Nowe posty

Autor Wątek: Dwa dyski twarde - proszę o radę.  (Przeczytany 3699 razy)

Mintaj

  • Gość
Dwa dyski twarde - proszę o radę.
« dnia: 2005-09-30, 11:21:34 »
Wiem że były podobne tematy lecz nie bardzo mogę sobie poradzić na podstawie tego co przeczytałem.
Chodzi o to że mam 2 dyski z BSD plus baza mysql, php itd. przyszedł czas że muszę z nich skozystac. Moje pytanie jak przegrać te 2 dyski na 2 nowe i to pod windowsem. Nadmienie że stare dyski mają 20gb a nowe 80gb. Próbowałem  Paragon hard disk manager 5.6 i tam  jest taki składnik Drive Backup niestety wyskakuje że nie może dostać się do tego dysku czy coś w tym rodzaju. Nie wiem czy dobrze robię ale wymyśliłem sobie że przegram na 2 nowe dyski wrzucę do mojego komputera i będzie ok. A jeszcze jedna sprawa stare dyski chodziły na  pentium III  500 a teraz beda miały chodzić na p IV 2.0. I wyprzedzę może jeszcze jedną wątpliwość ktoś może zapytać dlaczego nie mogę podłączyć starych dysków do swojego komputera ano dlatego że \\"orginałki\\" bieze wlaściciel dysków a ja mogę jak dam radę zrobić kopię.
ps. przepraszam jeżeli umieściłem post nie w tym działe

Witosso

  • Gość
Dwa dyski twarde - proszę o radę.
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-09-29, 21:55:56 »
Witam wszystkich.

Mam następującą sytuację:

Posiadam dwa dyski twarde SATA - pierwszy jest cąły zajęty WinXp i partycjami z nim związanymi, drugi - jest absolutnie pusty.

Na drugim dysku twardym chciałbym zainstalować linuxa.

Nie wiem niestety jak przyłączyć te dyski i zainstalować linuxa tak, żeby dane WinXp były całkowicie bezpieczne. Czy oba dyski podlączyć do łaczy master i zainstalować bootloadera w mbr dysku linuxowego? Czy ustawić jeden jako master a drugi jako slave, a jeśli tak to który?

Mam pewne obawy, że to pytanie może zdenerwować niektórych, ale wierzcie mi, szukałem odpowiedzi zarówno na łamach linux.pl jak i google bez rezultatów.

zebra

  • Gość
Dwa dyski twarde - proszę o radę.
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-09-29, 22:46:30 »
Tu jest kilka rozwiazań, żeby dysk z windowsem został zupełnie nienaruszony
1. Instalacja linuxa i lilo na dyskietce (do odpalenia linuxa będziesz musiał wkładać dyskietke)
2. Podłączenie czystego dysku jako master, instalacja lilo w MBR, ewentualne dopisanie do do etc/lilo.conf wpisu odnośnie windowsa (żeby był w menu lilo do wyboru przy starcie komputera)
3. zakup szuflady do dysku, instalacja jej z pustym dyskiem jako master. Instalujesz linuxa i lilo w MBR. Żeby uruchomic windows wyciagasz dysk z kieszeni. żeby linuxa - wkładasz.
Swego czasu miałem takie rozwiazanie tylko odwrotnie- windowsa mogłem wyjąć i schować, ale wybór systemu polegał na włożeniu badź wyjęciu dysku.
4. Możena uzyć windosowego bootloadera, ale to inna bajka
5.6.7 itd - inne rozwiazanie które znam, ale nie polecam i inne które są, ale ich nie znam, i inne które są, ale jeszcze ich nikt nie testował.
Chłopie, instaluj linuxa a po kilku miesiacach sam wywalisz windowsa! więc się o niego tak nie bój.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Dwa dyski twarde - proszę o radę.
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-29, 23:28:13 »
2005-09-29 22:46:30 zebra napisał m. in.:

 > Chłopie, instaluj linuxa a po kilku miesiacach sam wywalisz windowsa! więc się o niego tak nie
 > bój.

Tego nie byłbym taki pewien.

A wracając do tematu, to przerabiałem już ten problem, miałem też dwa dyski, cd-nagdywarkę i dvd-rom. miałem to ustawione tak:
primary master - twardziel pierwszy
primary sleve - cdrom
sec. master - twardziel drugi
sec. slave - dvd-rom

w biosie ustawiłem sobie następującą kolejność odpalania

1 z pierwsz. twardziela
2 z drugiego twardziela
3 z cd-romu

na pierwszym miałem zainstalowany linux i lilo, w którym był wpis o dysku z windowsem.
na drugim był tylko windows, na którym później zainstalowałem partition magic z programem startowym.

Co mi to dało:

po pierwsze, w przypadku awarii windows i konieczności jego reinstalacji nie traciłem dostępu do linuksa (windowsy lubią nadpisywać MBR nie akceptując innych istniejących systemów)

po drugie w przypadku awarii dysku z linuksem (rzadko, ale się zdarza) nie traciłem dostępu do windows.

po trzecie nie byłem uzależniony od dyskietki startowej, która też się może zepsuć (od roku zresztą nie mam nawet stacji dyskietek), ani od kieszeni dyskowej, która też nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, ale czasami się przydaje.

Wybór należy do ciebie

pozdrawiam
roca
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

deluge1

  • Gość
Dwa dyski twarde - proszę o radę.
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-09-30, 10:15:48 »
> primary master - twardziel pierwszy
 > primary sleve - cdrom
 > sec. master - twardziel drugi
 > sec. slave - dvd-rom

To chyba najgłupsze połaczenie jakie można ustawić, z tego co się orientuje to urządzenie na taśmie chodzi tak szybko jak najwolniejsze z nich wiec tu sensownym polaczeniem byloby racze  oba dyski na primary i cd/dvd na secondar

chmooreck

  • Gość
Dwa dyski twarde - proszę o radę.
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-09-30, 19:03:12 »
2005-09-30 10:15:48 deluge1 napisał:

> > primary master - twardziel pierwszy
 >  > primary sleve - cdrom
 >  > sec. master - twardziel drugi
 >  > sec. slave - dvd-rom
 >
 > To chyba najgłupsze połaczenie jakie można ustawić, z tego co się orientuje to urządzenie na
 > taśmie chodzi tak szybko jak najwolniejsze z nich wiec tu sensownym polaczeniem byloby racze
 > oba dyski na primary i cd/dvd na secondar

dyski SATA nie maja czegos takiego, jak master-slave - do kazdego dysku jest osobna tasma... :-D
nieprawdaz ?


jak chcesz, ze by w zaden sposob nie naruszyc danych przy instalacji, to odepnij dysk z winda, podepnij dysk pusty - wtedy masz 100% pewnosc, ze nawet jak sie gdzies pomylisz, to sobie nic nie popsujesz...

zainstaluj gruba (lilo) w mbr tego dysku, a potem po wsadzeniu drogiego tylko zmodyfikujesz konfiguracje bootloadera... (oczywiscie zakladam, ze start bedzie sie odbywal z dysku z linuxem)

udanych instalacji... ;-)

gregus

  • Gość
Dwa dyski twarde - proszę o radę.
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-09-30, 20:33:23 »
przy połączeniu dysków SATA nie ma dysku master i slave a przy instalacji linuxa wybierasz dysk będzie to odpowiednio sda lub sdb a bootloadera instalujesz na dysku sda.

Witosso

  • Gość
Dwa dyski twarde - proszę o radę.
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-09-30, 21:04:33 »
2005-09-30 20:33:23 gregus napisał:

> przy połączeniu dysków SATA nie ma dysku master i slave a przy instalacji linuxa wybierasz dysk
 > będzie to odpowiednio sda lub sdb a bootloadera instalujesz na dysku sda.

Teoretycznie nie ma, ale u mnie w biosie rozpoznaje ten podział (mam dwie wtyki master i dwie wtyki slave SATA na płycie głównej) i z dysku oznaczonego slave nie można bootować.

Zainstalowałem na sda i tam w mbr umieściłem lilo wszystko działa elegancko, instalacja bez kłopotu - wielkie dzięki.

mierk1970

  • Gość
Dwa dyski twarde - proszę o radę.
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-10-19, 14:27:09 »
2005-09-30 21:04:33 Witosso napisał:

> 2005-09-30 20:33:23 gregus napisał:
 >
 > > przy połączeniu dysków SATA nie ma dysku master i slave a przy instalacji linuxa wybierasz
 > dysk
 >  > będzie to odpowiednio sda lub sdb a bootloadera instalujesz na dysku sda.
 >
 > Teoretycznie nie ma, ale u mnie w biosie rozpoznaje ten podział (mam dwie wtyki master i dwie
 > wtyki slave SATA na płycie głównej) i z dysku oznaczonego slave nie można bootować.
 >
 > Zainstalowałem na sda i tam w mbr umieściłem lilo wszystko działa elegancko, instalacja bez
 > kłopotu - wielkie dzięki.