Nowe posty

Autor Wątek: Mam Problem ?? Pomożecie ..  (Przeczytany 4359 razy)

ja-c-ek

  • Gość
Mam Problem ?? Pomożecie ..
« dnia: 2005-09-29, 01:23:57 »
Głodny wiedzy i nowych emocji, postanowiłem przesiąść się z wiadomo czego na Mandrake 10.1 Teraz jednak okazało się że nie jestem tak twardy jak sądziłem i z podkulonym ogonem proszę o pomoc :)
Oto lista:
- nie mogę skonfigurować klienta poczty KMail (nie może nawiązać połączenia z serwerami POP i SMTP, jeśli już, to zgłasza rozmaite inne błędy) Evolution z kolei potrafi odebrać pocztę , ale z wysyłaniem już gorzej- wysyła ale wiadomość nie dociera do adresata. Jeśli dodam drugie konto pocztowe, wtedy Evolution całkiem głupieje ( oba konta na onet.pl)
- Udało mi się \\"przekonać\\" Sambę do współpracy w sieci domowej, ale nie mogę udostepnić zasobów z partycji FAT i NTFS- otrzymuję komunikat że mogę udostepniać jedynie zasoby z katalogu domowego. Mozna temu zaradzić?
- Narzędzie Smb4K ma skłonności do \\"padania\\" - po dłuższej pracy systemu lubi się powiesić. gdy je zamknę, nie da się powtórnie uruchomić, pomaga reboot.
- skaner (MUSTEK 1200 UB Plus) jest niepoprawnie rozpoznawany przez Sane, Kooka go nie widzi. Próbowalem przeinstalować Sane, jednak podczas deinstalacji  (za pomocą rpmdrake) \\"odmeldował się\\" panel konfiguracji oraz Kooka?! (rpmdrake odinstalował zalezne pakiety :))

Wiem, duzo tego i haotycznie przedstawione, jesli znajdzie się przyjazna dusza biegła w którymkolwiek z powyzszych tematów, to przedstawię problemy bliżej i byc może nie zrobię tego o czym coraz bardziej uporczywie myślę.
nie należę do ludzi którzy wracają z pracy, przychodzą do domu i .... całują monitor.

będę wdzięczny za pomoc lub wskazówki gdzie takowej szukać.

darvark

  • Gość
Mam Problem ?? Pomożecie ..
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-09-29, 07:11:24 »
jako klienta poczty polecam thunderbirda, jest lopatologicznie prosty i stosunkowo podobny do outlooka. pozatym napisz jakie to bledy wyskakuja w kmailu bo moze byc ich tysiace.

co do udostepniania to nie wiem za abrdzo jak to dziala w mandrivie ale pogrzeb w pliku konfiguracyjnym, moze to kwestia edycji jednego wpisu ze sciezka folderu ktory chcesz udostepnic

a jesli chodzi o skaner to poszukaj w dokumentacji sane i kkoki czy jest on wogole obslugiwany, bo wiem ze skanery nie sa najmocniejsza strona linuksa, chyba ze cos sie zmienilo od ostatniego czasu jak sprawdzalem.

i jeszcze raz prosba podawaj wiecej szczegolow o bledach

zebra

  • Gość
Mam Problem ?? Pomożecie ..
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-09-29, 07:55:36 »
> co do udostepniania to nie wiem za abrdzo jak to dziala w mandrivie ale pogrzeb w pliku
 > konfiguracyjnym, moze to kwestia edycji jednego wpisu ze sciezka folderu ktory chcesz
 > udostepnic

Edytuj plik /etc/samba/smb.conf  dopisując na końcu coś takiego

[NAZWA]
   path = /mnt/.../scieszka/do/udostepnianego/folderu
   comment = twój komentarz
   public = yes
   guest ok = yes
   writable = no
   wide links = no
 
Oczywiscie dopasuj do siebie trzy pierwsze linie. Jak masz cos już udostępnione to jest tam wpis i na jego wzór.

Faktycznie na mandrake10.1 samba mi się wieszała. Ale mam 10.2 i teraz śmiga. Jednak poczekaj z na 10.3, ma niedługo wyjść.

ja-c-ek

  • Gość
Mam Problem ?? Pomożecie ..
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-29, 23:27:23 »
2005-09-29 07:55:36 zebra napisał:

>
 >  > co do udostepniania to nie wiem za abrdzo jak to dziala w mandrivie ale pogrzeb w pliku
 >  > konfiguracyjnym, moze to kwestia edycji jednego wpisu ze sciezka folderu ktory chcesz
 >  > udostepnic
 >
 > Edytuj plik /etc/samba/smb.conf  dopisując na końcu coś takiego
 >
 > [NAZWA]
 >    path = /mnt/.../scieszka/do/udostepnianego/folderu
 >    comment = twój komentarz
 >    public = yes
 >    guest ok = yes
 >    writable = no
 >    wide links = no
 >  
 > Oczywiscie dopasuj do siebie trzy pierwsze linie. Jak masz cos już udostępnione to jest tam
 > wpis i na jego wzór.
 >
 > Faktycznie na mandrake10.1 samba mi się wieszała. Ale mam 10.2 i teraz śmiga. Jednak poczekaj z
 > na 10.3, ma niedługo wyjść.

ja-c-ek

  • Gość
Mam Problem ?? Pomożecie ..
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-09-30, 00:21:03 »
Wielkie dzięki za odzew na mój desperacki apel:)
zajżałem tu bez specjalnych złudzeń i jestem mile zaskoczony życzliwym \\"przyjęciem w braci\\".
oto wtajemniczam:
os:
zainstalowałem Mandrakelinuks 10.1 official znalezione w Chip Special z jesieni 2004 roku
sprzęt:
płyta główna Epox 8RDA+ nFOrce 2
512MB DDR dual
FSB 200MHz
AMD Barton 2500+ @ 3200+
gfx: Nvidia FX5500 128MB
karta Tv PixelView (widziana pod W95, 98,98Me, niepoprawnie konfigurowana pod Xp, nie wykrywana pod Mandrake - to inny temat, chwilowo mało ważny)
dostep do netu: modemoroutoer Planet  ADE2000 (połączenie dzielone na trzech uzytkowników z którymi współdzielę zasoby)
 
kwestia udostępniania plików:
mogę poprzez Sambę udostepnić dowolny katalog/ plik z katalogu domowego.
Podczas próby \\"oszukania\\" dowiązałem partycje windy do pulpitu (utowrzyłem skróty na pulpit jak kto woli). w właściwościach pliku (prawy klawisz) w udostępnianiu pliku mogę dowolnie zdefiniować właściwości udostepniania. jednak zatwierdzenie zmian nie przynosi efektu - powtórne wejście do właściwości udostepniania wykazuje że zmany nie zostały zapamiętanie. Natomiast wchodząc do właściwości z Konquerora otrzymuję komunikat że mogę udostępniać tylko pliki z katalogu domowego. Nie wiem czy ten stan rzeczy wynika z ograniczeń Samby, potrzeby specyficznego sposobu podmontowania partycji, czy też praw do plików? (Ostatnią mozliwość zdaje się  wykluczyłem- uruchomiłem Konquerora z prawami roota i zwórócił ten sam komunikat)
Inne problemy opiszę dokładniej przy nastepnej okazji - co za dużo to nie zdrowo :)
pozdrawiam, dzięki za wsparcie

menel89

  • Gość
Mam Problem ?? Pomożecie ..
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-09-28, 22:02:31 »
Ludzie mam do was prośbe jestem jak narazie troche slaby z informatyki gdyz zawsze mialem zabraniane takie pierdoly jak format na windowsie czy rozkrecanie sprzetu ale teraz chcem przejsc na Linuxa wlasnie w tym momencie sciagam Mandrakelinux 10.0 Official Download 711 MB ale jeszcze mam Wina Xp dysk mam podzielony na dwie partycje a chcialbym zeb y rodzina sie nie szpulala i na jednej partycji mniejszej 10 Gb rodzinka miala wina Xp i swoje pliki a ja na 20Gb Linuxa jak mam to zrobic bo naprawde nie wiem ?? Prosze o oglony zarys lub dokladny jezeli ktos ma czas poczatkujacemu wytlumaczyc ta sprawe.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Mam Problem ?? Pomożecie ..
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-09-28, 22:10:15 »
1. Przenies wszystkie ważne dla ciebie i twojej rodziny pliki na partycję Windows.
2. Uruchom instalatora, a on wszystko ci podpowie.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

xis

  • Gość
Mam Problem ?? Pomożecie ..
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-09-28, 22:25:41 »
Do znudzenia:
Zanim założysz kolejny topik z pytaniem czy masz problem (btw, to skąd mamy wiedzieć czy masz?) to poczytaj artykuły http://newbie.linux.pl/?id=article i FAQ http://newbie.linux.pl/?id=faq - kolejność dowolna.

Prośba do odpowiadających: nie odpowiadajmy po sto razy takimi samymi odpowiedziami tylko kierujmy - miarę możliwości - do gotowych postów/Artykułów/FAQ, ok? Dzięki :)

Pozdrawiam

zlykoziorozec

  • Gość
Mam Problem ?? Pomożecie ..
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-09-30, 23:00:22 »
20GB na Linuxa to rozsadna ilosc miejsca.potrzebne ci beda 3 a najlepiej 4 partycje w tym jedna swapp jeszcze raz tak pojemna jak ilosc twojego ramu.jezeli chcesz miec dwa systemy to musisz na jednej z partycji Linuxa podczas instalacji pozwolic na utwozenie pliku rozruchowego ze tak powiem(nazwy nie pamietam).kilka formatow i dojdziesz do tego.

Disc

  • Gość
Mam Problem ?? Pomożecie ..
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-10-01, 00:57:18 »
2005-09-30 23:00:22 zlykoziorozec napisał:

> 20GB na Linuxa to rozsadna ilosc miejsca.potrzebne ci beda 3 a najlepiej 4 partycje w tym jedna
 > swapp jeszcze raz tak pojemna jak ilosc twojego ramu.jezeli chcesz miec dwa systemy to musisz
 > na jednej z partycji Linuxa podczas instalacji pozwolic na utwozenie pliku rozruchowego ze tak
 > powiem(nazwy nie pamietam).kilka formatow i dojdziesz do tego.


lilo (Bootloader) wrzuć do MBR (główny rekord ładujący HDA), Win xp zostanie automatycznie rozpoznany przez tego linux'a.

Pozdrawiam
Disc