Nowe posty

Autor Wątek: Praca - Linux.  (Przeczytany 6056 razy)

kamzor

  • Gość
Praca - Linux.
« dnia: 2010-01-04, 05:23:27 »
Witam!

Jako jedyna osoba w ogromnej szkole, zafascynowana wolnością, dostałem ciekawą propozycję od naszego nauczyciela informatyki. Zlecił mi bym prowadził na tablicy obok pracowni (wymiary tablicy: 250cm x 100cm) gazetkę na temat Linuksa. Miałaby się ona składać z 10-12 odcinków o różnych tematach ze świata FLOSS. Pierwszy odcinek powinien być typu "Historia Linuksa" najlepiej od samego początku aż do dziś. Zastanawiam się również czy nie wpiąć w to manifestu wolności opierając się o film "A Remix Manifesto" (http://www.opensourcecinema.org).

Was drodzy forumowicze proszę o podsunięcie paru propozycji. Nie chce o niczym zapomnieć. Wasza wiedza i doświadczenie bardzo mi się przyda.

Pozdrawiam, dziękuje i życzę szczęścia w nowym roku :)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Praca - Linux.
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-01-04, 10:00:23 »
Myślę, że zanim się rozpędzisz warto pamiętać o kilku rzeczach.

1. Fanatyzm = leceważenie
2. Zrozumiały i przyjazny dla Windziarzy sposób przedstawienia Linuksa.
3. Krótka historia Linuksa, ale krótka, bo to już historia :) a nie o nią tu chodzi.
Przecież masz, że tak powiem zaciekawić Linuksem, a nie Linusem :)

Masz dobrego i otwartego nauczyciela.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Praca - Linux.
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-01-04, 14:18:42 »
Dodam jeszcze, że dobrze się sprawdza przekaz, że tak powiem przedewszystkim graficzny, podparty niewielką ilością tekstu.
Gazetka ścienna to nie encyklopedia ;)
No, ale to moje dywagacje, jednak podparte doświadczeniem.

Na początek proponuję stosować porównania, dające się zrozumieć laikom i tak np.
MS Office = OpenOffgice - za darmo.
Przykłady zastosowań, podpartych fotkami.
Windows Media Player = Kaffeine ( Amarok czy co Tobie przyjdzie do głowy ) - za darmo.
Przykłady zastosowań podparte fotkami.
Porównanie wizualne Windy z Linuksem, fotki np KDE lub Gnome, ilość pulpitów i ich wpływ na ułatwienie pracy na "zapchanym" aplikacjami pulpicie.

Info o bezpieczeństwie pod względem wirusów, jak i info o stabilności Linuksa.
Info skąd pobrać Linuksa i jak wykonać płytę instalacyjną.
Info o tym gdzie można zasięgnąć pomocy ( linux.pl ; Ty, który ostro brniesz w informatykę :)

Uzyskasz uznanie wśród potencjalnych zainteresowanych treścią gazetki i wywołasz efekt zainteresowania dobrym, alternatywnym systemem jakim jest Linux.

Myślę, że ramka dot. nowości Linuksowych i zwięzłych, zrozumiałych laikowi opisów poszczególnych systemów będzie też przyciągać uwagę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

kamzor

  • Gość
Praca - Linux.
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-01-05, 04:46:19 »
No tak.. tylko temat wypadałoby rozdzielić na jakieś 10 odcinków..

Właśnie myślałem aby teraz zrobić samą historię (ogólnie) i dowiesić manifest wolnej kultury a później robić porównania czyli odcinki typu "Środowisko", "Multimedia", "Gry"...

Sam już nie wiem jak to zorganizować ;)

ra-v

  • Gość
Praca - Linux.
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-01-05, 18:24:22 »
DObry pomysł @kamzor. Ja pomiędzy "historię" a "Środowisko" wczuciłbym coś co podał ww. użytkownik,
Cytuj
Info o bezpieczeństwie pod względem wirusów, jak i info o stabilności Linuksa.
Info skąd pobrać Linuksa i jak wykonać płytę instalacyjną.
Info o tym gdzie można zasięgnąć pomocy ( linux.pl ; Ty, który ostro brniesz w informatykę :)
czyli jakby podstawy Linuksam jak to się je, podobieństwa i różnice.

A potem można brnąć w szczegóły, czyli jakie oprogramowanie, czy ma odpowiedniki w Windowsie, MacOSXie i na odwrót.

Na wstępie warto również powiedzieć o głównych zastosowaniach Linuxa.

Summa summarum wg mnie (kolejność numerowana, ale nie dziele tego na odcinki)
1. historia
2. zastosowanie
3. jak to wygląda, od czego zacząć
4. środowisko (+porównania)
5. programy standardowe, biurowe, graficzne, internetowe
6. administracja
7. multimedia
8. gry emulacja

Offline

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Praca - Linux.
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-01-10, 10:36:09 »
Ja bym przed rozpoczęciem przypinania tam czegokolwiek zrobił promocję tego miejsca(a równocześnie Linuksa). Przypiąłbym tam mnóstwo ładnych zrzutów ekranów, a gdzieś dodał napis(na samym dole najlepiej) typy: ciąg dalszy nastąpi.

Potem możesz się zabrać za pisanie tematów.

Offline

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Praca - Linux.
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-01-10, 10:43:01 »
Osobiście bym na początku napisał temat odnośnie wprowadzania Uniksa i przeciwskazań RMS.

Uniksy zostały wprowadzone na uczelnie na siłę, gdyż straszono rektorów tzw. własnością intelektualną(inaczej niż obecnie). Wtedy główny powód był taki: "Jeżeli każdy ma mieć całkowity dostęp do każdego pliku, to ktoś przez nieuwagę mógłby zostawić swoją pracę na komputerze uczelnianym(wtedy nie było chyba w tym nic dziwnego), przez co inna osoba mogłaby mu tę pracę zabrać.". Dodatkowym argumentem było oczywiście uniknięcie awarii powodowanych przez młodych fanatyków/entuzjastów. Z tego powodu wprowadzono systemy z kontrolą uprawnień, m.in Uniksy. DOS(a zarazem cała informatyka) cofnął się do czasów sprzed Uniksa, gdyż nie zapewniał takiej ochrony. Do tej pory Linux strzeże pewnych archetypów Uniksa, co zapewnia mu bezpieczeństwo(m.in ochronę przed wirusami, trojanami), łatwość dostosowania(linux jest używany prawie wszędzie), łatwość pisania programów(pod Windowsem trudno np. uzyskać polskie znaczki dla początkujących programistów), możliwość uczenia się informatyki(Linux, mimo zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa, daje pełen dostęp właścicielowi komputera do jego maszyny).