Nowe posty

Autor Wątek: Ukryte dane na dysku przenośnym?  (Przeczytany 3770 razy)

fuser

  • Gość
Ukryte dane na dysku przenośnym?
« dnia: 2010-01-21, 12:56:32 »
Witam

Posiadam dysk przenośny USB Fujitsu i mam problem, za każdym razek kiedy potrzebuje podłączyć go pod Windows i zgrać/usunąc jakieś pliki. Po takim usunięciu, po podłączeniu ponownie pod Linux'a (Slackware 12.0) na dysku nie widać już usuniętych plików ale ilość wolnego miejsca się nie zmniejsza. I tak właśnie usunąłem 20gb z dysku a pod linuxem nie widać żadnych zmian w ilości wolnego miejsca - tylko brak plików. Mount/umount itd. nie pomaga. "df" podaje mi cały czas 100% usage, zaznaczenie wszystkich plików na dysku wskazuje, że zajmują one: 50,9 GB, a następnie komunikat: Free space: 170 MB of 74.5 GB. Brakuje folderów i plików ukrytych bo sprawdzałem.
Taki problem miałem już wielokrotnie, ale zazwyczaj kończyło się na opróżnieniu folderów $recycle, Restore itd. na dysku. Teraz te foldery są puste, wszystko co jest na dysku zajmuje dokładnie 50,9 GB. Zgrać nic nowego się nie da bo wyskakuje komunikat, że dysk pełny.
Pod windows normalnie podaje liczbe wolnego miejsca.

Ktoś wie co może być przyczyną tego? Gdzie się podziało te 20GB?

Pozdrawiam

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Ukryte dane na dysku przenośnym?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-01-21, 13:19:35 »
Podobne problemy mam na swoim pendrivie. Problem ten naprawia format pamięci. Oczywiście ja mogę sobie na to pozwolić, bo pamięć ma 4 GB, ale zrobienie tego samego z Twoim dyskiem pewnie wymagałoby trochę gimnastyki (ze względu na rozmiar danych na nim zgromadzonych i potencjalny brak miejsca na innej pamięci).

Tak jak napisałeś problem pojawia się kiedy zapisujesz i usuwasz pliki pod różnymi systemami. Jeśli byś wszystko robił pod windows, albo pod linuks, wtedy nie ma żadnego problemu.

W win7 i vista po podłączeniu przenośnej pamięci czasem pojawia się okno z opcją w stylu: "skanuj i próbuj odzyskać utracone sektory". To też pomaga.

Ale jak ten problem rozwiązać pod linuksem w sposób inny niż format - nie wiem.

fuser

  • Gość
Ukryte dane na dysku przenośnym?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-01-21, 23:24:13 »
Dzięki za odpowiedz! Naszczęście obyło się bez formatu. Wykorzystałem to, że Windows normalnie podaje rozmiar dysku i ilość wolnego miejsca, wrzuciłem dokładnie tyle danych aby zapełnić dysk w 100%, następnie podłączyłem pod Linuxem i usunąłem to. Teraz z powrotem wszystko się zgadza.
Pozdrawiam