Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Problem z uruchamieniam plików JAR pod Linuxem  (Przeczytany 16155 razy)

rkaminski

  • Gość
Problem z uruchamieniam plików JAR pod Linuxem
« dnia: 2010-01-24, 04:03:47 »
Witam,

Otóż ostatnio postanowiłem sobie uprościć troszkę moją pracę naukową związaną z obliczeniami w różnych dziwnych programach napisanych w Fortranie i wymyśliłem, że porobię proste GUI do robienia chociaż inputów do tych koszmarnych kodów... Wybrałem do tego celu Javę bo wydała mi się dostatecznie prosta i znalazłem programy, które mi to jeszcze bardziej upraszczają. Mianowicie na moim Windowsowym komputerze zainstalowałem sobie SDK do Javy i edytor NetBeans, na chwilę obecną najnowsze co się dało. Wszystko działa ładnie pod Windowsem, stworzone plik JAR się uruchamiają tak jak chcę itp. Natomiast jak kopiuję plik na komputer z Linuxem i próbuję go odpalić komendą

java -jar genhkl_gui.jar

to wyskakuje np. coś takiego:

Warning: -jar not understood. Ignoring.
Exception in thread "main" java.lang.NoClassDefFoundError: genhkl_gui.jar
   at gnu.gcj.runtime.FirstThread.run() (/usr/lib64/libgcj.so.5.0.0)
   at _Jv_ThreadRun(java.lang.Thread) (/usr/lib64/libgcj.so.5.0.0)
   at _Jv_RunMain(java.lang.Class, byte const, int, byte const, boolean) (/usr/lib64/libgcj.so.5.0.0)
   at __gcj_personality_v0 (/scratch/student10/genhkl/java.version=1.4.2)
   at __libc_start_main (/lib64/tls/libc-2.3.4.so)
   at _Jv_RegisterClasses (/scratch/student10/genhkl/java.version=1.4.2)

Sprawdzałem też na innym kompie i jest podobnie. Jako, że nie mam większego pojęcia o tym czy to wina tego, że coś nie tak z moim apletem czy javą na komputerach Linuxowych i nie wiem jak to sprawdzić nawet będę bardzo wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Pozdrawiam,

Radek

ZipoKing

  • Gość
Problem z uruchamieniam plików JAR pod Linuxem
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-01-24, 10:55:06 »
Używasz baaardzo starej wersji Javy (1.4.2) która nie rozpoznaje opcji "-jar". Zainstaluj sobie co najmniej wersję 1.5 (albo lepiej 1.6, np. stąd) i wtedy wszystko zacznie działać.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Problem z uruchamieniam plików JAR pod Linuxem
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-01-24, 18:16:37 »
Komunikaty sugerują użycie takiego.... hm ... czegoś jak GCJ - co de facto Javą nie jest (umożliwia toto za to skompilowania pliku .java do pliku wykonywalnego).

Oświeć nas jakiej dystrybucji używasz, a dowiesz się (prawdopodobnie) jak zainstalować (prawidłowo) "prawdziwą" Javę.

Pozdrawiam!
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

rkaminski

  • Gość
Problem z uruchamieniam plików JAR pod Linuxem
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-01-24, 21:12:29 »
Spróbuję zatem zaintstalować nową wersję Javy. Dystrybucja to Suse 10, dokładnie teraz nie pamiętam a jak to sprawdzić z konsoli to nie wiem, ale może dojdę do tego. Spróbuję z tą nową wersją na razie.

Pozdrawiam,

Radek

darko

  • Gość
Problem z uruchamieniam plików JAR pod Linuxem
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-01-24, 22:36:53 »
Cytat: pkraszewski
Komunikaty sugerują użycie takiego.... hm ... czegoś jak GCJ - co de facto Javą nie jest (umożliwia toto za to skompilowania pliku .java do pliku wykonywalnego).
Owe "toto" to nic innego jak kompilator javy dołączany do GCC.

rkaminski

  • Gość
Problem z uruchamieniam plików JAR pod Linuxem
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-01-25, 00:50:36 »
Otóż zainstalowałem najnowszą Javę z RPMa i ładnie działa:) Reasumując ściągnąłem plik #.rpm.bin z Internetu. Zmieniłem wykonałem na nim komendę:

chmod a+x #.rpm.bin
a następnie go wykonałem pamiętając o tym, że muszę być rootem:

./#.rpm.bin
Rozwiązanie proste i skuteczne jak widać. Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Radek