Nowe posty

Autor Wątek: [Ubuntu 9.10] Bootowanie - problem z UUID?  (Przeczytany 3914 razy)

soku11

  • Gość
[Ubuntu 9.10] Bootowanie - problem z UUID?
« dnia: 2010-01-10, 23:05:19 »
Witam.
Korzystałem ostatnio z UbuDSL. Nie wiem czemu nie zapamiętał ustawień modemu. Chciał żeby uruchomić ponownie kompa, a więc tak też zrobiłem. I teraz mam problem. System nie uruchamia się :/ W konsoli odzyskiwania widzę, że zawiesza się na:
Cytuj
Waiting for root filesystem.
I wyświetla dalej:
Cytuj
Gave up waiting for root device.

ALERT:! /dev/disk/by-uuid/jakis_uuid does not exist. Dropping to shell.
Oto co sprawdzałem pod liveCD:
Polecenie fdisk -l listuje mi wszystkie dyski (na /dev/sda2 jest swap, a na /dev/sda3 jest linux (ext4)).
Natomiast polecenie blkid nie wyświetla mi uuid dla /dev/sda3. Nie wiem czym to jest spowodowane. Montując /dev/sda3 i patrząc do pliku /etc/fstab widzę, że tam właśnie jest odwołanie do tego uuid z błędu.
Jak zrobić, by /dev/sda3 dostało nowe uuid? I żeby system się normalnie uruchomił?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.

Krzysiek1990

  • Gość
[Ubuntu 9.10] Bootowanie - problem z UUID?
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-01-11, 00:04:00 »
Napewno postawić nowy system plików na partycji :) jednak wtedy będziesz musiał pożegnać się z danymi.

Możesz również skożystać z przywracania systemu... właściwie to partycji.
Możesz to zrobić np testdiskiem.

soku11

  • Gość
[Ubuntu 9.10] Bootowanie - problem z UUID?
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-01-11, 00:23:27 »
Spasowałem i postawiłem system od nowa... Swoją drogą co to za system, że pozwala na takie akcje, które rozwalają partycję? Czego to może być wina? Dodam, że partycję można było zamontować a funkcja fsck nie znajdywała błędów.

Pozdrawiam.

micu

  • Gość
[Ubuntu 9.10] Bootowanie - problem z UUID?
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-01-12, 12:40:47 »
Witam,

Jeśli mogłeś zamontować /dev/sda3 to znaczy że z partycją było wszystko w porządku.
Nie wiem jak to jest dla ext4 (zakładam że podobnie) ale dla ext2/3 jest polecenie 'tune2fs' które pozwala modyfikować m.in. etykietę (LABEL) oraz UUID.
Inna sprawa to fakt że system nie chce się załadować - tu przydałaby się informacja co to za urządzenie to /dev/sda (dysk SATA, IDE czy USB; czy jest jakiś RAID itp.)

Pozdrawiam
Micu