Nowe posty

Autor Wątek: Jaka dystrybucja linuxa równolegle z windows xp  (Przeczytany 4860 razy)

detmold

  • Gość
Jaka dystrybucja linuxa równolegle z windows xp
« dnia: 2010-01-09, 12:05:36 »
Mój komp to:
Intel Pentium III 1gHz
512 mb RAM
NVIDIA geForce 4MX 440 with AGPx8
sieciówka
mam też dysk przenośny 500GB podłączany przez złącze USB i najlepiej by było gdyby dało się linuxa zainstalować na dysku przenośnym (nie musiałbym się bawić w partycjonowanie).

Chcę na razie zainstalować linuxa równolegle z windows xp. System miałby być używany do:
- zastosowania internetowe przeglądarka teraz używam firefox
- wsparcie dla multimediów (to jest najważniejsze), odtwarzanie filmów, muzyki głównie mp3 słyszałem, że linux ma problemy z kodekami i mógłbym na nim nie odtworzyć niektórych filmów
- jeden program do obróbki grafiki (aktualnie używam GIMP)
- pakiet biurowy aktualnie używam open office więc z tym raczej nie powinno być problemu
- komunikator internetowy z możliwością importu kontaktów i numeru ze SPIKA
- edytor tekstu typu a najlepiej notepad2 z kolorowaniem składni

Dyski na windows xp operują na systemie plików NTFS najlepiej jakby linux był w stanie rozpoznać dane zapisane na dysku windowsowym a przynajmniej pliki txt.

freerider

  • Gość
Jaka dystrybucja linuxa równolegle z windows xp
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-01-09, 16:07:42 »
Praktycznie każda dystrybucja podoła twoim wymaganiom.

Cytuj
...słyszałem, że linux ma problemy z kodekami i mógłbym na nim nie odtworzyć niektórych filmów
Źle słyszałeś.

ra-v

  • Gość
Jaka dystrybucja linuxa równolegle z windows xp
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-01-09, 19:08:01 »
Dystrybucje: SuSE lub Madriva.

Linuxa da się zainstalować na każdym dysku, ale i tak przenośnu trzeba partycjonować na partycje: minmum boot, główna i swap.

Ze sprzetem nie powinno być problemów, miałem kiedyś PIII 1.0/512, teraz mam nowszy ale takiego GF jak Ty.  Oczywiście wielkich szybkości nie osiągniesz, ale chyba o tym wesz.

Oprogramowanie mozna zawsze doinstalować, nie będzie problemu.
GIMP, Open Office (lub KOffice), Skype, Firefox - to jest
Edytor z kolorowaniem składni - zwykle jakiś jest w standardzie, ale polecam pobrać np. Bluefish (dość lekki)
Obsługa NTFS - można zainstalować (jeśli nie ma) ntfs-3g, umożliwia odczyt i zapis na NTFSie.

Krzysiek1990

  • Gość
Jaka dystrybucja linuxa równolegle z windows xp
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-01-09, 23:21:40 »
Cytat: ra-v
Linuksa da się zainstalować na każdym dysku, ale i tak przenośnu trzeba partycjonować na partycje: minmum boot, główna i swap.
Czasem niema partycji boot :) ale lepiej żeby była.

Z pakietami nie będziesz miał problemu bo wszystko dla linux'a. Również polecam OpenSUSE.

Stevex

  • Gość
Jaka dystrybucja linuxa równolegle z windows xp
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-01-10, 03:33:00 »
Ja polecam coś z .deb są szybsze od SuSE i Mdriva
Linux Mint
Debian