Nowe posty

Autor Wątek: Podstawy - potrzebuje pomocy  (Przeczytany 4828 razy)

o8n9

  • Gość
Podstawy - potrzebuje pomocy
« dnia: 2010-01-07, 19:04:19 »
Witam niedługo mam kolejne koło i prawdopodobnie będą podobne zadnia jakie zadał nam wykladowca do zrobienia, a jakoś słabo mi wychodzi zrobienie ich. Byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś mógł mi powiedzieć jak zrobić poniższych 8 ćwiczeń, do 8 dojechałem i mi dalej nie wychodzi. Z góry dziękuje.

Ćwiczenie 8

Jakim poleceniem pokazać tylko loginy z pliku /etc/passwd?
Ćwiczenie 9

W jaki sposób używając polecenia cut pokazać tylko nazwy plików z polecenia ls -l
Ćwiczenie 10

Podaj możliwie dużo (przynajmniej dwa rózne) polecenia wyswietlające same PIDy z komendy ps. Podpowiedź: użyj przełączników -c/-f
Ćwiczenie 11

Przetwarzając tylko jeden potok utwórz dwa pliki: plik1 -- w którym bedzie lista wszystkich studentów, plik2 -- długość najdłuższego loginu. Podpowiedź: /etc/passwd, tee, grep, cut, wc.
Ćwiczenie 12

W jaki sposób dowiedzieć się ile w katalogu /usr/share/ i podkatalogach jest plików z rozszerzeniem txt mających w nazwie "er" pisane dowolnymi literami?

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Podstawy - potrzebuje pomocy
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-01-07, 20:06:12 »
8) cat /etc/passwd | cut ...
9) ls -l | cut ...
10) cut, awk
11) cat /etc/passwd | cut ... | tee plik1 | wc ... > plik2
12) find ... | grep -e ... | wc ...

Odsyłam też do manuali: cut, wc, find, grep.
'man POLECENIE', lub http://www.digipedia.pl/man/ albo http://linuxmanpages.com/.

mkpolska

  • Gość
Podstawy - potrzebuje pomocy
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-01-08, 12:44:42 »
Witam, żeby nie zakładać kolejnego wątku również proszę o małą pomoc :)
Mam sporo zadań z większością się już uporałem, ale nie wiem jak zabrać się za ostatnie zadanie

- Korzystając z komend who, whois, whoami, id stworzyć plik users_zad_13 zawierający informacje o zalogowanych i aktywnych użytkownikach
-Utworzyć zmienną zm_zad13 o wartości będącej ścieżką do pliku /zad13/users_zad_13.
-Utworzyć dowiązanie twarde dla pliku korzystając ze zmiennej zm_zad13
-Wylistuj pliki z katalogu /dev. Listę zapisać do pliku lista_zajecia_4.  Proces uruchomić w tle i wykonać polecenie jobs. Zaobserwować wynik polecenia jobs.
-Utworzyć zmienną zmienna_zad13 zawierającą ścieżkę dostępu do pliku lista_zajecia_4

z góry dziękuje za pomoc

ra-v

  • Gość
Podstawy - potrzebuje pomocy
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-01-08, 23:34:29 »
Oto naprowadzenie

zmienna="wartosc"
dowiązanie - polecenie "ln"
wylistowanie do pliku - polecenie "ls", przekierowanie strumienia (">>") oraz znak "&" uruchamiający polecenie w tle (chyba o to chodzi)

luleq

  • Gość
Podstawy - potrzebuje pomocy
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-01-17, 12:44:25 »
Witam, również nie chcę tworzyć nowego tematu, we wtorek kolos poprawkowy i nie mam pojęcia jak ruszyć zadania które były choćby na pierwszym terminie :P

nie oczekuję gotowych odpowiedzi, chociaż byłoby miło ale chyba bardzo użyteczny byłby jakiś 'kurs' googlowałem półtorej godziny i nic nie umiałem znaleźć na takim poziomie do vi

Podaj właściwie sekwencje poleceń do vi:
-Pierwsze zdanie bieżącego akapitu przenieś na jego koniec.
-W całym pliku zamień wcięcia akapitowe (tab na początku linii) na puste linie.

Wyjasnij co robią poniższe sekwencje poleceń do vi:
-(d2)}}4P
i jeszcze jedno ale bardzo niewyraźne zdjęcie wyszło:
http://www.luleq.sl.nstrefa.pl/sekwencja.png (nie umiecie przeczytać to olejcie)

Napisz krótki skrypt basha, który dla wszystkich plików tekstowcyh (chodzi o zawartość pliku, nie o  jego rozszerzenie) w podanym katalogu zmieni ich rozszerzenia na txt. Nazwa katalogu jest argumentem skryptu. Skrypt powinien sprawdzać czy katalog istnieje a po skończonej pracy powinien wyświetlić informację ile plików przetworzył.

Anyway imho nietrywialne zadania :/ znalazłem coś takiego http://gnu.univ.gda.pl/~tomasz/prog/vi/refcard/virefcard-pl.pdf ale nie za bardzo wiem jak formułować takie wielkie kobyły jak w pierwszych dwóch zadaniach