Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: ATI Radeon9550 SUSE11.2 sterowniki własnościowe - jak to zainstalować  (Przeczytany 7703 razy)

bzykotron

  • Gość
Z tego co widzę problem ze sterownikami jest wiecznie żywy, od jakiegoś czasu korzystam z openSuse, i o ile na suse11.1 udało mi się zainstalować sterowniki własnościowe - nie bez problemu, ale jednak... to przy suse 11.2 nie wiedzieć czemu kompletnie ta sztuka mi się nie udaje.

Tak jak w temacie karta ATI Radeon 9550, składana przez Gigabyte, sprzęt stary ale taki mam i chwilowo nic na to nie poradzę.

korzystałem z tego http://newbie.linux.pl/?id=article&show=409
także z tego http://pl.opensuse.org/Instalacja_sterownik%C3%B3w_3D_do_kart_graficznych_ATI
także z instrukcji udostępnionej przez ATI http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Legacy/Pages/radeon_linux.aspx?type=2.4.1&product=2.4.1.3.25&lang=English
oraz http://www.susek.info/article/openSUSE-11.1-instalacja-sterownikow-ATI.shtml

Niestety zawsze kończy się to fiaskiem

oto komunikat jaki dostaję w konsoli

==================================================
 ATI Technologies Linux Driver Installer/Packager
==================================================
which: no XFree86 in (/usr/lib64/mpi/gcc/openmpi/bin:/home/bzykotron/bin:/usr/local/bin:/usr/bin:/sbin:/usr/sbin:/bin:/usr/bin/X11:/usr/X11R6/bin:/usr/games:/usr/lib/mit/bin:/usr/lib/mit/sbin)

Error: ./default_policy.sh does not support version
default:v2:x86_64:lib::none:2.6.31.8-0.1-desktop; make sure that the version is being
correctly set by --iscurrentdistro

Removing temporary directory: fglrx-install.LUnGP7

rozumiem, że brakuje mi XFree86 - niestety tego też nie umiem zainstalować, reszta komunikatu to już dla mnie zupełnie czarna magia.

Żeby nie spamować na forum to skorzystam z okazji i zapytam, jak rozwiązać problem z "migającym" / "gasnącym" monitorem.... sprawa jest dość dziwna monitor SyncMaster T240HD - sterownik standardowy z zainstalowanej dystrybucji, monitor połączony przez DVI i czasami dzieje się tak że w trakcie pracy gaśnie ekran, tak jak by się monitor wyłączał, trwa to sekundę może nie całą i znów się włącza... sprawa upierdliwa bo potrafi tak kilka razy w ciągu minuty, natomiast wystarcza restart systemu i przestaje tak "migać" (czasami dopiero za 5 - 6 razem), czy to kwestia połączenia przez DVI czy może sterownika?

Będę niezmiernie wdzięczny za wszelką pomoc czytałem już masę artykułów i porad ale niestety nie udało mi się nic z tym zrobić... zresztą wydaje mi się, że niektóre opinie na różnych forach to po prostu jakieś głupoty...
Pozdrawiam serdecznie i czekam na jakieś propozycje rozwiązań moich trudności.

flak

  • Gość
ATI Radeon9550 SUSE11.2 sterowniki własnościowe - jak to zainstalować
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-01-16, 12:45:59 »
Sterowniki własnościowe AMD/ATI od jakiegoś roku nie obsługują chipsetów =R300) działają. Nowy X.org jest niekompatybilny z starymi sterownikami a nowe twojejj karty nie obsługują. Pozostaje ci korzystanie z standardowego otwartego sterownika radeon. Niestety ten dla twojej karty nie obsługuje OpenGL 2.0.

http://www.x.org/wiki/RadeonFeature

bzykotron

  • Gość
ATI Radeon9550 SUSE11.2 sterowniki własnościowe - jak to zainstalować
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-01-16, 13:19:03 »
Dziękuję bardzo za odpowiedź, ale ta oczywiście zrodziła nowe pytanie czy w takiej sytuacji nie lepiej będzie poszukać w sieci starszego sterownia zamkniętego AMD/ATI który obsługiwałby moją kartę i tym samym miałby wsparcie dla OpenGL, czy rzeczywiście pozostać  przy sterownikach otwartych?

flak

  • Gość
ATI Radeon9550 SUSE11.2 sterowniki własnościowe - jak to zainstalować
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-01-16, 16:03:53 »
Cytat: bzykotron
Dziękuję bardzo za odpowiedź, ale ta oczywiście zrodziła nowe pytanie czy w takiej sytuacji nie lepiej będzie poszukać w sieci starszego sterownia zamkniętego AMD/ATI który obsługiwałby moją kartę i tym samym miałby wsparcie dla OpenGL, czy rzeczywiście pozostać  przy sterownikach otwartych?
Chyba nie doczytałeś. Musiałbyś z współczesnej dystrybucji wyrzucić X.org i w jego miejsce wstawić starszą wersję i dopiero wtedy zainstalować stary sterownik własnościowy. Jest to operacja bardzo trudna a wyniki tylko na krótką metę.

Poza faktem że OpenGL będzie obsługiwany tylko do standardu 1.5 a nie 2.0 (część gier nie będzie działać) sterownik otwarty jest ok. Z resztą realnego wyboru i tak nie masz.

bzykotron

  • Gość
ATI Radeon9550 SUSE11.2 sterowniki własnościowe - jak to zainstalować
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-01-18, 14:25:04 »
Cytat: flak
Chyba nie doczytałeś. Musiałbyś z współczesnej dystrybucji wyrzucić X.org i w jego miejsce wstawić starszą wersję i dopiero wtedy zainstalować stary sterownik własnościowy. Jest to operacja bardzo trudna a wyniki tylko na krótką metę.

Poza faktem że OpenGL będzie obsługiwany tylko do standardu 1.5 a nie 2.0 (część gier nie będzie działać) sterownik otwarty jest ok. Z resztą realnego wyboru i tak nie masz.
Doczytałem tylko informacja ta przekraczała zakres mojej wiedzy :) przez to teraz tym bardziej utwierdziłem się w tym, że jest to operacja poza moim zasięgiem.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc oraz naprowadzenie mnie na właściwe tory.
Pozdrawiam.