Nowe posty

Autor Wątek: [GRUB] dodawanie systemu  (Przeczytany 8600 razy)

sebek60

  • Gość
[GRUB] dodawanie systemu
« dnia: 2009-12-29, 16:09:23 »
Witam wszystkich.
Ostatnio troche bawiłem się w instalacje systemów i nie bardzo mi to jakoś wszystko wyszło.
Mam problem z GRUB'em ponieważ nie widzi mi windowsa.
Próbowałem edytować pliczek: "menu.lst" wpisując:
title Windows XP
rootnoverify (hd0,2)
chainloader +1
Jednak wyskakuje mi błąd przy ładowaniu:
BRAK PLIKU NTLDR.
Czytałem, że to teoretycznie błąd systemu windows i naprawia się go za pomocą płytki instalacyjnej windowsa. Jednak ani plyta Visty ani plytka Xp nie chce mi się bootować ( nie mam pojęcia dlaczego ).
Zaznacze, że już niejednokrotnie z nich bootowałem oraz że w BIOSie mam wszystko jak należy bo plytka z linuksem idzie bez problemu.
Macie jakieś rady?
Z góry wielkie dzięki za jakiś pomysł.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
[GRUB] dodawanie systemu
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-12-29, 17:14:55 »
Nie pamiętam jak to jest w Ubuntu, ale jak jest coś takiego jak w Mandrivie "konfiguracja sposobu uruchamiania", bądź cokolwiek co brzmi podobnie, to właśnie tam powinno się szukać rozwiązania problemu.
Być może w trakcie instalacji źle skonfigurowałeś Gruba i nie dodałeś tam ( być może była taka opcja ) - innego niż Linux systemu, a w tym przypadku Windowsa.

Na przykład Mandriva, jej starsze wydania dodawały do Gruba od razu inny niż Linux system ( oczywiście jeśli był on na dysku ), a teraz Mandriva 2010 wymaga ręcznego dodania Windowsa do Gruba.

No, ale powtarzam, nie wiem jak to dziś w Ubunciakach wygląda.

Jeśli bawiłeś się partycjami, to może i przez brak uwagi - wykasowałeś Windę (?)
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

sebek60

  • Gość
[GRUB] dodawanie systemu
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-12-29, 17:21:35 »
Na linuksie widze partycje windowsa więc mam pewność, że one są.
A co do instalacji Ubuntu to już pare razy go instalowałem i zawsze GRUB nie miał problemu z rozpoznaniem windowsów i wszystko naprawde śmigało bez problemu.

Krzysiek1990

  • Gość
[GRUB] dodawanie systemu
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-12-29, 19:09:19 »
Może tablica partycji padła poprostu?
Włącz jakieś livecd i pokaż fdisk -l.

Mogłeś również uszkodzić przypadkiem partycję z win jak bawiłeś się dużo.

Być może możesz mieć też bugowanego gruba. zainstaluj ubuntu jeszcze raz to nadpisze Ci zmiany do MBR (w to akurat wątpię ale zawsze warto spróbować:) oczywiście pod warunkiem że nie masz tam jakichś ważnyc danych).

sebek60

  • Gość
[GRUB] dodawanie systemu
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-12-29, 19:13:16 »
Mój fdisk -l:
Disk /dev/sda: 320.0 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x94a494a4

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1       19456   156280288+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2           19457       19705     2000092+  82  Linux swap / Solaris
/dev/sda3   *       19706       29990    82614262+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda4           29991       38913    71673997+  83  Linux

Właśnie siedze pod nowo zainstalowanym linuksem bo również myślałem, że mi to jakoś sprytnie nadpisze ale nic się nie stało.

Scofield

  • Gość
[GRUB] dodawanie systemu
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-01-01, 03:16:20 »
Sprawdź ten artykuł do przywracania plików NTLDR http://www.serwis4u.com/komunikat-ntldr-is-missing/
Miałem raz taki przypadek z Fedorą gdy zainstalowałem ją na partycji logicznej obok Windowsa i gruba dałem na jej partycję roota: /. Coś się w tedy pokrzaczyło bo MBR nie chciał wstać, a ten artykuł i kilka innych nie zadziałały, jedynym wyjściem była nowa  instalacja Windowsa aby przywrócił  jego tabele startowe - MBR. Musiałem instalować od nowa bo fixmbr i fixboot nic nie zdziałały :-).

Pokombinuj coś z tym artykułem, w najgorszym wypadku spróbuj użyć opcji fixmbr, fixboot(odpalasz instalatora windowsa xp i dajesz konsole odzyskiwania) ale wtedy zostanie zamazany grub i zostaną  przywrócone tabele MBR czyli dostęp do zainstalowanej dystrybucji przepadnie. Jest możliwość aby z "Windowsowskiego gruba" uruchomić inne systemy w tym Linuks. Ale Ubuntu 9.10 musi być wtedy na partycji podstawowej(GURB2, sprawdzone doświadczalnie :-)). Opis mogę zamieścić jeżeli będziesz potrzebował. :-)

PS. staraj się używać znaczników code  i /code(oba czyli początek i koniec funkcji w nawiasach kwadratowych) aby post był bardziej czytelny :-)

WizardNumberNext

  • Gość
[GRUB] dodawanie systemu
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-01-03, 22:16:06 »
Witam Luser'ów (sebek60, Lord Darius, Krzysiek1990), Scofield'a również witam.
Jak Scofield słusznie zauważył (mieliście to przed oczyma, a nie widzieliście), brakuje pliku NTLDR.
Najprostszym sposobem jest skopiowanie go z działającej instalacji Win XP/Vista/7 i wrzucenie na dysk C - bezpośrednio - nie do żadnego katalogu, po tej operacji wszystko wraca do normy!
Nie trzeba tutaj żadnych instrukcji obsługi, manuali, howto czy innych tego typu jtz.
Proste jak sex!
Pujdź do kolegi z pendrive'm i skopiuj na pendrive ten plik po czym pod linux'em wrzuć go na dysk - dysk musi być w trybie rw (read-write - odczyt-zapis), jeżeli OS ci nie pozwoli spróbuj z poziomu superużytkownika, jeżeli nadal nie powodzenie to spróbuj przemontować system plików do trybu odczyt-zapis, nadal nie powodzenie? ntfs-3g - instalacja jest prosta
./configure
make
sudo make install
po tej operacji używasz polecenia ntfs-3g zamiast mount, ale tylko to ntfs i nie podajesz typu systemów plików - ntfs-3g potrafi montować tylko i wyłącznie ntfs, a więc opcja '-t ntfs' jest zbędna (i nieprawidłowa).

Myślę, że wyczerpałem temat, ale jakby jakieś problemy to pisz.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
[GRUB] dodawanie systemu
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-01-04, 12:02:23 »
Witam speca (WizardNumberNext)
<>
No wiesz....
:/
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

WizardNumberNext

  • Gość
[GRUB] dodawanie systemu
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-01-04, 19:21:15 »
Lordz'ie, możesz się obrażać, ale takie proste rozwiązanie, a ty tutaj z manual'ami wyjeżdzasz - przecież pięciolatek by to zrobił!

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
[GRUB] dodawanie systemu
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-01-04, 22:13:38 »
Cytat: WizardNumberNext
Lordz'ie, możesz się obrażać, ale takie proste rozwiązanie, a ty tutaj z manual'ami wyjeżdzasz - przecież pięciolatek by to zrobił!
A kto się tam obraża.
Jestem na to za stary.
Wiedz, że ja się nie obrażam tylko reaguję na nieładne traktowanie innych na forum.
Po co te przycinki wieśniackie?
 No i co z tego, że z manualami.
Zawsze staram się pomagać początkującym w prosty sposób.
Czy początkujący user używa terminalu i komend - wątpię.
Troszeczkę panuj kolego nad tym co ślina Ci na język niesie, a będzie to forum utrzymane na kulturalnym poziomie a na tym wszystkim chyba zależy.
I jeszcze jedno.
Nie za pierwszym razem też wszystko ogarnia się od razu - mówię tu o pomagającvych i w sytuacji kiedy pisało się i myślało o innych rozwiązaniach dla innych kolegów, szukających pomocy.
Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version