Nowe posty

Autor Wątek: Linux - Windows współistnienie w sieci LAN  (Przeczytany 12779 razy)

eothen23

  • Gość
Linux - Windows współistnienie w sieci LAN
« dnia: 2010-01-25, 22:51:25 »
Witam,
szukałem informacji na temat przenoszenia danych między komputerami w sieci LAN z tym jednak haczykiem, że na jednym komputerze zainstalowany jest Linux (Kubuntu 9.1 amd64) na drugim natomiast Windows Vista.
Rozumiem, że przez proste udostępnienie katalogów będzie to raczej niewykonalne choćby ze względu na różne systemy plików na obu systemach.

Czy może mi ktoś podpowiedzieć w jaki sposób można to zrobić lub gdzie poszukać.

Pozdrawiam


PS
Z linuxem dopiero zaczynam a w Windowsie jakie takie obycie mam.



------
www.deltacom.cba.pl

darko

  • Gość
Linux - Windows współistnienie w sieci LAN
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-01-25, 23:13:28 »
Poczytaj o Sambie.

adamziaja

  • Gość

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Linux - Windows współistnienie w sieci LAN
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-03-22, 22:56:53 »
Jako, że zaczynasz dopiero przygodę z Linuksem, podpowiem bardziej od strony WIndows:

1. Upewnij się, że na Linuksie działa serwer SSH (jak nie, to go zainstaluj przez
sudo apt-get install ssh
.

2. Upewnij się, że Linux i Windows widzą się w sieci lokalnej (np przez ping).

3. Na Windows ścignij program nazywający się WinSCP. Jest to klient transferu plików protokołem SCP (mniej więcej to jest FTP przez SSH, ale nie dosłownie)

4. W programie WinSCP ustaw zdalny zestaw znaków na UTF-8, to będzie poprawnie przenosił pliterki w nazwach plików.

5. Do połączenia WinSCP z Windowsa do Linuksa używasz swojego loginu i hasła z Linuksa. Interfejs dwupanelowy, typu TotalCommander, więc nie będziesz miał problemów z rozpracowaniem go. Możesz targać pliko zarówno do jak i z Linuksa.

Pozdrawiam.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy