czy istnieje interfejs "wlan0" i czy ma opis. Jeśli tak to sterownik jest załadowany i działa.
 

Możliwe rozwiązania: ( _tylko_ jeśli wlan0 jest obecny a nm nie widzi sieci lub nie może się z nimi połączyć)


1. Usuń nm i zainstaluj wicd. Pamiętam że nm miał buga w Ubuntu 9.04 tuż po premierze. Sam mam kartę intela i nm dostawał świra jak próbowałem się połączyć do sieci. Uruchom Synaptic i wyszukaj "wicd". Każ go zainstalować. Ubuntu wrzaśnie że by to zrobić trzeba wpierw usunąć "network-manager" zgódź się. Sprawdź czy wicd się łączy z siecią wifi.


2. (jeśli punkt 1 nie pomoże)
Błąd firmwaru, niewłaściwy firmware.
Pobierz :
http://intellinuxwireless.org/iwlwifi/downloads/iwlwifi-5000-ucode-8.24.2.12.tgz
http://intellinuxwireless.org/iwlwifi/downloads/iwlwifi-5150-ucode-8.24.2.2.tgz

Rozpakuj paczki i po zalogowaniu na root wklej firmware iwlwifi-5000-2.ucode i iwlwifi-5150-2.ucode do katalogu z firmwarem: "/lib/firmware/"

Teraz trzeba przeładować sterownik, jako root daj:
rmmod iwlagn
modprobe iwlagn

niewerra

  • Gość
WiFi nie chce działać - brak sterowników?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-01-31, 22:45:51 »
Cytuj
zapewne na gnome więc w połączeniach wpisz nazwę ssid AP o ile IP i inne są automatyczne w przeciwnym razie uzupełnij te dane. powinno działać, jeśli nie wejdź w menadżer urządzeń i aktywuj kartę wifi. w kde podobnie.
A jak mam wejść w menedżer urządzeń? Chodzi o device manager? Jak go pobiorę stąd http://www.techmetica.com/howto/how-to-install-the-device-manager-in-ubuntu/ będzie działał na 9.04?

Cytuj
Proszę byś sprecyzował co oznacza "klikanie pstryczkiem". Domyślam się że używasz NetworkManagera (nm). Czy nm widzi sieci bezprzewodowe dookoła ciebie czy nic nie widzi?
Używam czegoś takiego jak "Połączenia sieciowe" z apletu... Nie widać żadnych sieci. Pstryczkiem tzn. tym przy laptopie do włączania WiFi.

Cytuj
Czy sterownik jest podpięty do karty? Otwóż terminal i wpisz "iwconfig". Powinny się ukazać informacje o różnych interfaceach sieciowych. Nas interesuje czy istnieje interfejs "wlan0" i czy ma opis. Jeśli tak to sterownik jest załadowany i działa.
iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

wmaster0  no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11abgn  ESSID:""  
          Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: Not-Associated  
          Tx-Power=0 dBm  
          Retry min limit:7   RTS thr:off   Fragment thr=2352 B  
          Power Management:off
          Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

pan0      no wireless extensions.
[qoute]1. Usuń nm i zainstaluj wicd. Pamiętam że nm miał buga w Ubuntu 9.04 tuż po premierze. Sam mam kartę intela i nm dostawał świra jak próbowałem się połączyć do sieci. Uruchom Synaptic i wyszukaj "wicd". Każ go zainstalować. Ubuntu wrzaśnie że by to zrobić trzeba wpierw usunąć "network-manager" zgódź się. Sprawdź czy wicd się łączy z siecią wifi.[/qoute]
Tutaj się zatrzymałem. Nie mam połączenia na Ubuntu z Internetem, więc nie mam jak zainstalować... To .deb stąd http://packages.ubuntu.com/jaunty/all/wicd/download będzie dobre?

flak

  • Gość
WiFi nie chce działać - brak sterowników?
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-02-01, 11:04:59 »
Chyba widzę problem.


Wstrzymaj się z wicd i firmwarem.


Karta wifi zdaje się być wyłączona. spróbuj tak:
Zaloguj się na root i daj w terminalu:
iwconfig wlan0 txpower 15

Teraz uruchom NetworkManagera (nm). Nm jest dostępny w GNOME jako applet wygląda tak:
http://projects.gnome.org/NetworkManager/ (obok nagłówka "Flexible, Extendable, Open")
Sprawdź czy widzi ogólnodostępne sieci (sieci ukryte trzeba skonfigurować ręcznie).

dog83

  • Gość
WiFi nie chce działać - brak sterowników?
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-02-04, 14:14:16 »
wczoraj zaczalem po raz pierwszy zabawe z linuxem wiec jestem kompletnie zielony

mam podobny problem w ubuntu 10 z Broadcom BCM4318
wchodze w terminal wpisuje iwconfig:
wlan0 IEEE 802.11bg ASSID:off/any
         Mode:Managed Access Point: Not-Associated Tx-Power=0 dBm
         Retry long limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off
         Power Management:off

zapewne brak sterownikow :) skad moge je sciagnac do tej wersji karty?

zmienilem Tx-Power=15dBm - gdzies wyczytalem ze najwyzsza wartosc jaka moge wprowadzic to 32

po wpisaniu
Cytuj
lspci -vnn | grep 14e4
wyskoczylo:
Cytuj
00:10.0 Network controller [0280]: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wirelles LAN Controller [14e4:4318] (rev 02)

dog83

  • Gość
WiFi nie chce działać - brak sterowników?
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-02-06, 14:07:08 »
zaladowalem macpuppy-iego na ram i karta wifi dziala bezproblemowo

probowalem znalezc sterowniki do bcm4318 pod ubuntu i po wgraniu kilku wersji (dokladnie trzech) sterownikow znalezionych w necie dalej nic nie trybi wyskakuja mi jakies bledy w modulach.... nie mam pojecia co jest... sciagnalem po raz kolejnu ubuntu z innej strony tez wersje 10.04.1 przeinstalowalem z podpietym kablem ethernet z mysla ze sam wykryje i dostosuje sie a jednak ku mojemu zdziwieniu tak nie bylo.... zgralem sterowniki jeden po drugim sprawdzajac czy dzialaja i tak samo bledne moduly mi wyskakuja...

HELP!!!

flak

  • Gość
WiFi nie chce działać - brak sterowników?
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-02-06, 17:34:45 »
Sterownik którego poszukujesz znajduje się w Ubuntu ale jest domyślnie nieaktywny. By go aktywować musisz doinstalować tzw. firmware. By to zrobić uruchom Ubuntu Software Center (nie wiem jaka jest zpolszczona nazwa - centrum oprogramowania ubuntu?), wyszukaj  i zainstaluj pakiet "b43-fwcutter". Potem zrestartuj komputer.

Domyślnie Ubuntu nie może "z pudełka" dostarczać firmwaru do tej karty ze względu na licencje Broadcomu. To nie Ubuntu robi schody tylko Broadcom.


P.S. Przed operacją radzę skasować wszystkie "sterowniki" które ręcznie doinstalowałeś.